13червня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО У кропивницькому музеї розповіли про корифеїв українського театру та Петра Ніщинського (ФОТО)

СУСПІЛЬСТВО

У кропивницькому музеї розповіли про корифеїв українського театру та Петра Ніщинського (ФОТО)

7

У рамках святкування Дня міста та Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького відбувся спільний з музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського захід «Корифеї українського театру і Петро Ніщинський».

З вітальним словом до учасників зустрічі звернулася директорка музею Лариса Хосяінова, яка розповіла про мистецькі традиції будинку корифеїв та про видатних особистостей, які були його гостями.

2 6754867Науковиця музею Тетяна Ревва ознайомила присутніх із постаттю відомого українського композитора, поета, перекладача, педагога,  громадського діяча Петра Івановича Ніщинського (1832-1896), якому присвячений захід. П. Ніщинський народився у селі Неменка (нині Іллінецького району Вінницької області). Навчався у Київській духовній семінарії. У 1856 році закінчив Афінський університет (філософський і богословський факультети).

Після повернення на батьківщину викладав російську і грецьку мови у навчальних закладах Петербурга, Одеси, Бердянська, керував хорами, записував і обробляв українські народні пісні, писав музику. Переклав українською мовою твори античних класиків («Антігону» та «Царя Едіпа» Софокла, «Одісею» та «Іліаду» Гомера), на грецьку мову переклав «Слово о полку Ігоревім». Він автор підручника з грецької граматики та розвідок про грецьку музику.

Починаючи з 1870 року П.І. Ніщинський часто навідувався до Єлисаветграда, неодноразово бував у будинку на вул. Знаменській (нині - літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого), де спілкувався з М. Кропивницьким та І. Тобілевичем. Відомий музичний твір Ніщинського «Вечорниці», як вставну сцену до вистави «Назар Стодоля» (за драмою Т. Шевченка) презентовано в Єлисаветграді у 1875 році у приміщенні громадського зібрання. У прем’єрі «Вечорниць» брали участь П. Ніщинський та дві його доньки, М. Кропивницький, І. Тобілевич, М. Тобілевич, М. Федоровський, Й. Шевченко та ін.

Музична частина заходу розпочалася з виступу фольклорного ансамблю музичного коледжу міста Кропивницького, якому передувала розповідь наукового співробітника музею музичної культури ім. К. Шимановського Олександра Терещенка про народні традиції та обряди.

У виконанні гуртів «Дике поле» та «Млиночок» звучали українські обрядові пісні, які співали на вечорницях ще наші пращури. Директор музею музичної культури ім. К. Шимановського Олександр Полячок поділився з присутніми інформацією про Петра Ніщинського як збирача фольклору та про його музичну спадщину.

Науковиця літературно-меморіального музею

І.К. Карпенка-Карого Тетяна Ревва