З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ
Мешканці Кропивницкого пройшлися історичними та географічними стежками Черкащини (ФОТО)
- Останнє оновлення: 10 березня 2020
Група туристів із Кропивницького, яка минулими березневими вихідними відвідала Холодний Яр, побачила підсніжники, проліски, ряст і, звісно, тисячолітній дуб Залізняка,
Дорогою на Черкащину про славне історичне минуле й притягальне сьогодення цих місць, що до 1954 року входили до складу Кіровоградської області, розповідав організатор екскурсії історик Юрій Митрофаненко.
А вже поблизу Мотронівського монастиря естафету підхопив тамтешній краєзнавець і завідуючий філією «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» Богдан Легоняк.
Від звичних поїздок до Холодного Яру цьогорічна березнева вирізнялася більшою увагою до флори й фауни реліктового лісового масиву. Мандруючи поряд із іще й досі доволі високими валами скіфського городища, зведеного більше двох з половиною тисяч років тому, незважаючи на похмурість лісу й захмарене небо, кропивничани, вдихаючи на повні груди свіже повітря, милувалися блакитними пролісками, фіолетовим рястом, зеленню молодих росянистих листочків ведмежої цибулі або черемші. Цієї ранньовесняної пори вабили око й незвичні яскраво-червоні та коричневі гриби, що, то тут, то там траплялися між прілого минулорічного листя та струхлявілого хмизу...
Втім, справжній естетичний шок справили цілі зарослі білих підсніжників! Мова – про підсніжник складчастий, колір запашних квіточок якого, нагадує молоко. Як не дивно, але саме цей вид зустрічається лише в гірському Криму та ось тут, у Холодному Яру, тобто в серединній Україні. Кажуть, що колись Подніпров’я й Крим становили одну екосистему! Важливо, що в період масового цвітіння кількість квітів тут не зменшується з вини вандалів та «підприємливих» осіб. І не тільки тому, що, останні читали Червону книгу. Острівні локалітети рідкісної рослини завбачливо огороджені багатометровою яскравою стрічкою й ретельно охороняються місцевими волонтерами, переважно студентами. І ще одне. Невпинний потік дорослих і дітей до галявин з підсніжниками чимось нагадує прощу, в ході якої, як і належить, долаються труднощі. У даному разі – не одного кілометру нелегкої пішої мандрівки мокрим лісом до справдешньої божої краси …
Поверталися додому в чудовому настрої, хоча й без звичних у таких випадках букетів диких квіток, зате з сотнями світлин з дивами весняної природи. Крім того кропивничани – кожен особисто і всі разом - змогли наочніше зрозуміти, на фоні якого саме навколишнього середовища у цих глибоких заліснених балках з крутими схилами відбувалися добре відомі історичні події часів Київської Русі, Хмельниччини, Гайдамаччини та боротьби за незалежність України в ХХ столітті.
Тож не дивно, що в соціальних мережах посипалися відгуки на зразок: «Крім духу нескореності, який панує в цьому місці, ми упивалися ароматом підсніжників та чистого лісового повітря».
До нових зустрічей, Холодний Яре!
Федір Шепель,
фото автора