17липня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. ІСТОРІЯ У Кропивницькому презентували книгу, за матеріалами якої можна писати альтернативну історію краю (ФОТО)

ІСТОРІЯ

У Кропивницькому презентували книгу, за матеріалами якої можна писати альтернативну історію краю (ФОТО)

2020 10 08 19 43 20 061

Учора, 8 жовтня під час засідання rраєзнавчих студій, яке пройшло в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського, що в Кропивницькому, відбулася презентація книги «Нездійснені проєкти» краєзнавців Володимира Поліщука, Сергія Невесьолова та інженера-будівельниці Валентини Сємічової.

"У цьому виданні автори спробували зібрати найбільш значимі нездійснені  проєкти з історії міста Єлисаветграда та однойменного повіту. З протоколів засідань міської думи та повітової земської управи, повідомлень місцевих та центральних періодичних видань, архівних джерел читач дізнається про нереалізовані плани зі спорудження будівель, пам’ятників, залізниць, мостів, навчальних закладів, перейменування населених пунктів, вулиць… Однією з об’єктивних причин став початок Першої світової війни 1914 року", – розповіла очільник відділу краєзнавства бібліотеки Тетяна Колєчкіна, котра виступила модератором заходу.

2020 10 08 19 44 03 499

Володимир Поліщук та Сергій Невесьолов, які взяли участь у презентації, розповіли про історію створення видання. Поділилися творчими планами на майбутнє. Звернули увагу на той факт, що кілька нових книжок про минуле краю досі не побачили світ, оскільки через карантин уже кілька місяців поспіль дослідники не мають доступу до необхідних у роботі матеріалів обласного архіву. До речі, саме на них базується й книга «Нездійснені проєкти». 

Вона також ілюстрована світлинами з колекції філокартиста Юрія Тютюшкіна.

2020 10 08 19 43 45 942

Після сказаного. Очевидно, що в Кропивницькому чи не вперше презентували такого роду книгу. Книгу, за матеріалами якої, відштовхуючись від реалій більш, ніж столітньої давнини, можна писати альтернативну історію краю. Скажімо так. А що було б, якби справді губернський центр встигли до війни перенести з Херсона до Єлисаветграда? Як би розвивалося господарський комплекс, коли б таки побудували залізницю до Бобринця? І т. д. , і т. п. І це ж не пустопорожня балаканина. Збереглося відповідне листування з різними державними установами, плани, проекти, схеми, замальовки... Десятки й сотні аркушів документів. Отож, читачу, погортайте це насичене документальними свідченнями багатоілюстроване видання й …помрійте!

Федір Шепель,

фото автора