03грудня2024

ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Донедавна жителі Кіровоградщини не носили вишиванок, натомість обожнювали сорочки (ФОТО, ВІДЕО)

СУСПІЛЬСТВО

Донедавна жителі Кіровоградщини не носили вишиванок, натомість обожнювали сорочки (ФОТО, ВІДЕО)

e96ad614bf408799

Понад 150 вишитих рушників і 14 вишитих сорочок привезли зі своїх експедицій Кіровоградською областю учасниці етнопроєкту ”Баба Єлька”.

03322fa26d416390

До Всесвітнього дня вишиванки учасниці проєкту Світлана Листюк та Світлана Буланова розповіли про унікальну вишивку регіону в програмі ”Радіодень” з Кирилом Поліщуком.

Як автентичніше: вишиванка чи сорочка?

За словами Світлани Листюк, слово ”вишиванка” – сучасне: ”У наших пращурів були просто сорочки. І це були сорочки двох типів: буденна сорочка і святкова. І всі сорочки були вишиті, тому не було потреби вживати слово ”вишиванка”. Це слово вигадали пізніше, щоб було легше говорити. Ми ж дотримуємося автентики в усьому, тому вживаємо тільки слово ”сорочка”.

Світлана Буланова додала, що у своїх експедиціях чують виключно слово ”сорочка”: ”Ніколи бабусі не кажуть ”вишиванка”.

Про унікальність вишивки Кіровоградської області

Світлана Листюк розповіла, що вишитих рушників етнолабораторії ”Баба Єлька” понад 150, сорочок, зібраних під час експедицій – 14. Решту придбали в різних регіонах України, для того щоб показувати різноманіття і те, чим відмінна вишивка Кіровоградської області від інших регіонів: ”Людям цікаво. Вони дивляться – чим саме унікальний наш регіон”.

Зі слів Світлани Буланової, за три роки експедицій виокремились найуживаніші в області вишивані мотиви: ”Найчастіше зустрічаються рослинні, квіткові мотиви. Дуже багато зображено троянд, вишитих обов’язково хрестиком, червоно-чорним. А також хмелики, виноград, листя, маки”.

Світлана Листюк додала, що усі сорочки, які вони зустрічають в експедиціях, фотографують. На світлинах видно крій, візерунки, тканину: ”Коли нам вдається отримати якусь сорочку у свою колекцію – це, мабуть, чи не найбільше щастя. Ми їх приводимо до ладу, зберігаємо, і, за фінансової можливості, робимо з них репліки, копії, аби далі поширювати вишивану культуру Кіровоградщини”.

Відмінність чоловічих сорочок від жіночих

Світлана Листюк сказала, що мають у колекції 5 чоловічих сорочок. З її слів, вони швидко зношувались: ”Є візерунки, притаманні суто жіночому одягу, та візерунки суто чоловічого одягу, оскільки у візерунок закладений певний сенс, вони мали захисний характер. Наприклад, для чоловічої сорочки були характерні дубочки або геометрична вишивка, а жіноча характеризується повним різноманіттям трав, візерунків, квіткового орнаменту”.

Про проєкт ”Cвоя вишиванка. Своя історія”

10cccca0384bb020Це проєкт Національного музею Голодомору-геноцид, платформи українських брендів ”Всі. Свої” та клубу українських ілюстраторів Pictoric до Дня музеїв і Дня вишиванки. До втілення ідеї долучилася команда проєкту ”Баба Єлька”, надавши матеріали зі своїх експедицій 2018-21 років – розповіла Світлана Листюк: ”До нас звернулися і запитали, чи немає у нас фотографій, які б якнайкраще показували традиційний стрій Кіровоградської області. У нас таких фотографій безліч, але найяскравіша – це фотографія наших Івангородських дівчат 1927 року. Ми їм запропонували цю світлину”.

Деталі – у відео.

Читайте також: Виставку унікальних сорочок презентували у кропивницькій етнолабораторії 

Кропивницький проєкт "Баба Єлька" презентує себе світові 

Кропивницька "Баба Єлька" презентувала етнолабораторію та поділилася планами на майбутнє

У пошуках рідної пісні: кропивницька "Баба Єлька" презентувала портрети берегинь з області

У Кропивницькому створили унікальну етнолабораторію: учасники проєкту «Баба Єлька» зібрали майже пів тисячі експонатів