25травня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Контейнерні майданчики: місце, де у Кропивницькому поєднуються відходи, турбота, хаос і "мистецтво" (ФОТО)

СУСПІЛЬСТВО

Контейнерні майданчики: місце, де у Кропивницькому поєднуються відходи, турбота, хаос і "мистецтво" (ФОТО)

0d6f1da9 c6b9 463b 9286 edf1a9efbc15 

У Кропивницькому контейнерні майданчики, на перший погляд, виглядають як стандартні місця для твердих побутових відходів.

19a503e7 e298 4295 b3f4 fb6153b3a96e

Однак, якщо пильніше придивитися, бачиш – для багатьох мешканців міста тут діють свої неписані правила.

А якщо спостерігати довше за майданчиками, фотографувати їх, спілкуватися з людьми (які викидають відходи, які шукають тут потрібні для себе речі, які прибирають тут), то можна побачити цілий світ, який існує поруч зі звичайними контейнерами для сміття

Пенсіонери та їхні пухнасті друзі

6ebad3d2 5ad0 4f73 b540 d1f7014de392«Гулі-гулі-гулі», – кличе бабуся років 80 до себе голубів і поряд з контейнером висипає їм із пакетика шматочки цвілого хліба. Птахи миттю злітаються на обід. До бабусі підходить її сусідка, хвалить її і додає: «Голодні, злетілися… А хто ж іще їх погодує, як не ми?» А поруч під контейнером сидить хворий голуб, який уже не реагує на доброту жінок. Ще за три метри – мертвий птах, поруч з ним – залишені напевно що для безхатніх котів залишки риби…

На іншому майданчику бачимо, як жінка зранку і ввечері приносить на контейнерний майданчик залишки їжі і висипає їх на асфальт. Пізніше прийшов кіт, напевно знає, що тут є чим поживитися. І не тільки органічними відходами, полювання на голубів та горобців ніхто не відміняв. Те, що не доїли птахи і тварини, залишається не дуже приємним бонусом як для самих жителів, так і для тих, хто щодня тут прибирає.

Найзручніший скраю – нічого не знаю

На більшості контейнерних майданчиках міста щодня одна й та ж картина – крайні контейнери переповнені, хоча решта можуть бути при цьому напівпорожні, або й зовсім порожні. Чи то чотири контейнери стоять, чи то 14 – чомусь крайній контейнер особливий. Помічаємо, як до контейнерів під’їздить автомобіль, виходить чоловік і викидає в переповнений контейнер великий мішок відходів. На наші зауваження не,  звертає увагу і тільки, помітивши камеру, відносить своє сміття до іншого контейнера.

 

ee717992 d810 45df 86b1 975cdb3cda10

Може, комусь знадобиться

Одяг, взуття, книги, їжа, папір, посуд, горщики для квітів, вікна, дитячі іграшки – все це можна побачити на контейнерних майданчиках. Поруч з контейнерами, на контейнерах, на огорожах майданчиків... Містяни відчувають потребу ділитися тим, що їм більше не потрібно, залишаючи свої «подарунки» для інших.

«Сортування» чи безлад

Є люди, які щодня перебирають у контейнерах відходи, виймаючи звідти потрібні для них речі. Після декого з них насправді залишається порядок на майданчику. Але, на жаль, є й ті, хто в результаті такого «сортування» утворює безлад. І це стосується різних категорій населення, не тільки безхатьків.

d65c3e53 c866 4527 96c6 7d90174d1252

Розмір і вид не має значення

00c88b46 216f 407d 91c2 253a12b7e6b4Частина старого дивана, гілки дерев, вікна, двохметрові палиці, дошки, будівельні відходи, листя… У контейнерах можна побачити багато того, що, по-перше, не належить до твердих побутових відходів, а по-друге, ускладнює роботу вантажників і нерідко спричиняє псування контейнерів і поломки сміттєвозів. Великогабаритні відходи (більші ніж 50х50х50 см), будівельні і зелені відходи (листя і гілки) – все це, незважаючи на правила поводження з відходами, потрапляє до звичайних контейнерів. Особливо пізно ввечері або рано вранці, коли ніхто не бачить дії порушників.

Графіті не як мистецтво

На нових контейнерах для твердих побутових відходів (і для великогабаритних також) у Кропивницькому часто з’являються графіті. Проте вони не свідчать про талант – творіння вуличних «художників» лише псує загальний вигляд контейнерних майданчиків, які також є частиною міського простору.

 Що в підсумку?

Контейнерні майданчики в Кропивницькому – це як дзеркало міського життя. Тут кожен залишає свій слід, хоч це не завжди виглядає естетично. Турбота про птахів та тварин тут нерідко поєднується з безладом і шкодою для самих друзів наших менших, а залишені містянами поруч з контейнерами відходи з розряду «може комусь знадобиться» часто лише додає клопоту людям, які прибирають ці майданчики. Тут уже не здивують закинуте у контейнер крісло чи навіть диван, охайно розвішані кофтинки, графіті з нецензурними словами і навіть регулярні пожежі.

Але водночас дуже приємно спостерігати, як багато людей усе ж правильно поводяться з відходами. Як дітвора, пробігаючи, гордо, по-дорослому, вкидає свої папірці від смаколиків  до контейнера. Як світяться очі людей, які підтримують порядок на майданчиках, коли дякуєш їм за це. Звичайно, що робота двірників і працівників «Екостайлу», які займаються вивезенням сміття, важлива для підтримання чистоти на контейнерних майданчиках. Проте невеличкі зусилля кожного з нас можуть щодня робити наше місто комфортнішим для нас самих.

12548ea6 bf32 4bf4 9757 fe5090fed0f6

Ганна Щаслива,

фото авторки