22вересня2021

ГОЛОВНА ІНТЕРВ'Ю Про всесвіт витинанки Ірини Правдіної з Кропивницького (ФОТО)

ІНТЕРВ'Ю

Про всесвіт витинанки Ірини Правдіної з Кропивницького (ФОТО)

2019 09 25 17 55 58 245 

У відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевськогодо професійного свята підготували художню виставку «Всесвіт витинанки Ірини Правдіної».

 

2019 09 25 17 54 08 851

Як і належить, презентація її відбудеться в понеділок, 30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек. Втім, з яскравою продовжувачкою традицій народного вжитково-прикладного мистецтва Іриною Правдіною (дівоче прізвище Мелешко) мали нагоду поспілкуватися ще напередодні значимої для неї події.

- Пані Ірино, що саме поєднує Вас, молоду українську художницю, з бібліотекою?

- Наразі маю щастя працювати в найбільшій книгозбірні області. У відділі соціокультурної діяльності ОУНБ поєдную творчість з креативними  бібліотечними проектами. Крім того, дуже люблю читати. А книгу ліричних поезій члена Національної спілки письменників України кропивничанки Антоніни Царук «Тобі, прозріння пізнє …» ще й оформляла. До речі, звернення до книжкової графіки,  де за допомогою витинанки створювала художні образи, було чимось новим у моїй творчості.

- Як Ви прийшли до витинанки? Кого вважаєте своїми учителями, натхненниками?

- Все почалося з Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, де навчалася в художньо-графічному відділенні мистецького факультету. До витинанки увагу привернула мій викладач і народна майстриня Лариса Гарбузенко. Вона ж сприяла участі в перших виставках. Крім того, дуже близька для мене творчість таких витинанкарів як Микола Теліженко (Черкащина), Андрій Пушкарьов (з Криворіжжя) та киянка Ольга Шинкаренко. А віднедавна моїм головним натхненником у творчості стала …маленька донечка Мілана. Їй я завдячую багатьом кращим нещодавнім творам. Частину з них презентую саме на цій ось виставці.

- Цей рік для Вас особливий, оскільки у травні стали володарем Стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва. Які ще були винагороди, відзнаки, помітні події в житті двадцятитрирічної художниці?

- Щоб отримати Стипендію Президента України довелося багато працювати. Беру участь у міських, обласних, всеукраїнських виставках. Тричі ставала лауреатом Всеукраїнського мистецького огляду-конкурсу «Нові імена України», започаткованого Українським фондом культури. Є постійним учасником Всеукраїнського проекту-конкурсу народного мистецтва «Кращий твір року». Була неодноразовим переможцем інших міжнародних, всеукраїнських та обласних конкурсів.

Мистецтвознавець Світлана Ушакова зауважила, що      витинанки Ірини Правдіної вирізняються художньою майстерністю та вишуканістю. Загальноукраїнська й місцева тематика проглядається в образах створених нею птахів, звірів, степових квітів, старої фортеці й таких природних стихій як вогонь, вода, земля, повітря... Давнє мистецтво витинанки знаходить у її нових творах серії «Мої берегині» своє продовження, осучаснення та розвиток.

Насамкінець додамо, що Ірина Правдіна не тільки створює дивовижні витинанки з паперу. Вона - майстер з килимарства. Понад десятиліття успішно займається декоративно-прикладним мистецтвом у галузі художнього ткацтва. Але, то вже тема іншої розмови…

2019 09 25 17 49 13 897

 2019 09 25 17 54 46 955

2019 09 25 17 55 03 166

 

2019 09 25 17 55 27 955

2019 09 25 17 55 42 452

Федір Шепель,

фото автора та Ірини Правдіної

Натисніть тут, щоб швидко відповісти