23березня2019

ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ Карлу Марксу – 200 років

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

Карлу Марксу – 200 років

7be84e0 1Ну  як  я, як  колишній  комуніст,  який  сам  себе декомунізував,   можу  промовчати, коли  виповнилося 200 років  з  дня  народження  великого вченого і політика, основоположника  ідей соціалізму Карла Генріха Маркса, праці  якого  мені  доводилося  студіювати  в  молодості, з  яких, на жаль, я вже мало що пам’ятаю.

Більшовики еклектично  пристосували  вчення  К. Маркса  до своєї злочинної  ідеології,  незважаючи на  те,  що   він  буквально  ненавидів  Росію –  тюрму  народів. К. Маркс прогнозував, що пролетарська революція мала б  відбутися  в одній  із індустріально  розвинених країн,  наприклад, в Німеччині або США і вважав, що у разі, якщо революція відбудеться в Росії, то це матиме катастрофічні наслідки для людства. І він  не помилився. К. Маркс  і Ф. Енгельс вжахнулися б, якби взнали, з якою жорстокістю орудували більшовики  в  Росії,  будуючи  соціалізм  на  кістках  мільйонів   знищених ними  людей.  Якби  Маркс  ожив  у  30-ті роки  ХХ-го  століття   і  побачив,  що  натворив  його  «послідовник»  Йосип  Джугашвілі,  то  він  би захотів  померти  вдруге,  щоб  не  бачити  кривавого сталінського  терору.  

marx 2К. Маркс системно дослідив історію Московської держави і суті її агресивної  зовнішньої політики, оскільки вважав, що політика російського самодержавства становить серйозну небезпеку для європейської демократії і для міжнародного пролетаріату. Наприклад, в період Кримської війни (1854-1856 рр.), коли на Росію напала коаліція західних країн на чолі з Британією і Францією, К. Маркс пристрасно закликав перетворити цю війну в «священну боротьбу європейських націй»  проти царської Росії: «Кронштадт і Петербург необхідно знищити. Що буде з Росією без Одеси, Кронштадта, Риги та Севастополя з емансипованою Фінляндією і ворожою армією біля воріт столиці? Гігант без рук, без очей, що може лише намагатися вразити своїх супротивників сліпою вагою». 

У своїй відомій праці «Таємна дипломатична історія 18-го століття», яка була опублікована   російською  мовою  лише  під час перебудови, у 1990 році,  К. Маркс писав: «Московія була вихована і виросла в жахливій і брудній школі монгольського рабства. Навіть після свого звільнення Московія продовжувала грати роль раба, який став паном. Згодом Петро Великий поєднував політичне мистецтво монгольського раба з гордими прагненнями монгольського володаря, якому Чингізхан заповів здійснити план завоювання світу».      

Кілька  років  тому, я  зайшов на  сайт  Українського інституту національної пам’яті (http://www.memory.gov.ua/) і в рубриці  «Декомунізація»  проглянув список осіб комуністичної епохи, які підпадають під закон  про декомунізацію. Цей список  викликає  неоднозначне  враження, а  часом і здивування, стосовно  багатьох  осіб,  але, на мій  погляд,  ситуація  з  Карлом Марксом   найскладніша,  бо  саме  він  «придумав  комунізм».  Але  ж  комунізм Маркса не  має  нічого спільного з  потворним  комунізмом Леніна  і Сталіна!  Як відомо  із  багатьох  довідників, К. Маркс разом з Ф. Енгельсом «створив цілісну   матеріалістичну  систему поглядів на   світ,   історію людства та розвиток  суспільства,  яка отримала  назву марксизм».  За  даними опитування громадської думки, проведеного у 1999 році BBC, К. Маркс був названий найбільшим мислителем тисячоліття! «Маніфест комуністичної партії» і перший том фундаментальної праці Маркса «Капітал»  внесено до списку всесвітньої  документальної  спадщини ЮНЕСКО.

Понаписував  К. Маркс   гори статей  і  книг,  які  ніколи  ніхто не  міг  усі  прочитати.  Один  «Капітал»  чого  вартий!  Їх  аж  4  томи і  кожен   вагою  по  2 кг! Їх  просто носити важко!  Мільйони людей  мордували  себе  читанням  його «Капіталу»  на різних  мовах і лише   одиниці   змогли  це  зробити. Навіть  «великий» Сталін не зміг осилити «Капітал».  І навіщо  було так  багато  і  складно писати,  щоб мучити людей?  Добре  нинішнім  студентам,  тепер  їм не  треба  сушити  мізки  марксизмом-ленінізмом, як моє покоління  колись. 

На мій  погляд, складність  декомунізації  К. Маркса  полягає  в тому,  що  ті  люди,  які взялися   це  зробити,  ніколи не  зможуть не  тільки  прочитати, а  й  зрозуміти те, що  написав  Маркс. А  як же декомунізувати те,  чого ти не  розумієш?  Як  на  мене, то в порядку  виключення, я б залишив Маркса «недекомунізованим», я б залишив можливість наступним  поколінням  формувати  своє  ставлення  до К. Маркса і  до його  вчення.  Тим більше, що  до  цього часу  в  Німеччині, особливо  в  її  східній  частині,  збереглося  чимало із  600 пам’ятників  К. Марксу  і   близько  550  вулиць, названих  на його  честь. В  багатьох  університетах  світу, включаючи Європу  і Америку, студенти-політологи та  студенти-економісти  до  цього часу  вивчають «Капітал» Маркса, бо  його  вчення  стало  надбанням  всього людства  ще на  багато  століть  у майбутньому…   

P.S. До речі, у німецькому місті Трір Карлу Марксу відкрили пам’ятник, який місту подарував Китай. Виконана з бронзи скульптура разом з постаментом сягає висоти 5,5 метра.  У відкритті пам’ятника  взяли участь близько 200 гостей, в тому числі китайська делегація. Під час відкриття  пам’ятника у Трірі   відбулося одразу кілька демонстрацій  за  і проти появи монумента у місті. Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер під час виступу на заході, присвяченому 200-річчю з дня народження К. Маркса, заступився за філософа, заявивши,  що його не слід оцінювати за злочини, вчинені  його  «послідовниками»  через десятиліття  після  його  смерті…   

Олексій Волович,

кандидат історичних наук, політолог.