21вересня2021

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Кропивницька "Баба Єлька" презентувала етнолабораторію та поділилася планами на майбутнє (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Кропивницька "Баба Єлька" презентувала етнолабораторію та поділилася планами на майбутнє (ФОТО)

167023091 3583314221778258 3902832663529807360 n

Сьогодні, 2 квітня, кропивницьким журналістам презентували етнолабораторію «Баба Єлька».

Це креативний простір, де зберігається колекція, зібрана під час експедицій, подарована, надіслана різними людьми з різних куточків Кіровоградщини і України.

168074325 4022385901173508 8217535302941861193 n

Це не музей, заявляють голова ГО «Баба Єлька» Інна Тільнова, співзасновниця проєкту Світлана Буланова та координаторка етнолабораторії, відповідальна за міжнародну співпрацю в проєкті «БЄ» Світлана Листюк.

Для статусу "музей" необхідні певні умови – від температурного режиму до методики опрацювання артефактів.

«З самого початку ми звозили речі, які нам подарували під час експедицій, до Світлани Буланової в літню кухню, вона живе в приватному будинку, але водночас мріяли про стіни, де можна було б експонувати речі. Мріяли про великий культурний центр. Тоді була не дуже весела історія з ОЦНТ. А потім сталося справжнє диво.

Це особиста розмова з Станіславом Березкіним за тиждень до його смерті. Я розповіла, що проект розвивається і в нас немає приміщення, що на Дворцовій є підходяще… Він сказав про це приміщення «Забирай!». Родина підтримала цю ідею, адже він сам родом із села Високі Байраки і як виявилося, тема села їм не така вже й далека.  Отже, сьогодні ми тут» – зазначила Інна Тільнова.

168313069 4022384231173675 6741049741526423451 n

Про етнолабораторію та експонати детально розповіла координаторка цього напрямку Світлана Листюк.

«За час роботи проекту в нашій етнолабораторії зібралося вже 700 експонатів, не враховуючи старовинних фотографій, які ми маємо і в оригіналі, і у відсканованому варіанті. Серед зібраних речей – вишиті і ткані рушники, постільна білизна, скатертини, рядна і доріжки, різноманітна кераміка, давній реманент та інструменти для роботи вдома по господарству, в полі і в лісі.

Дуже пишаємося одягом і скринями, які ми і самотужки, і за підтримки небайдужих людей звозили з різних куточків Кіровоградщини: Луполове і Благовіщенське, Цибулеве, Верблюжка і Бережинка. Тепер ми зберігаємо речі, як наші прабаби – у скринях!

Окремо варто зупинитися на вбранні. На жаль, чимало прекрасних зразків одягу нашого регіону вже викуплені колекціонерами і перекупами. Але ми не втрачаємо надії зібрати традиційний стрій Кіровоградщини і всесвіт нам у цьому дуже допомагає. У нас вже є типові сорочки, спідниці, юпки, деякі прикраси. Найбільше не вистачає типової керсетки, та ми поки що використовуємо зразки з близької нам Черкащини, які, за словами старожилів, практично ідентичні з нашими.

Маємо і кілька цікавих сорочок з інших областей, які потрапили на Кіровоградщину, коли люди переїжджали. Наша колекція збільшується ледь не щодня і ми дуже вдячні всім, хто нам у цьому допомагає".

Про міжнародну і наукову роботу 

"Минулий рік був плідним, не зважаючи на карантинні обмеження. Ми провели чотири презентації проекту «Баба Єлька» у школах Польщі і взяли участь у конференції Українсько-польської ради обмінну молоддю.

Результатом нашого просвітницького рейду став міжнародний проект культурного обмінну «When more unites than divides» (Коли більше об’єднує, ніж розділяє), який ми успішно реалізувати у двох школах – з Голованівського району і польської Сілезії. Демонструючи високу успішність, цей проект отримав сертифікат якості від Європейської освітньої спільноти eTwinning, а поляки (та й наші діти теж) дізналися, що Кіровоградщина – це не пусте дике поле, а культурна перлина України.

Окрім того науковий потенціал «Баби Єльки» ми презентували на двох міжнародних конференціях у Польщі (в Ополє і Гданську), а наші статті увійшли до збірників наукових праць з культурології і монографій з педагогіки. Адже окрім етнографічного, ми освоюємо також освітній напрям і просуваємо практичні ідеї щодо використовувати матеріали і ресурси "Баби Єльки" в освітньому процесі".

Про пісні 

cc5a9c013e9783d64f03732bec08dd49«За 2.5 роки експедицій  нашій команді пощастило записати вже немалий багаж старовинних пісень, а саме 580  окремих автентичних пісенних творів та велику кількість (ми не рахували) весільно-обрядових пісень,  приспівок до танців та частушок.

Найбільшу кількість з усіх записаних творів складають ліричні пісні. Це родинно – побутові пісні (колискові, весільні, танцювальні, жартівливі, сирітські, на проводи, вдовині, тощо) та соціально-побутові пісні (козацькі, солдатські, чуматські, рекрутські, жульманські)

Також «БЄ» записала календарно-обрядові (веснянки, купальські, русальні, петрівчані, колядки, щедрівки, Маланки), сороміцькі, пісні, що презентують колгоспний фольклор, церковні псалми.

Усі відеозаписи та тексти можна побачити на сайті «БЄ», на Ютюб каналі та на сторінці у Фейсбуці", –  зауважила фольклористка Світлана Буланова. 

Серія листівок «Баба Єлька. Птахи з рушників»

Листівки зроблені на основі муралів, які намалював Костянин Данильченко разом із іншими художниками у внутрішньому дворику Кіровоградського обласного центру народної творчості. Основою муралів стали рушники, які сфотографували під час експедицій або які є в колекції.  У рамках програми «Активні громадяни» та за підтримки Британської ради вирішили зробити листівки, які не лише презентують особливість орнаментів та творчої фантазії наших вишивальниць, а й здатні поширювати інформацію про нашу традиційну культуру. Це іміджевий продукт, який, переконані організатори, буде корисним громадам Кіровоградщини і який продовжує ідеї їхніх попередніх проектів, які втілювали за підтримки програми Активні громадяни та Британської ради і Хмарочосу.

Збірка кулінарних діалектів «Смачна Кропивниччина»

Ідея видати збірку з’явилася тоді, коли відчули, що варто розмежувати "пісні і ковбасу".  У пошуках коштів на збірку вирішили розмістити заявку на краудфандинговій платформі Спільнокошт. За умовами заявки, фонд Відродження має подвоїти зібрану суму. Час збору коштів сплив 31 квітня, а всього зі відведений час завдяки платформі Спільнокошт зібрали 75 тисяч гривень. Книга на етапі рукопису із внесеними в нього правками. Нині обирають видавництво і доводять до досконалості структуру збірки.

167555945 1782940181886344 1605541784194393868 n

Читайте також: У пошуках рідної пісні: кропивницька "Баба Єлька" презентувала портрети берегинь з області

У Кропивницькому створили унікальну етнолабораторію: учасники проєкту «Баба Єлька» зібрали майже пів тисячі експонатів 

Кіровоградщина: про унікальний фольклорний проєкт «Баба Єлька» дізнаються у Великобританії

"Баба Єлька" продовжує вражати жителів Кіровоградщини новими ідеями

На Кіровоградщині відтворили старовинний весільний атрибут  

Баба Єлька: фольклорні дівки з Кіровоградщини розпочали етно-проект