ПОЛІТИКА
Кропивницька журналістка дослідила зміни в майновому стані нардепів від Кіровоградщини
- Останнє оновлення: 17 серпня 2021
Верховній Раді 9 скликання виповнюється два роки. Час підбивати підсумки зробленого (й заробленого) народними депутатами.
Про це йдеться в статті кропивницької журналістки-розслідувачки Анастасії Зубової, опублікованій на Bihus.Info. Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.
"...Традиційний період для усіляких підсумків і аналізу результатів роботи. І в першу чергу це стосується “монобільшості” – ще досі нового для України поняття, створеного “Слугою народу” завдяки отриманню рекордної кількості депутатських мандатів.
Але більше не завжди означає краще. За ці два роки президентська політсила встигла побувати в усіх можливих скандалах, поділитися на групи і групки, кожна з яких діє в інтересах того чи іншого олігарха, “позбутися” декількох нардепів і, звісно ж, за допомогою журналістів продемонструвати країні купу незадекларованого майна, яке різко почало з’являтися у окремих “слуг” після приходу до влади.
Оскільки наш проєкт заточений під роботу з регіональною тематикою, то під другу річницю впевненого заходу “слуг” до парламенту ми вирішили проаналізувати декларації кількох представників “Слуги народу”, які обиралися від Кіровоградщини.
Тож, номер перший – Богдан Торохтій. Нардеп встиг потрапити в невеличкий скандал в перші ж місяці своєї роботи. У жовтні 2019-го він звернувся до київського мера Віталія Кличка з проханням надати службове житло в столиці для одразу 8 своїх помічників. Якщо раптом у вас в голові зараз звучить фраза “а що, так можна було?”, то відповідаємо – ні. Тож всі дружно з народного обранця посміялися і на якийсь час про нього забули.
Знову заговорили про Торохтія через рік. Наприкінці 2020-ого журналісти Bihus.Info знайшли тіньовий офіс Іллі Павлюка – чернівецького бізнесмена, якого ЗМІ пов’язують з контрабандою, і людини з близького оточення президента Володимира Зеленського. Павлюк допомагав Зеленському під час президентських виборів, працюючи з регіональними штабами. Після виборів вже до Верховної Ради Павлюка почали називати куратором групи нардепів від “Слуги народу”. Журналістам вдалося зафіксувати постійні візити представників цієї групи до офісу бізнесмена перед важливими голосуваннями і помітити подальшу “синхронність” цих самих голосувань в інтересах бізнесу олігарха Ріната Ахметова. Торохтій виявився одним з візитерів офісу Павлюка.
Але офіційно на статках нардепа це ніяк не позначалося. У своїй декларації за 2020 рік Торохтій вказав, що власного житла у Києві в нього немає, що він отримує компенсацію з держбюджету на оренду, що має не дуже новий Volkswagen Tiguan і свіжіший Ford Fusion SE.
В документі, правда, є дві речі, які привернули нашу увагу. Перша – заощадження. При зарплаті нардепа в 486 тисяч гривень за рік, у Торохтія виявилося чимало запасів – 150 тисяч доларів, більше двох мільйонів гривень і більше 30 тисяч євро. Солідно, хоча й цілком цивільно. До роботи в парламенті у Торохтія не було надпосад – нардеп працював юрисконсультом Держінспекції сільського господарства у Кіровоградській області та в «Одеському зерновому терміналі», а до липня 2019 року ще значився засновником ПП «Центр комплексної безпеки».
Друга – оренда авто. Торохтій, маючи у власності вищеназвані Ford і Volkswagen, орендує ще аж три машини – BMW 528I, Audi A5 і Jaguar XJL. Всі три Торохтій орендує у ФОП Чернега Анна Олегівна. Жінка є також депутатом Кропивницької районної ради від “Слуги народу” і, разом з цим – матір’ю доньок Богдана Торохтія. Ми не можемо стверджувати, але можемо припустити, що Чернега – ексспівмешканка нардепа.
В її декларації – крихітна квартира в Кропивницькому і при цьому – величезний автопарк з одразу семи автомобілів. Більшість автівок з’явилися у Чернеги у 2019-2020 роках. І тепер же частину цього автопарку нардеп і орендує. Ну чи – “орендує”, якщо припустити, що реальним власником цих авто є він сам.
Крім цього, Олена Чернега, згідно з держреєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є директором ТОВ «Вагтех», що належить батькові нардепа. Фірма прописана в Кропивницькому за тією ж адресою, де зареєстрована Кіровоградська обласна організація Політичної партії «Слуга народу». Тут же прописана ще одна фірма, де Чернега значиться співвласницею – ПП «Агрітек». Її партнер – Максим Руденко. Особа з такими ж прізвищем та ініціалами, відповідно до інформації з сайту Верховної Ради, вказана помічником Богдана Торохтія.
Окей, повернемося до декларації самого Торохтія. Чого там ще немає? Немає там згадки про Аліну Левченко. В соцмережах нардепа вказано, що з цією жінкою він нині перебуває у стосунках.
Левченко, у свою чергу, постить фото спільного відпочинку у Бодрумі, де вони святкували день народження Торохтія і ще ряд спільних фото. Чим ці стосунки, власне кажучи, і підтверджує.
Ось ці нас зацікавили найбільше.
Чому? Бо на них Левченко і Торохтій разом у одному з найдорожчих житлових комплексів Києва – PecherSKY Luxury Apartments. Сама Аліна регулярно викладає фото звідси. З Торохтієм таких дві, вони зроблені в різний час і це натякає на певну системність присутності.
Вартість квартир у PecherSKY Luxury Apartments зараз стартує з понад 200 тисяч доларів. І вартість, і оздоблення ЖК дуже відрізняється від номера в готелі “Україна”, який Торохтій офіційно – якщо вірити його ж декларації – винаймає в Києві. Цікаво, що в цьому ж ЖК мешкає і нардеп Микола Тищенко і квартира тут йому теж офіційно не належить. Житло записане на його партнера. Це так, до слова.
Левченко була радницею міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, а восени 2020-го балотувалася до Обухівської районної та Київської обласної рад від партії «УДАР Віталія Кличка». Паралельно працює в кількох громадських організаціях. Батько Левченко – доволі відомий футбольний тренер, що може пояснити і помешкання на Печерську, і елітний автопарк в Інстаграмі. Щоправда, це не зможе пояснити відсутність цього в декларації нардепа – в разі, якщо активами він зараз користується спільно з Левченко.
Нардеп Ігор Мурдій обраний до ВР “Слуги народу” по 100-му виборчому округу. До 2019 року у політичному житті області не фігурував, очолював Новгородківський райавтодор, працював у дорожніх і будівельних підприємствах.
Згідно з його декларацією за 2020 рік, вони з дружиною мають частки в двох квартирах у Новоукраїнці, плюс на дружині ще квартира в Кропивницькому. Із серпня 2019 року нардеп орендує житло в Києві. В автопарку – старенька Suzuki Grand Vitara 2006-го, свіжіша Toyota Camry 2016-го і ще три вантажівки. Із запасів – 680 тисяч гривень, майже 100 тисяч доларів і 50 тисяч євро готівки.
Все якось…якось дуже звичайно, правда? Але є цікавіший момент. У 2020-ому – через рік після того, як Мурдій став нардепом – його матір Людмила Домрачева, яка раніше працювала в приватних компаніях з невеличкими статутними фондами, раптово стає співвласницею фірми “Науково-виробничий інститут сучасних технологій” з чималим “статутником” і активами. На компанії земля і нерухомість у Кропивницькому, тут зараз – готель Сiтi Бiзнес Appart.
Олександр Дануца. Ще один народний депутат-”слуга”, який став відомим ще до виборів. Навесні 2019-ого журналісти Bihus.Info оприлюднили переписки ключових осіб зі штабу тоді ще кандидата Володимира Зеленського. Дануца в них активно спілкувався з вже згаданим бізнесменом і тіньовим куратором групи нардепів від “Слуги народу” Іллею Павлюком. Нині ж Дануцу вважають одним з членів цієї групи, яка стабільно голосує в інтересах бізнесу олігарха Ріната Ахметова. Цікаво, що на посаді СЕО ТОВ “Метінвест-Шіппінг” олігарха нині працює чоловік Олени Дороніної – це сестра нардепа, яка до того ж значиться його помічницею на громадських засадах.
Тепер до декларації. В документі за 2020 рік вказано, що Дануца володіє квартирою у Кропивницькому та користується номером у готелі “Національний” (це готель Верховної Ради) у Києві. Ще у власності і користуванні – бюджетні і зовсім не нові Chevrolet Lacetti 2005-го та Hyundai Sonata 2011-го. Плюс – півмільйона гривень і 6 тисяч доларів у якості заощаджень.
Все? Аж ніяк. Журналісти «Слідство.Інфо» нещодавно дізналися, що на матір Олександра Дануци після виборів було оформлено дві квартири у Києві сумарною вартістю щонайменше 100 тисяч доларів. Це суттєво перевищує суму заощаджень нарепа. Матір же при цьому – звичайна пенсіонерка з Малої Виски на Кіровоградщині. Яким було пояснення Дануци? Що квартири придбані на заощадження матері і родини сестри, а сам він ними користуватися не збирається.
Цікаво було б порахувати загальну кількість схожих пояснень для журналістів від посадовців, нардепів і чиновників хоча б за останні п’ять років. Точно знаємо – на одну сторінку всі кейси не влізли б. Але це вже інша історія.
Окрім квартир у Києві та землі в Маловисківському районі на матері народного депутата значаться ще дві земельні ділянки в Кропивницькому, призначені під будівництво житлового будинку та ведення селянського господарства. Ділянки розташовані в мікрорайоні Стара Балашівка з виходом до річки Інгул, біля якої облаштована дерев’яна кладка.
І на ділянці Тетяни Дануци розпочате будівництво. Біля старого будинку, який тут вже є, видніється одноповерхова новобудова на мінімум сотню квадратів.
За інформацією з Реєстру Держархбудінспекції, повідомлення про початок робіт за цією адресою зареєстроване у грудні 2019 року. Згідно з будівельним паспортом, виданим тоді ж міськрадою Кропивницького, тут планується зведення будинку, гаража, лазні та альтанки. Самі ж земельні ділянки оформлені у жовтні 2015 року, йдеться у витягу з Держреєстру нерухомості. Тоді ж, у 2015-му, Олександр Дануца у своїх соцмережах постив фото з дуже схожим пейзажем і підписом «Смажу дома шашлик».
Цей же пейзаж з’являється на світлині Дануци і у 2018-ому… й у 2019-ому.
І тут уже можна було б припустити, що будинок на цій ділянці зводить сам нардеп. Більше того – чоловік, який проживає у будинку на цій же вулиці на наше питання про Дануцу заявив, що будується тут саме він і приїжджає раз на два-три місяці.
Що з цього приводу каже декларація нардепа? Нічого. Згадок про будівництво тут немає. Сам же Дануца каже – нічого не ховає, а в будинку збирався жити зовсім не він: «Будинок куплений років 7 тому, бо сюди приїхав мій рідний дядько з Горлівки, він був переселенцем. Кілька років ми з сестрою допомагали, щоб батьки переїхали сюди з Малої Виски в цей будинок і жили разом з дядьком, були ближчі до мене. На час будівництва, звісно, я мав до цього відношення, бо жив у місті і контролював як триває будівництво. Так само приїздив до дядька в гості. Але вже кілька років як ми припинили будівництво, бо дядько помер, батьки поки що лишаються в Малій Висці, а я виїхав, фактично нікому дивитися за цим. Там лише стіни зведені, засклено і дах. З того часу, як я поїхав у Київ, будівництво припинилось», – розповідає нардеп, – «Я до нього формально не маю жодного відношення, воно на матері, це їхнє майно. Ми інколи туди з друзями і батьками приїздили смажити м’ясо. Я до нього не маю жодного стосунку, окрім того, як приїздив контролювати будівництво».
“Слуга народу” заходили до Верховної Ради з великою кількістю гасел, але глобально, тоді ще кандидати, намагалися донести до кожного виборця, що вони дуже відрізняються від “попередників” в усьому. Виборець у ці гасла повірив. Так і народилася “монобільшість”. Але спочатку повільно, а далі все швидше й швидше передвиборчі гасла почали забуватися. А нині ж, вже через два роки, теза про разючу відмінність від нардепів інших скликань уже сприймається виключно як жарт. Ті ж схеми, ті ж голосування в інтересах будь-кого, але не виборця, і ті ж постійні “незрозумілості” в деклараціях. Які як було прийнято пояснювати родичами і міфічними заощадженнями, так і залишилося нині".
Анастасія Зубова