ІСТОРІЯ
Учителі історії Кіровоградщини пройшли стежками Холодного Яру (ФОТО)
- Останнє оновлення: 23 вересня 2021
Минулої середи, 22 вересня, група вчителів історії навчальних закладів Кіровоградської області здійснила подорож до Холодного Яру.
"Йдеться не про пересічну екскурсію, а своєрідну форму семінару в ході підвищення педагогами кваліфікації в обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського", – пояснив старший викладач комунального закладу, кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко, котрий і провів захід.
Поїздка розпочалася від валів старої фортеці, що в Кропивницькому, де акцентовано увагу на нових українських маркерах. Зокрема, спорудженні найвищого в області флагштока, на якому піднято державний прапор.
У музеї історії села Розумівка вчителі наочно побачили, як здійснюється реекспозиція подібних закладів, котрі раніше несли не українське державницьке, а прорадянське або проімперське ідеологічне навантаження. При цьому відзначено творчу роботу кропивницького митця Андрія Надєждіна, котрому вдалося вдало висвітлити події Української революції у краї, пов’язаної, зокрема, з іменем отамана Чорного Ворона.
Про нове бачення сучасною історіографією Коліївщини 1768 року йшлося під час відвідин Мотронинського монастиря з його тисячолітньою історією.
Особливе враження справив на екскурсантів піший спуск зі скіфських валів лісовими нетрями до Гайдамацького ставу, де борці за незалежність освячували зброю не лише два з половиною століття тому, але і в ході російсько-української війни, що триває.
Чимало інформації про події доби гайдамацького руху та Холодноярської республіки історики почерпнули в селі Мельники. Тут, біля пам’ятників та пам’ятних стел «Героям Холодного Яру», Юрію Горлісу-Горському, Автоному, Василю, Гнату, Дем’яну, Михайлу, Олексі Петрові, Семену і Степану Чучупакам, зроблено чимало світлин напам’ять.
Жваве обговорення побаченого й почутого тривало аж до повернення в Кропивницький.
Федір Шепель,
фото автора