22вересня2021

ГОЛОВНА ПОЛІТИКА Олексій Волович: Саакашвілі пообіцяв звільнити одеситів від «безсердечності владних структур» і назавжди покінчити з хабарництвом

ПОЛІТИКА

Олексій Волович: Саакашвілі пообіцяв звільнити одеситів від «безсердечності владних структур» і назавжди покінчити з хабарництвом

Призначення 30-го травня екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі на пост голови Одеської облдержадміністрації викликало неоднозначну реакцію в українському суспільстві, зокрема серед одеситів. Редакція звернулася до екс-директора (2003-2011 рр.) Одеського філіалу Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Воловича з проханням прокоментувати цю подію та перші кроки М. Саакашвілі на новому посту.


– Олексію Олексійовичу одесити сприйняли призначення Саакашвілі на пост голови Одеської облдерж-адміністрації?

 

– Перед тим як відповісти на ваше запитання, хотів би нагадати, що в історії Одеси було багато іноземців, які займали пости міських голів і губернаторів. Взагалі перші 25 років існування Одеси нею переважно управляли іноземці, які перебували на російській службі. Першим міським головою Одеси (1794-1797 рр.) був іспанець Йосип Дерибас. Після нього цей пост займали французи Дюк де Ришельє (1803-1814 рр.) та Олександр Лонжерон, англієць Томас Кобле, німці Фрідріх фон Пален, Александр Нейдгардт та багато інших іноземців. У жовтні 2009 року наш Філіал провів міжнародну конференцію «Українсько-грузинські відносини: стан і перспективи розвитку», на якій зокрема обговорювалось також питання про роль і місце грузинської діаспори в Одеській області в розвитку двосторонніх відносин на регіональному рівні. В ході дискусії з’ясувалося, що чимало видатних людей в історії Одеси були вихідцями із Грузії. Гадаю, кількість представників цієї дружньої нам країни в області не менше 50 тисяч.
Стосовно того, як одесити сприйняли призначення Саакашвілі. Звісно, реакція була неоднозначною, але можу сказати, що загалом українство Одеси і патріотично налаштовані громадяни сприйняли це призначення досить прихильно. Вони сподіваються, що реформаторський досвід Саакашвілі та його міжнародні зв'язки допоможуть регіону вирішити ряд нагальних проблем.

– А як реагують одеські політики і можновладці на призначення М. Саакашвілі «губернатором»?

– Наскільки мені відомо, голова Одеської обласної ради Михайло Шмушкович позитивно поставився до призначення Міхеіла Саакашвілі. Зокрема, він вважає, що Саакашвілі ні від кого в Одесі не залежить і може бути вільним у своїх діях. На думку Шмушковича, Саакашвілі показав, що може «з нуля побудувати систему управління цілою державою, тому він зможе проявити себе і показати свої реформаторські здібності в Одеській області, яка має стратегічне значення для України». Нагадаю, що територія Одеської області (33.3 тис. кв. км) становить більш як половину території Грузії (без Абхазії і Південної Осетії), а населення Одеської області (2.3 млн. осіб) становить половину населення Грузії (4.5 млн. осіб).

Ставлення опозиційних політиків щодо призначення Саакашвілі на пост голови Одеської облдержадміністрації полярно протилежне. Наприклад, колишній екс-губернатор Одеської області і екс-голова Одеської обласної ради Микола Скорик обурюється, що президент П. Порошенко призначив керівником області «парашутиста, чужу для області людину». На думку М. Скорика, регіону потрібна людина, якій довірятимуть і яка зможе об'єднати одеський політикум.

– Який ваш особистий прогноз стосовно можливих результатів роботи М. Саакашвілі, скажімо, через рік?

- Гадаю, Саакашвілі і його команда постараються повторити в Одеській області свій грузинський успіх, але досягнення цього значною мірою залежатиме від того, наскільки їм вдасться врахувати специфіку і особливості цього багатонаціонального краю. Крім того, важливе значення матиме загальна ситуація в країні – не можна зробити Одеську область процвітаючою в країні, де глибока економічна криза і триває війна. Не варто забувати й про спроби Путіна дестабілізувати ситуацію в Одеській області, використовуючи свою військову базу в Придністров’ї.

– Чи є вже програма чи плани роботи М. Саакашвілі на найближчий час і більш віддалену перспективу?

– На своїй першій прес-конференції М. Саакашвілі окреслив основні положення програми своїх дій на 50 і 100 днів, плану розвитку Одещини на найближчі шість місяців. Зокрема він пообіцяв звільнити одеситів від «безсердечності владних структур» і назавжди покінчити з хабарництвом, корупцією та криміналом шляхом перебудови бюрократичного апарату таким чином, щоб влада служила народові. Перший важливий крок нового керівника області – відкритий конкурс на голів усіх 26 районних держадміністрацій. Наступний крок – відкритий конкурс на керівника Одеської митниці. В Одесі вже запрацювала «гаряча лінія», на яку цілодобово можна повідомляти про випадки хабарництва. М. Саакашвілі оголосив про суттєве, в 10 разів, скорочення штату працівників облдержадміністрації, звільнив свого радника і колишнього заступника голови ОДА Михайла Кучука, діяльність якого має перевірити прокуратура. Програма дій М. Саакашвілі включає також прозору приватизацію об’єктів, ремонт стратегічно важливої дороги Одеса-Рені.

Цікаво, що М. Саакашвілі запропонував жителям Одещини спільно розробляти стратегію і тактику змін та план першочергових дій. Саме для пошуку прогресивних ідей 14 червня була скликана «стратегічна сесія» облради, в роботі якої взяли участь понад 600 науковців та експертів. Серед озвучених ідей і пропозицій – проведення наступних місцевих виборів в Одесі із застосуванням електронної системи, що допоможе зробити їх чесними і прозорими; замість асфальтових будувати бетонні дороги, що прискорить та здешевить прокладання магістралей; створення для малого бізнесу єдиного реєстраційного центру за принципом «єдиного вікна»; залучення в Одеський регіон світових готельних брендів, регулярне проведення форумів інвесторів та ін. Головним же підсумком згаданої сесії стало те, що мислячі, активні жителі Одещини висловили готовність підтримати Міхеіла Саакашвілі на шляху реалізації життєво необхідних реформ. При цьому всі розуміють, що це лише початок великої роботи, яка чекає на всіх нас.

На початку липня М.Саакашвілі і заступник голови Національного банку України В. Рашкован провели у Києві донорську конференцію для залучення коштів у проекти, які реалізуються на території Одеської області. Тобто він уже посилено працює. До слова, посол США в Україні Джефрі Пайетт, який взяв участь у конференції, заявив про підтримку Сполученими Штатами команди Саакашвілі.

Федір ЛУГОВИЙ