04грудня2024

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У кропивницькому музеї провели зустріч з авторкою книги поезій про війну (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У кропивницькому музеї провели зустріч з авторкою книги поезій про війну (ФОТО)

52023 12 16 19 02 30

У музеї І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького відбулася творча зустріч із членкинею обласного літературного об’єднання «Степ» імені Віктора Погрібного, авторкою книги поезій «Із Наві – в Яв» Оленою Трибуцькою.

Олена Анатоліївна – держслужбовиця, яка займається архівною та музейною справою, філолог за освітою, поетеса – за світосприйняттям. Її твори друкувалися в місцевій періодичній пресі, всеукраїнському літературно-мистецькому альманасі «Водограй мрій», журналі «Степ», у збірниках степівчан «Смертельний соль-дієз», «Тенета помсти», «Сороки далекого села», «Таємниці старого горіха», «Рік лютневої люті», а також на літературних сторінках інтернет-видань.

Відкриваючи захід, науковиця музею Наталія Мельниченко розповіла першокурсникам Донецького державного університету внутрішніх справ про оселю Івана Тобілевича (Карпенка-Карого) ‒ острівець українського мистецького та громадсько-політичного життя у Єлисаветграді 2-ї половини ХІХ століття. Зазначила, що і в наш час меморіальний будинок видатного драматурга – місце зустрічей з літераторами, театральними діячами, музикантами, художниками, краєзнавцями.

Студентству було продемонстровано світлини книжкових презентацій літературного об’єднання «Степ» у музеї за участі Олени Трибуцької.
Очільниця степівчан Ольга Полевіна охарактеризувала творчий доробок пані Олени та зробила акценти на особливих моментах співпраці з нею.

Збірка «Із Наві – в Яв» складається з двох частин. Перша («Поезія війни») – твори, написані після 24 лютого 2022 року. Друга («Життя – стріла») – любовна, філософська, пейзажна та громадянська лірика, створена в різні роки. У книжці зібрано все, що характеризує творчість героїні зустрічі: яскраві поетичні образи, зрілість, метафоричність.

Актор театру імені М. Кропивницького Олексій Дорошев читав вірші поетеси. Після рядків «У вічність, в коло крижане / Йде рік, нещадний і нещасний. / Запалим свічі. Пом’янем / Всіх тих, хто теж пішов. Довчасно…» зал підвівся і завмер у хвилині мовчання.

Авторка декламувала свої поезії не менш майстерно. Затамувавши подих молодь слухала про війну, про кохання, про те, що добро обов’язково переможе зло.

Пані Олена вважає, що світогляд людини тісно пов’язаний з поняттям Світу Тонкого (Наві) та Світу матеріального (Яві). Звідси й назва книги «Із Наві – в Яв». Все суще, на думку поетеси, спочатку народжується в інших, вищих вимірах, а потім проектується на думки людей, трансформується в події і формує світ, у якому ми живемо. «Важливо лише – на чиїй ти стороні – Світла чи Темряви».

Директорка музею Лариса Хосяінова розповіла, що вперше відкрила для себе Олену Трибуцьку як поетесу кілька років тому, під час «літературного десанту» до музею Василя Сухомлинського у селі Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області. Відрадно, що талановиті вірші зібрані тепер під обкладинкою книги.

У літературному музеї підтримують традиції будинку Тобілевичів, завжди раді творчим людям, а значить попереду – нові зустрічі, презентації і виставки.