СУСПІЛЬСТВО
Донедавна жителі Кіровоградщини не носили вишиванок, натомість обожнювали сорочки (ФОТО, ВІДЕО)
- Останнє оновлення: 21 травня 2021
Понад 150 вишитих рушників і 14 вишитих сорочок привезли зі своїх експедицій Кіровоградською областю учасниці етнопроєкту ”Баба Єлька”.
До Всесвітнього дня вишиванки учасниці проєкту Світлана Листюк та Світлана Буланова розповіли про унікальну вишивку регіону в програмі ”Радіодень” з Кирилом Поліщуком.
Як автентичніше: вишиванка чи сорочка?
За словами Світлани Листюк, слово ”вишиванка” – сучасне: ”У наших пращурів були просто сорочки. І це були сорочки двох типів: буденна сорочка і святкова. І всі сорочки були вишиті, тому не було потреби вживати слово ”вишиванка”. Це слово вигадали пізніше, щоб було легше говорити. Ми ж дотримуємося автентики в усьому, тому вживаємо тільки слово ”сорочка”.
Світлана Буланова додала, що у своїх експедиціях чують виключно слово ”сорочка”: ”Ніколи бабусі не кажуть ”вишиванка”.
Про унікальність вишивки Кіровоградської області
Світлана Листюк розповіла, що вишитих рушників етнолабораторії ”Баба Єлька” понад 150, сорочок, зібраних під час експедицій – 14. Решту придбали в різних регіонах України, для того щоб показувати різноманіття і те, чим відмінна вишивка Кіровоградської області від інших регіонів: ”Людям цікаво. Вони дивляться – чим саме унікальний наш регіон”.
Зі слів Світлани Буланової, за три роки експедицій виокремились найуживаніші в області вишивані мотиви: ”Найчастіше зустрічаються рослинні, квіткові мотиви. Дуже багато зображено троянд, вишитих обов’язково хрестиком, червоно-чорним. А також хмелики, виноград, листя, маки”.
Світлана Листюк додала, що усі сорочки, які вони зустрічають в експедиціях, фотографують. На світлинах видно крій, візерунки, тканину: ”Коли нам вдається отримати якусь сорочку у свою колекцію – це, мабуть, чи не найбільше щастя. Ми їх приводимо до ладу, зберігаємо, і, за фінансової можливості, робимо з них репліки, копії, аби далі поширювати вишивану культуру Кіровоградщини”.
Відмінність чоловічих сорочок від жіночих
Світлана Листюк сказала, що мають у колекції 5 чоловічих сорочок. З її слів, вони швидко зношувались: ”Є візерунки, притаманні суто жіночому одягу, та візерунки суто чоловічого одягу, оскільки у візерунок закладений певний сенс, вони мали захисний характер. Наприклад, для чоловічої сорочки були характерні дубочки або геометрична вишивка, а жіноча характеризується повним різноманіттям трав, візерунків, квіткового орнаменту”.
Про проєкт ”Cвоя вишиванка. Своя історія”
Це проєкт Національного музею Голодомору-геноцид, платформи українських брендів ”Всі. Свої” та клубу українських ілюстраторів Pictoric до Дня музеїв і Дня вишиванки. До втілення ідеї долучилася команда проєкту ”Баба Єлька”, надавши матеріали зі своїх експедицій 2018-21 років – розповіла Світлана Листюк: ”До нас звернулися і запитали, чи немає у нас фотографій, які б якнайкраще показували традиційний стрій Кіровоградської області. У нас таких фотографій безліч, але найяскравіша – це фотографія наших Івангородських дівчат 1927 року. Ми їм запропонували цю світлину”.
Деталі – у відео.
Читайте також: Виставку унікальних сорочок презентували у кропивницькій етнолабораторії
Кропивницький проєкт "Баба Єлька" презентує себе світові
Кропивницька "Баба Єлька" презентувала етнолабораторію та поділилася планами на майбутнє
У пошуках рідної пісні: кропивницька "Баба Єлька" презентувала портрети берегинь з області