29лютого2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Чи доречно святкувати в умовах війни Новий рік

КУЛЬТУРА

Чи доречно святкувати в умовах війни Новий рік

 31novyj rik

Психологи вважають, що збереження святкових традицій навіть у такий важкий час може мати позитивний вплив на людину.

Так вже запрограмований наш мозок, що він всюди шукає стимулів, а радість — одна з найприємніших емоцій. Особливо слід приділити увагу на настрій дитини: маленькі традиції  в небезпечний час допоможуть мисленню дитині, адже, ці приємні емоції можуть давати можливість адаптуватися до непередбачуваного реального майбутнього. Проте, якщо ви не хочете святкувати, не маєте бажання та настрою — не силкуйте себе, не змушуйте. Силою притягувати відчуття свята не варто.

Отже, якщо ви все ж таки вирішили зустріти свято Нового року-2023, ось корисні поради як зробити це безпечно:

1. Комендантська година в Кіровоградській області не скасовується і триває вона з 23.00 до 05.00, тому слід дотримуватись правил поведінки, щоб не провести новорічну ніч з поясненнями правоохоронцям.

2. НЕ нехтуйте сигналами оповіщення “Повітряна тривога”!

3. Щоб свято не зіпсувалось, подбайте про безпеку свою та й побуті під час відключень електроенергії:

 • подбайте про приготування страв заздалегідь, не відкладайте на останній момент, наприклад, запікання м’яса (краще залиште його у закритій духовці — так воно довше збереже тепло у разі вимкнення світла)
 • напої можна виставити на балкон для охолодження;
 • у разі, якщо електрика у вашому регіоні доступна на зовсім короткий час, а ви користуєтеся тільки електроплитою, варто віддати перевагу купівлі готової їжі;
 • якщо ви неодмінно хочете подати до столу гарячі страви, можна придбати портативну газову плиту та балони до неї або ж туристичний газовий балончик (не забувайте про правила безпеки під час користування - http://surl.li/eeodd );
 • обов'язково потрібно мати в будинку запаси питної й технічної води;
 • заздалегідь придбайте свічки, зарядіть лед-лами, телефони й пауербанки;

4. Відмовитися від легкозаймистих композицій при декоруванні квартири або будинку, якщо ви плануєте використовувати свічки для освітлення.

5. НЕ ставте свічки, які горять, на святковий стіл - це може бути потенційно небезпечно, особливо в напівтемряві (краще вибрати для освітлення столу світильники на акумуляторах або батарейках, або ж лед-свічки)

6. Подбайте заздалегідь про те, щоб вам і вашим гостям було тепло: дістаньте пледи, наповніть термоси чаєм, кавою або глінтвейном

7. Не забувайте про заборону використання піротехнічних засобів.

8. Цьогоріч точно обійдеться без салютів і феєрверків, однак бенгальські вогні горітимуть у багатьох домівках. Під час їхнього горіння утворюються іскри. Кожна з них має температуру приблизно 1100 градусів. Вони яскраво горять та моментально розлітаються сторонами. Якщо бодай одна іскра втрапить в око, опік гарантовано, тож подбайте про безпечне користування та ознайомтесь з першою допомогою:

 • негайно промийте прохолодною чистою водою;
 • якщо метал не дуже глибоко врізався в око, спробуйте його вимити;
 • до травмованого ока прикладіть холодний компрес на 15-20 хвилин без тиску, але не використовуйте вату;
 • у жодному разі не намагайтеся вийняти метал за допомогою пінцета, голки, скрученої серветки;
 • не тріть постраждале око руками
 • не використовуйте ніякі медичні засоби самостійно;
 • якщо маніпуляції не допомогли, зверніться до лікаря.

9. Вживайте алкогольні напої з розумом, мінімізуйте сплив алкоголю на організм: обирайте спиртні напої меншої міцності або розбавляйте їх безалкогольними, не пийте на голодний шлунок, а також не експериментуйте з різними видами алкоголю.

10. Ялинку НЕ слід встановлювати в проходах, біля виходів, на шляхах евакуації; підключення гірлянд до мережі повинно виконуватися тільки за допомогою штепсельних з'єднань.

11. Застосування вати, тканин для прикрашання ялинок і виготовлення карнавальних костюмів допускається після того, як вони будуть просочені вогнезахисною сумішшю. Не можна застосовувати паперові гірлянди, целулоїдні та подібні до них легкозаймисті іграшки.

Олена Єфімова,

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області