ПОЛІТИКА
Кропивницька громадська активістка повернулася з Люблінського воєводства, сповнена ідей та оптимізму (ФОТО)
- Останнє оновлення: 31 жовтня 2023
Люблін, м. Пулави, ґміна Конськоволя, ґміна Парчев, ґміна Ястків.
Це місця в Польщі, де протягом минулого тижня встигла побувати громадська активістка з Кропивницького Наталія Салімова.
Йдеться про тижневий навчальний візит для представників неурядових організацій та територіальних громад до Польщі «Модель замовлення соціальних послуг у неурядових організацій», організований Фондом міжнародної солідарності.
"Везу додому наплічничок ідей та натхнення", – повідомила пані Наталія ще з дороги.
Згодом додала, візит проходив у Люблінському воєводстві.
"Щодня в рамках візиту, ми відвідували нову ґміну, переймали досвід співпраці омс та громаських організації, знайомилися з ініціативами громад та брали участь у заходах. Вразила тісна взаємодія між ОМС та НУО, відсутність роздутого бюрократичного чиновницького апарату (гміна Ястків – усього четверо чиновників, які відповідають за освіту, культуру, спорт та соціальний захист). Незалежновід того, чи це була сільська, чи міська громада, надавачами послуг виступають громадські організації", – розповіла Наталія Салімова, котра не перший рік займається розбудовою громадського сектору у Кропивницькому та області.
За її словами, згідно з чинним законодавством Польщі, громади на конкурсній основі закупляють у громадських організаціях соціальні послуги, які формуються в залежності від потреб конкретної громади, є актуальними та необхідними саме для неї. Як зазначив війт ґміни Консковоля "така співпраця дає можливість заощаджувати кошти бюджету, отримувати якісні соціальні послуги, врахувати різну точку зору, сприяє збільшенню соціальної довіри, поліпшує відносини з мешканцями". З іншого боку, це сприяє і професійному зростанню неурядових організацій, їх специалізованості та фаховості.
"Дуже багато проєктів реалізовується спільно між гміною НУО за фінансування ЄС, розробляються інвестиційні бюджети громад. До слова, в школах вивчається проєктний менеджмент, і SMART-моделю нікого не злякати", – каже громадська активістка.
У Польщі окрім фінансової форми співпраці, є й нефінансова (інформаційна).
Наталія Салімова роздумує, чи можлива така співпраця в Україні? Фактично, так.
"Ми маємо відповідне законодавство, фахові, вузькоспеціалізовані ГО (ну, бо не можливо займатися всім і відразу), понад те – успішні українські кейси реалізації такої співпраці, а ще потребу в оновлені соціальних послуг, поліпшенні їх якості, їх актуалізації в даний час і в даній ситуації", – деталізує громадська активістка.
І тут же додає, що практично... з цим будуть складності, важливий фактор – війна, яка з одного боку вимагає оновлення соціальних послуг (велика кількість ВПО, ветеранів, осіб з інвалідністю), але з іншого – вона відкидає в розвитку. Інший вагомий чинник, що гальмуватиме цю співпрацю – громади, де буде страх втрати чиновницької монополії, страх чогось нового, згортання децентралізації, співпраця винятково з "кишеньковими" громадськими організаціями, хоча громади й мають потенціал.
"Для своєї ГО привезла низку цікавих ідей – будемо лупати сю скалу – і кущі троянд, подаровані гміною Консковоля. Щиро дякую Моніці, Антону, Пьотру за можливість взяти участь у візиті, учасникам/ницям за продуктивно проведений час. Польським колегам-колежанка за теплий прийом, відкритість! Вони – круті!", – наголошує Наталія Салімова.
Довідково: проєкт реалізовується за фінансової підтримки програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Читайте також: Кропивницькій бібліотеці передали книги та квіти, привезені з Польщі