20липня2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ Звивистими стежками Кармелюка: від Кропивницького до Кам’янця-Подільського й Летичева (ФОТО)

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

Звивистими стежками Кармелюка: від Кропивницького до Кам’янця-Подільського й Летичева (ФОТО)

12018 08 01 21 00 29 278   

Колись, ще на початку ХІХ століття, у нашому місті, яке тоді звалося Єлисаветградом, у війську Російської імперії мав нести службу кріпак Устим Кармелюк з Подільської губернії.

Той самий майбутній «славний лицар», про якого збирав відомості Тарас Шевченко, а також написали  оповідання й роман Марко Вовчок та Михайло Старицький, а портрет малював Василь Тропінін. Навіть Максим Горький називав керівника боротьби селян Поділля  проти кріпосництва «українським Робін Гудом», ім’я якого «навіки овіяне славою».            

Як стверджує в «Історичному календарі Кіровоградщини» знаний краєзнавець Володимир Босько, з єлисаветградської солдатчини новоспечений рекрут невдовзі утік зі зброєю. В енциклопедичних виданнях повідомляється, що керовані «благородним розбійником» загони здійснили близько тисячі нападів на поміщицькі садиби. Кармелюка чотири рази засуджували на різні строки каторжних робіт у Сибіру, але він тікав і знову брався за своє.

22018 08 01 21 02 16 692         

Нещодавно групі кропивничан, маловисківців та бобринчан завдяки турагенції «Terra nova» поталанило пройтися деякими стежками історичної особистості. Так, потрапивши до казкового Кам’янця-Подільського, вдалося побачити не лише архітектурні принади «квітки на камені», як ще називають старовинне місто над Смотричем, котре за часів Української Народної Республіки встигло побувати навіть у ролі української столиці. Дізнатися, що чимало наших уславлених земляків пов’язали свою долю з ним. Наприклад, у зв’язку з революційною діяльністю 1906-1907 років Володимир Винниченко  неодноразово бував у цьому «малесенькому, гарному, чепурненькому» місті. А один з корифеїв Микола Садовський у Кам’янці-Подільському у 1919–1920 стояв на чолі Державного театру УНР. У його трупі грав і Гнат Юра.

32018 08 01 21 09 11 009

Але, звісно ж, побували кропивничани й у легендарній старій фортеці. Насолодитися її красотами й розповідями про військове й тюремне минуле та музейне сьогодення.

42018 08 01 21 03 01 683
І ось у колишній камері однієї з башт побачили воскову фігуру тричі ув’язнюваного тут Устима Кармелюка. Поряд настінний плакат з красномовним заголовком «Народний герой чи..?» Той, хто проводив екскурсію, пояснив, що наразі щодо особи Кармелюка є дві полярні точки зору. Мовляв, одні дотримуються застарілого погляду, так би мовити «героїчного», а інші вважають його банальним розбійником та й годі. Один місцевий дослідник навіть довів це неспростовними матеріалами власної кандидатської дисертації. Очевидно саме так прокоментував життя Кармелюка інший екскурсовод задоволеній групі поляків, котрі виходили з музею перед нами.

***

Нарешті побували гості з серединної України і в  Летичеві, що так само на Хмельниччині. У цьому селищі міського типу, розташованому при злитті річок Вовк і Південний Буг,  Устим Кармелюк похований. Поблизу Санктуарію Летичівської Богородиці й  тутешнього замку, височіє зведений йому величний пам’ятник.

62018 08 01 21 12 29 557

Отож, вдовольнивши свій зір незрівняними пам’ятками зодчества різних епох і стилів, набравшись вухами нових суперечливих тверджень історики, географи й краєзнавці намагатимуться розібратися в них уже вдома.

72018 08 01 21 13 16 606

Федір Шепель,

фото автора