25червня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У кропивницькому музеї започаткували традицію творчих зустрічей (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У кропивницькому музеї започаткували традицію творчих зустрічей (ФОТО)

377571807 750769880393251 8330738809139059469 n

Тематичну зустріч працівників галузі культури та науки провели в обласному краєзнавчому музеї.

Фахівці установи започаткували традицію творчих зустрічей цеховиків і збирають партнерів, цехових побратимів – бібліотекарів, архівників, музейників, кулінарів – нащадків цеху калачників, для спільної трапези задля обговорення планів подальшої співпраці, пояснили в музеї.

13 вересня за юліанським календарем напередодні Семена в українських містах відзначалося «весілля свічки», в селах – «женили комина». Цей день співпадав з православним святом Семена Преподобного, тож і старовинний православний Новий рік отримав назву Семенів день.

Символами свіччиного весілля є братська свіча, прикрашена гіллям калини, уквітчана барвінком та весільний коровай.

"Завдяки класику української етнології Миколі Сумцову, сучасному етнологу Василеві Балушку знаємо про витоки та традиції цехових братств в Україні. Свято відоме з часів Середньовіччя, коли цехові майстри працювали від сходу до заходу сонця. На знак переходу до роботи при свічках в цехах влаштовувалися святкові трапези – «засиджини», які тривали протягом тижня – від Семена до Другої Пречистої", – пояснили музейники.

Кулінари кнайпи Бамбетель почастували «братчиків» калачем і хрустиками (вергунами), спеченим за рецептами Смачна Кропивниччина, зібраними під час експедиційної роботи творчим цехом Етнолабораторія "Баба Єлька".

Модератором заходу була завідуюча сектором історико-краєзнавчих досліджень, кандидатка історичних наук, етнолог Світлана Проскурова. Завідуюча відділом науково-просвітницької та експозиційної роботи Алла Забабуріна розповіла цікаві факти про особливості давнього освітлення свічками будинків українців. А завідуюча відділом маркетингу, розвитку та інвестування Валентина Пархомчук посіяла усіх присутніх зерном на удачу та благополуччя.

Зустріч символізувала тяглість традицій соціальної солідарності та взаємодопомоги в цехових братствах, відродження і переосмислення календарної обрядовості міських громад.