29лютого2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Кропивницький: у головній науковій бібліотеці відбулася зустріч з науковицею українського походження (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Кропивницький: у головній науковій бібліотеці відбулася зустріч з науковицею українського походження (ФОТО)

417470259 780375274132446 2977273843264302722 n

У кропивницькій книгозбірні презентували книгу авторки з Марселя.

Позитивні емоції викликала у кропивничан зустріч із педагогогинею, науковицею, дослідницею та мандрівницею Валентиною Гребньовою, що пройшла у відділі краєзнавства бібліотеки імені Дмитра Чижевського.

Модератором зустрічі став доктор наук, професор, завідувач кафедри української літератури ЦДУ імені Володимира Винниченка Григорій Клочек.

Із Кропивницьким колишню черкащанку поєднав педагогічний інститут, який вона закінчила, а потім майже 30 років викладала на кафедрі української літератури КДПУ імені Володимира Винниченка. За плечима Валентини Гребньової – кандидатська дисертація, ряд наукових робіт і публікацій, повага колег та незмінна любов колишніх студентів.

Нині пані Валентина – жителька сонячного Марселя, яка вже багато років вивчає і досліджує Прованс та займається туристичною діяльністю. Вона авторка багатьох тематичних екскурсій регіоном, пов’язаним насамперед з літературою, мистецтвом, театром і кінематографом.

Саме про Прованс та його жителів розповідала гостя. Чисельна аудиторія затамувавши подих слухала цікаві історії про сімейні традиції та виховання дітей, про патріотизм французів та їхню любов до життя в усіх проявах. Розповідь супроводжувалася показом дивовижних краєвидів узбережжя Середземного моря, прованських міст Марселя та Авіньйона.

Не менш цікавою була розповідь пані Валентини про свою книгу «Прованс, сонце, море, лаванда, книжки», яку авторка присвятила учителю і другу – знаному українському літературознавцю, громадському і політичному діячеві Володимиру Панченку.

Книга складається із тринадцяти новел, героями яких є знані французькі письменники, чиє життя пов’язане з Провансом. Цифра 13 не випадкова, бо це сакральне й сповнене особливим змістом число вважається щасливим для провансальців.

На провансальській землі народилися Фредерік Містраль та Жан Жіоно. Альбер Камю знайшов тут другу батьківщину. Маркіз де Сад у цих краях здійснював свої творчі експерименти, а Олександр Дюма поселив сюди героїв найвідомішого роману «Граф Монте Крісто». Для Альфонса Доде та Еміля Золя ця благодатна земля була невичерпним джерелом творчого натхнення. Провансальські простори несподівано ввірвалися і у життя Стендаля, Жорж Санд та Антуана де Сент-Екзюпері.

Розповідь пані Валентини про Прованс і героїв книги була настільки захоплюючою і цікавою, що виникло нестримне бажання відвідати цю поціловану Богом землю на півдні Франції.