ЕКОНОМІКА
Ключові тренди на ринку праці 2024-ого від Work.ua
- Останнє оновлення: 19 грудня 2023
Яким буде ринок праці у 2024 році? Щоб дати відповідь на це запитання, Work.ua зібрав аналітичні дані, опитав понад 1 000 роботодавців і 1 500 шукачів, отримав коментарі від представників бізнесу.
Дефіцит кадрів, військовий рекрутинг та штучний інтелект — у фокусі аналітики Work.ua.
Дефіцит кадрів та шляхи його подолання
На початку повномасштабного вторгнення кількість пропозицій роботи на ринку праці скоротилася у понад 10 разів, натомість конкуренція серед шукачів на одну вакансію зросла у понад 7 разів. Рекрутери отримували десятки відгуків від кандидатів. Уже на початку 2023 року конкуренція наблизилася до звичайних показників та… продовжила зменшуватися.
«Понад 6 мільйонів українців нині за кордоном. Наш найбільший виклик — повернути їх додому. Основні чотири фактори, що впливають на повернення українців: безпека, можливість бути працевлаштованим або мати власний бізнес та розвивати його, можливість навчатись і забезпечення житлом. Ми вже працюємо над реалізацією кожної складової», – зазначила міністерка економіки Юлія Свириденко.
Проте чи вдасться повернути людей додому? Дослідження показують, що за кордоном можуть залишитися понад 3 млн українців.
Зростання заробітної плати
Підвищення заробітної плати – один з інструментів, які роботодавці використовували для подолання дефіциту кадрів у 2023 році.
Щодо планів на наступний рік, то вони здебільшого оптимістичні. Скорочення бонусів для працівників прогнозується лише у 4% компаній, тоді як 24% опитаних закладають у бюджети розширення переліку бенефітів.
Військовий рекрутинг — нове явище на ринку праці
Повномасштабне вторгнення змушує змінити погляд на залучення людей до служби в армії.
Однією з перших ластівок у цьому напрямку стала рекрутингова кампанія під гаслом «Війську потрібні різні професії», яку оголосила бригада «Азов» у співпраці з креативною агенцією Banda та Work.ua.
«Для нас це можливість показати: рекрутинг до війська може відбуватися професійно і цілеспрямовано, а не через вручення повісток на блокпостах», — говорить Артур Міхно, співзасновник та СЕО Work.ua.
Такий підхід дозволяє війську залучати максимально кваліфікованих спеціалістів, а людям — чітко розуміти, в яку частину і на яку військову спеціальність вони йтимуть.
Адаптація до потреб ветеранів — нова норма українського суспільства
Як стверджує Міністерство у справах ветеранів, «після завершення війни ми будемо мати близько 5 мільйонів людей, дотичних до ветеранської політики. Це безпосередньо учасники бойових дій».
Запровадження програм адаптації ветеранів — частина HR-стратегії на 2024 рік у великих компаніях.
Недискримінація за гендером, віком та іншими ознаками
Не можна ігнорувати й той факт, що війна руйнує уявлення про «жіночу» та «чоловічу» роботу. У листопаді 2023 року The Economist розповів про українських жінок, які працюють на шахті, адже чоловіки-шахтарі були мобілізовані до лав ЗСУ.
Ментальне здоровʼя працівників — один з викликів у 2024 році
За оцінками ВООЗ, кожен четвертий українець матиме проблеми з психічним здоров’ям після закінчення війни: від тривог і стресу до важчих станів. Окрім ключової причини стресу в нашому житті — повномасштабного вторгнення — люди відчувають страх за майбутнє. Ця тенденція простежується на рівні міжнародних досліджень.
Як роботодавці можуть підтримувати ментальне здоровʼя працівників та не допускати вигорання в колективі? Це можуть бути такі заходи: корпоративний психолог, заняття з йоги чи медитацій, регулярні one-to-one зустрічі зі співробітниками, гнучкий графік роботи, культура відпусток у компанії (зокрема, коли керівники заохочують працівників до використання відпусток).
Англійська мова — must have у резюме
«Вивчити англійську» — чи не найпопулярніша передноворічна обіцянка. Однак цього року до неї варто поставитися особливо серйозно. Адже представників багатьох професій знання іноземної мови є конкурентною перевагою чи навіть обовʼязковою умовою при працевлаштуванні.
Посилення ролі англійської відбувається навіть на законодавчому рівні.
Кому точно не обійтися без англійської? Найбільше вакансій, в яких вимагається знання англійської, розміщено у таких категоріях: «IT, комп’ютери, інтернет», «Освіта, наука», «Маркетинг, реклама, PR», «Юриспруденція», «ЗМІ, видавництво, поліграфія».
У розрізі окремих посад, англійську очікують від:
- IT-спеціалістів — програміст, верстальник, вебдизайнер, менеджер проєктів;
- перекладачів та викладачів іноземних мов;
- керівників — фінансовий директор, виконавчий директор;
- маркетологів — копірайтер, SEO-спеціаліст, піарник;
- спеціалістів, що працюють з іноземними субʼєктами чи законодавством — інвестиційний аналітик, менеджер ЗЕД, менеджер з управління екіпажем корабля, податковий консультант.