13червня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Директор кропивницького театру консультується з юристами та планує черговий театральний сезон (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Директор кропивницького театру консультується з юристами та планує черговий театральний сезон (ФОТО)

363488115 613049644147944 2522618188984448689 n

«Я дуже не хотів скандалу».

Ця фраза директора Кропивницького академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. Л. Кропивницького Вячеслава Вандрашека стала заключною в його розповіді щодо нюансів оголошеного обласною радою конкурсу на посаду, яку він нині обіймає, згідно з контрактом.

Як писали вже в ЗПУ, директору кропивницького театру запропонували написати заяву на звільнення.

Задля справедливості, варто нагадати, що чинний директор також був призначений на посаду після низки скандалів із політичним відтінком. Однак сталося те, що сталося. Й осередок культури в центрі України ожив. Завдяки Вячеславу Вандрашеку та очолюваному ним колективу. Сьогодні про це говорять ті, хто цікавиться театральним життям.

«Завершився ювілейний 140-ий театральний сезон. За цей час у театрі відбулося шість, на мій погляд, грандіозних прем’єр та дві великі концертні програми, створені самим колективом. Вони створювалися в авральному порядку, на жаль. Але на щастя, завдяки цьому у нас з'явилися нові номери, нові глядачі, нові шанувальники», – зазначив Вячеслав Вандрашек.

364172697 835970148084782 8155542962373294482 n

Актори підготували  шість вистав, одна з яких «Ханума»:  9 із 10 показів пройшли на аншлагах. Це для нової  прем'єри дуже показово. Надто під час війни, наголосив директор театру.

«У нас відбулася на малій сцені неймовірна прем’єра «Вільні метелики», поставлена Сергієм Курчевим.  До слова, в її пошуках довелося перечитати понад два десятки п’єс. Останній, спільний з херсонським театром – «Заборонений» – це мегавдалий проєкт, що подорожуватиме по всій Україні, а може, й Європі», – зауважив пан Вандрашек.

І додав, що вже 21 серпня її покажуть на великій сцені в Одесі.

«Заборонений» – робота про Стуса, що стала символічною для театралів:  сьогодні на фоні декорацій до п’єси, доводиться боротися за свій театр, за можливість працювати на ЗСУ, на культурний фронт.

«На жаль, обласна рада бачить театр, лише як приміщення. Коли мене попросили піти, я пояснював, що колектив лише почав вірити. Я чесно працюю, актори трудяться на межі можливостей. Втілили кілька проєктів разом із музеєм мистецтв.  Минулий сезон був складним для усіх. Ми створюємо культурні проєкти, волонтеримо. За ювілейний сезон зробили прорив, якого не було дуже давно. Лише у червні  нас підтримали 5670 глядачів (при 2200 запланованих), за 2023 рік актори зіграли 166 вистав (замість очікуваних 86), часто аншлаги», – така статистика прозвучала під час пресконференції.

Вдвічі – під час війни – зросла до 50 тисяч кількість глядачів, як відвідують театр.

Нині ведуть перемовини щодо вистави на великій сцені за твором Олександра Жовни «Експеримент».

«Чому ця вистава? Бо корифеї свого часу були експериментаторами. Хочеться продовжувати традицію. Зараз  фільм Жовни «Сашенька» займає призові місця на світових фестивалях.  Тож, ми беремося за «18+».  Ми театр, ми маємо право творити. Це буде плідна співраця», – привідкрив директор завісу планів.

І додав, розпочнуть ставити і самого Кропивницького:  це буде гарний знак і це буде на противагу «Експерименту».

У листопаді  «говоритимуть» про голодомор:  буде задіяний весь колектив.

На Новий рік уже запланована казка, 5-6 нових локацій, буде освітлення, якого раніше ніколи не було. Буде резиденція Святого Миколая. На площі перед театром планують унікальне освітлення та локації для фотографування.

Чимало ідей і щодо «Вересневих самоцвітів».  Але відволікають плани влади щодо зміни керівництва театру. 7 червня під час згаданої  розмови  у владних кабінетах Вандрашеку закинули:  "Ти людина Шульги".

Він вважає, що це не підстава для звільнення з посади. Тож, консультується з колегами, юристами, аби найближчим часом озвучити на загал імена опонентів та розпочати боротьбу з політикою у культурі.

Та готує театр та колектив до плідної роботи в черговому театральному сезоні.

Світлини Тетяни Пташник