ІСТОРІЯ
Визвольна боротьба. 1917-1991 роки: у краєзнавчому музеї презентували третю книгу з серії (ФОТО)
- Останнє оновлення: 22 жовтня 2023
В обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація третьої книги «Призабуті імена: підпілля ОУН на Центральноукраїнських землях» із серії «Визвольна боротьба. 1917-1991 роки».
Це результат спільного проєкту Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Регіонального центру наукових досліджень з історії України та Кіровоградської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Автором видання є відомий дослідник і краєзнавець Федір Шепель, упорядники книги – Сергій Хмара та Артем Безшкуренко.
Директор обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко зазначив, що перша книга із серії «Визвольна боротьба. 1917-1991 роки» – «ОУН і УПА на Центральноукраїнських землях. Документи та матеріали» і друга Сергія Мілютіна «Борці за Українську державність» викликали зацікавленість у широкого кола читачів. Тема боротьби українців за власну державу у першій половині XX ст. є надзвичайно актуальною у реаліях сьогодення і потребує системного вивчення та популяризації.
Книга присвячена одній з малодосліджених тем регіональної історії періоду Другої світової війни – діяльності підпілля Організації українських націоналістів. Її основу складає науковий доробок про діяльність ОУН на Центральноукраїнських землях відомого місцевого дослідника, лауреата обласної краєзнавчої премії імені В.Ястребова, члена Національної спілки краєзнавців України Федора Шепеля. Він один з перших почав дослідження і висвітлення діяльності ОУН на території нашої області. І підготував багато різних грунтовних публікацій, присвячених борцям за Українську державність.
Федір Олександрович розповів, що розпочав досліджувати тему підпілля ОУН з 1990-х років, тоді слово «бандерівці» асоціювалось із чимось кривавим, злочинним. Вивчаючи архівні документи, закордонні книги автор звертав увагу на особистості. Це були молоді люди, більшістю до 20 років, які вели підпільну боротьбу на території області.
Упорядники видання презентували структуру книги та наголосили, що окрім науково-популярних нарисів Федора Шепеля до видання увійшли архівні документи з архівосховищ ГДА СБ України та Державного архіву області, які підтверджують викладені в них факти. Значна кількість ілюстрацій, зокрема світлини учасників національно-патріотичного підпілля, на території нашої області публікується вперше.
На презентацію книги прийшли колеги та друзі автора, які відзначили її актуальність у вивченні власної історії. Своїми думками з присутніми поділилися відомий історик Юрій Митрофаненко, письменник Валерій Мятович та інші. Книга буде передана у бібліотеки міста та області, музеї, архів, а згодом її електронну версію буде розміщено у відкритому доступі.
Читайте також: У кропивницькому музеї презентували українсько-болгарський альманах