26лютого2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. ЗДОРОВ'Я Як спланувати візит до лікаря перед щепленням, – роз’яснення кропивницьких фахівців

ЗДОРОВ'Я

Як спланувати візит до лікаря перед щепленням, – роз’яснення кропивницьких фахівців

33202 368x264 2

Чи має людина протипоказання до щеплення проти SARS-COV-2 може визначити лише лікар – сімейний або профільний, який "веде" пацієнта.

Він фахово проконсультує і, за потреби, призначить додаткове обстеження, зазначають у навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області.

У МОЗ України розрізняють тимчасові та постійні протипоказань до вакцинації проти COVID-19. До тимчасових належать:

  • гострі інфекційні захворювання, які спричиняють підвищення температури тіла до 38 градусів і вище. У такому разі варто звернутися до лікаря задля встановлення діагнозу та уточнення терміну, на який слід відкласти вакцинацію;
  • якщо ви недавно перехворіли на COVID-19, слід проконсультуватися з лікарем щодо можливості якнайшвидше вакцинуватися. Ймовірно, лікар призначить дату не раніше ніж через три місяці після хвороби, відповідно до рекомендацій МОЗ;
  • щеплення проти інших інфекційних захворювань, за винятком інактивованої (із вбитим вірусом) вакцини проти грипу. У такому випадку краще поговорити із сімейним лікарем. Він допоможе розставити пріоритети стосовно черговості вакцинацій, а також простежить, щоб між двома щепленнями минуло не менше ніж 14 днів;
  • туберкулінові проби чи аналіз крові на туберкульоз. Лікар, який проводить проби, має поінформувати пацієнта про те, що вакцинуватися можна лише після завершення процедури;
  • лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою – плазмою людей, які одужали після інфекційного захворювання. Якщо ви проходите такий курс терапії, слід поговорити з лікарем про вибір оптимального часу для щеплення від SARS-CoV-2. Має пройти не менше ніж 90 днів після завершення курсу терапії;
  • наразі єдиним постійним протипоказанням до вакцинації проти коронавірусу є важка алергічна реакція на один із компонентів вакцини – анафілактичний шок.

Якщо алергічна реакція сталася після введення першої дози вакцини?

У МОЗ повідомляють, що за умови алергії на перше щеплення від SARS-CoV-2 вакцинація не припиняється1. Для другої дози рекомендують обрати інший тип вакцини. Наприклад, вакцину від AstraZeneca або CoronaVac замість мРНК-вакцини від Moderna чи Pfizer-BioNTech.

Що робити якщо людина має інші види алергій?

“Якщо людина в анамнезі не має заявлених алергічних реакцій на будь-який із компонентів вакцини, нема жодних протипоказань для вакцинації”, — кажуть спеціалісти Європейської академії алергій та клінічної імунології. Тобто люди з  тяжкою алергією навіть на арахіс можуть вакцинуватися від  COVID-19. У день вакцинації лікар опитає пацієнта і повідомить, як довго доведеться побути у клініці після щеплення.

Коли ще планувати візит до лікаря перед щепленням проти SARS-COV-2?

У МОЗ України виокремлюють три особливі стани, за яких вакцинацію слід робити із особливою обережністю. До них належать онкологічні захворювання, аутоімунні хвороби та імунодефіцити.

А що з хронічними захворюваннями?

Люди, які страждають на цукровий діабет, ниркову недостатність, хронічні захворювання дихальних шляхів, хвороби серцево-судинної системи чи нейродегенеративні захворювання, належать до групи підвищеного ризику важкого перебігу коронавірусної хвороби чи навіть смерті. Тому їм варто якнайшвидше вакцинуватися. Знову ж таки, треба консультуватися з лікарем з приводу різновиду вакцин.

Як бути під час вагітності та грудного вигодовування?

Вагітні мають високий ризик ускладнень коронавірусної інфекції, які можуть бути небезпечними для життя матері та дитини16. Тому жінкам при надії слід якнайшвидше поспілкуватися із лікарем та щепитися від інфекції. Грудне вигодовування також не є протипоказом. Навпаки, антитіла, які вироблятимуться в організмі матері у відповідь на вакцинацію, потраплять до дитини разом із грудним молоком. Дитя також отримує мінімальний захист від інфекції.