ІНТЕРВ'Ю
Волонтерська діяльність: юридичні аспекти та відповіді на поширені запитання
- Останнє оновлення: 04 жовтня 2023
КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” зібрала найпоширеніші відповіді на запитання волонтерів, які виникають під час волонтерської діяльності.
Відповідає голова громадської організації “ЮрШтаб” Юлія Соловйова, яка разом із командою юристів, адвокатів та айтівців надають безкоштовну правову допомогу українцям під час війни.
Що таке реєстр волонтерів та як він працює?
Реєстр волонтерів — це база даних волонтерів, які допомагають захисникам та жителям країни, що постраждали від війни з 2014 року. Реєстр веде Державна податкова служба. Реєстр необхідний для тих волонтерів, які збирають кошти на благодійність на свої особисті картки. Згідно з Податковим кодексом суми коштів, які збирає волонтер, не будуть включатися до його щорічного оподатковуваного доходу. Важливо, щоб кошти, які ви отримуєте, були зібраними на спеціальний рахунок або карту, а також, щоб витрати на благодійність (чеки, накладні, фотозвіти) були документально підтвердженими.
Чи реєстрація в реєстрі обовʼязкова?
Ні, ви можете волонтерити без реєстрації, це не обовʼязково. Проте, якщо ви збираєте кошти на допомогу, потрібно зареєструватися, аби не мати проблем з податковою.
Посвідчення волонтера. У яких випадках може знадобитись?
Цей документ засвідчує особу та визначає вид волонтерської діяльності. Він сприяє здійсненню робіт та послуг безоплатно, що надаються волонтерами, і спрощує їх виконання. Крім того, цей документ створює необхідні умови для здійснення волонтерської діяльності та гарантує захист прав волонтера.
Чи обов’язково видавати посвідчення волонтера?
Законом України “Про волонтерську діяльність” не передбачено обов'язковості для організацій та установ видавати посвідчення волонтерам, яких залучають до своєї діяльності.
Що таке договір про провадження волонтерської діяльності?
Це – письмовий договір між волонтером та неприбутковою установою чи організацією, що його залучає. Залучати волонтерів до своєї діяльності, відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність”, можуть установи та організації, що є неприбутковими.
Чому важливо закріпити діяльність волонтера документально?
Договір дає можливість чітко визначити права та обов’язки сторін, а також завдання волонтера, дозволяє відшкодувати волонтеру певні витрати без оподаткування, та слугує підтвердженням здійснення волонтерства.
Перетин кордону волонтерами
Для перетину кордону водіями, що перевозять гуманітарні або медичні вантажі для Збройних сил, військових формувань чи населення України необхідна реєстрація в системі “Шлях”. Ці ж документи варто взяти із собою для того щоб за потреби пред'явити прикордонникам. Внесення водія до системи “Шлях” не гарантує перетину кордону. Кінцеве рішення про перетин кордону конкретним водієм ухвалюють прикордонники після перевірки всіх необхідних документів.
Кому потрібна безкоштовна правова допомога від спільноти “ЮрШтаб” – її можна отримати онлайн у Telegram через чат-бот: https://t.me/ua_law_help_bot
Вікторія Румянцева
Довідково: матеріал створено Кіровоградською обласною організацією ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за результатами онлайн-розмови «ЮрШтаб: як волонтерам скористатися безкоштовною правовою допомогою», що проводила організація в рамках Програми підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини. Програма втілюється в межах проєкту «Волонтерський крафт», який реалізує КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» завдяки фінансуванню National Endowment for Democracy.