25травня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. ІСТОРІЯ Команда «Баби Єльки» презентує календар зі світлинами минулого століття (ФОТО)

ІСТОРІЯ

Команда «Баби Єльки» презентує календар зі світлинами минулого століття (ФОТО)

418873843 389961783691880 5645385180246299930 n

Невгамовна команда «Баби Єльки» за підтримки редакції «Нової газети» видала календар зі світлинами минулого століття, на яких зображені мешканці Кропивниччини. 

Перший тематичний календар «Баби Єлька» видали у 2022 р.

«За основу календаря ми взяли стали фотографії, які знайшли у сімейних альбомах, етнографічних світлицях і музеях Кропивниччини під час експедицій «Баби Єльки». На них зображені наші пращури – мешканці сіл і міст; землероби, залізничники, інтелігенція; давні друзі і люди, яких випадково звела доля, молоді подружжя і великі родини; ті, хто пережив Першу і Другу світові війни, Голодомори і радянські репресії; люди, чиї імена збереглися у пам’яті нащадків, і ті, про кого ми зовсім нічого не знаємо», – розповіла координаторка проєкту Світлана Листюк.

Деякі з цих фото нині зберігаються в етнолабораторії, інші були відскановані і додані до цифрового архіву «Баби Єльки».

«За 5 років експедицій ми зібрали справжній скарб і вважаємо, що ним варто ділитися. Скарб – це світлини українців сторічної давнини. Коли я дивлюся на обличчя наших умовних прабабів і прадідів, то відчуваю особливе піднесення і гордість. Попри планомірну політику геноциду, розкуркулення, Голодомор вони зберегли шляхетну поставу, відчуття стилю, уміння позувати. Це зовсім не ті українці, про яких ми вчили в школі – тут немає жодного чоловіка в брилі, розхристаній одежині, тим паче в шароварах. Тут немає пишногрудих жіночок вив’язах у стилі Солохи, у довгих рівних спідницях та квітчастих жилетках. Ці 12 світлин можуть бути поштовхом, імпульсом до зміни стереотипів, до дослідження роду, для пошиття реплік на традиційний одяг, на подальші пошуки відповіді на запитання «Якими були жителі Кропивниччини сто років тому». Наша команда це робить, запрошуємо доєднуватися!» – зазначила голова ГО Інна Тільнова.

Презентація фотокалендаря відбудеться у понеділок, 15 січня, об 11.00 в етнолабораторії «Баба Єлька».

Календар можна буде отримати за донат на розвиток проєкту «Баба Єлька» в Етнолабораторії «Баба Єлька» чи в редакції «Нової газети» (м. Кропивницький, вул. Театральна, 12.).