29лютого2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Кропивницька науковиця Ольга Крижанівська: Говорити українською – це не тільки дотримуватися прописаних норм

КУЛЬТУРА

Кропивницька науковиця Ольга Крижанівська: Говорити українською – це не тільки дотримуватися прописаних норм

332114163 1226067561636067 837020216511162975 n

21 лютого, починаючи з 2000 року, в Україні відзначають Міжнародний день рідної мови.

Також йдеться про Міжнародний день материнської мови. 

Саме цьому святу, надто вагомому для українців під час війни, науковиця та викладачка Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Ольга Крижанівська присвятила окремий пост у соцмережі.

"Між рабством тіла й рабством духу – прірва: закайдовані гримлять ланцюгами – і це чути далеко, це викликає жаль до нещасних й осуд рабовласників; уярмлених Духом не видно й не чути, їх просто немає...

"Раби – це нація, котра не має слова. Тому й не може захистить себе"...

Й імперії це завжди знали, тому, відмовившись від рабства фізичного, рідко розковували кайдани духовні. 1861 року начебто скасували кріпацтво, а 1863 було запроваджено Валуєвський циркуляр, який заклав вікові засади уярмлення українського слова. Потім були десятки інших приписів... і ми перестали Чути, перестали Бачити, перестали Говорити українською. Бо Чути – це не тільки вловлювати слухом тьохкання солов'я, цвіріньчання горобця, нявкання домашнього улюбленця, а це при слові кобзар – чути Шевченко, при каменяр – чути Франко, при бандерівці, мазепинці, азовці – чути Герої... Чути українською – це коли й у сні тобі не збреде Томос назвати термосом, а прізвище Сковорода перекласти пательнею.

Бачити українською – це не тільки і не скільки до найтонших відтінків розрізняти голубе/блакитне/небесне, сіре й попельнясте, фіолетове/бурякове/бузкове... Це видіти, зріти жовто-блакитний стяг – і відчувати вологу на очах, а в тризубі по-сучасному прочитувати єдність Армії, Віри, Мови чи Волі, Звитяги, України. По-українськи мапа сприймається тільки з Кримом, Донбасом (а може, й більше!).

Говорити українською – це не тільки дотримуватись прописаних норм вимови, слововживання й граматики, а відчувати, що це твоя найнадійніша фортеця як особистості, що ти на мовній передовій, що це твій фронт. У цьому наша мовна особливість, це результат багатовікового уярмлення... Яке скидаємо з душі, а значить – з Духу.

21 лютого – День рідної мови. З ним вас, хто чує, бачить, говорить українською; хто віддає за неї життя; хто пробує почути, побачити, заговорити!", – йдеться в тексті Ольги Іванівни.

630 360 1662829014 498