ІСТОРІЯ
Архів педагога і літератора Василя Марка передали до кропивницького літературного музею (ФОТО)
- Останнє оновлення: 31 липня 2021
Цього тижня Олександра Чабан передала до літературно-меморіального музею Івана Карпенка-Карого частину архіву Василя Марка (1936-2015).
"Олександра – донька відомого у Кропивницькому літератора і педагога Василя Марка. До нашого музею вона передала ту частину архіву, яку їй заповідав батько. Це, говорячи мовою музейників, кілька сотень одиниць зберігання. На початку 2021 року, коли ми готували віртуальну виставку, присвячену 85-річчю Василя Марка, вперше зв’язалися з пані Олександрою. Але виявилося, що тоді допомогти новими експонатами вона не змогла, оскільки разом з сім’єю проживає в Польщі. Така нагода з’явилася кілька днів тому. Олександра Чабан не тільки передала до музею численні книги, журнали, світлини, документи, пов’язані з життям і творчістю літературного критика та професора місцевого педуніверситету імені Володимира Винниченка, але й відвідала наш осередок культури, переглянула експозицію і прогулялася в саду корифеїв. Тож, дякуючи пані Олександрі, маємо можливість у майбутньому готувати нові виставки, присвячені уславленому землякові", – розповіла очільниця музею Лариса Хосяінова.
У ході розмови вдалося, зокрема, побачити Похвальну грамоту, якою було відзначено Васю Марка – учня четвертого класу середньої школи села Руське Поле, що на Закарпатті. Його студентські зошити періоду навчання в Ужгородському університеті. Власноруч записані ранні вірші в роки директорування в Дулівській восьмирічці. Один із примірників дисертації на здобуття кандидата філологічних наук. Навіть свідоцтво про шлюб та інші особисті документи. Звісно, книги з автографами відомих людей та власним екслібрисом. Тепер музей має не тільки відбиток останнього, але й печатку, з допомого якої він наносився на книгу. Серед особистих речей увагу привернув портрет Василя Марка, виконаний одним з художників у Трускавці 2006 року. Бартка – звичаєвий інструмент гуцулів у вигляді гострої сокири. Нарешті, скрипка, на якій полюбляв грати Василь Марко.
Незабаром, дякуючи Олександрі Чабан, усе це та багато іншого зможуть побачити, як відвідувачі музею, так і вивчити науковці.
Федір Шепель,
фото автора та з колекції музею