28червня2026

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА СУСПІЛЬСТВО Влада, військове командування, суспільство нарешті усвідомили, що армія має бути боєздатною

СУСПІЛЬСТВО

Влада, військове командування, суспільство нарешті усвідомили, що армія має бути боєздатною

Наближається черговий призов до лав Збройних сил України. У суспільстві нерідко лунають суперечки, чи варто йти на службу в армію, чи слід «відмазатися».

images12Противники армійської служби найчастіше аргументують свої переконання тим, що «півтора роки потрачені намарно», «замітаючи плац чоловіком не станеш», «за увесь строк служби автомат лише на присязі й бачили» тощо. І, як правило, підтверджують це особистим суб’єктивним досвідом.
І коли це говорять люди, армійський досвід яких припав на останнє десятиліття СРСР чи на роки армії часів незалежності України до 2014 року, то навіть не буду з ними сперечатися бо, як кажуть, що було те було і з пісні слів не викинеш. 

Але, за родом своєї фахової діяльності, часто спілкуюся з військовими сучасної української армії, з рядовими і офіцерами, строковиками і контрактниками, і загальний зміст наших розмов зводиться до одного – в українській армії дійсно розпочалися суттєві та якісні зміни. І як то не парадоксально, але основним каталізатором тих змін стало те катастрофічне, мало не жалюгідне становище нашої армії,  в якому вона була на початок російської агресії на сході України в 2014 році. 

Не лише влада, не лише командування, але й суспільство раз і назавжди усвідомили те, що армія має бути боєздатною, сучасною, а служба в ній має дійсно давати знання, уміння та досвід для реальних бойових дій. Зміни почалися не скрізь і не відразу, але вони пішли і говорити про це можна не на підставі звітів та виступів з високих трибун, а з тих слів, вражень, емоцій та висновків, якими зараз діляться люди у військовій формі. Наприклад, можна говорити про те, що, на відміну від радянської армії, зараз практично не чути про прояви «дідівщини» поміж строковиками, якою так лякали наших юнаків і їхніх мам. Як мені відповів на запитання про неуставні відносини поміж солдатами різного строку призову син моєї знайомої, «За півтора року до мого приходу в частину, солдат та сержант вирішили повиховувати «молодого» і закінчилося це все для обох службою у дисциплінарній частині. Після того проблем з «дідами» та «духами» у нас не спостерігалося. А ваші колеги – психологи, своїми регулярними розпитуваннями та тестами, іноді аж заморювали своїми намаганнями вичавити з нас, чи ніхто нас не ображає, чи немає де фізичного та психологічного тиску». 

Змінилася і справа підготовки захисників Вітчизни: практичні заняття, стрільби, тренування, технічне забезпечення цього процесу – не на голову, на п’ять голів вище від того, що мали ми навіть на початку 2000-х. «Я півтора роки служив у зенітній артилерії і лише два рази стріляв … з автомата. А тепер зустрів хлопців, які служать у моїй частині, то говорять, що з тактичних стрільб і занять не вилазять. А ми «зушку» лише мастилом перемазували», – говорить інший знайомий.

У військових частинах звилися нові офіцери, багато яких з бойовим досвідом АТО, і вчать вони вже не по сторінках уставів, а по своєму досвіду; з’являється нове обладнання і озброєння, володіти яким навчають не формально, а так, щоб ти міг зберегти своє життя і знищити ворога; змінюються побутові умови наших вояків-строковиків (нові їдальні, комфортні казарми тощо). Безумовно, що й проблем ще багато, але головним є те, що сучасна українська армія дійсно стала тією силою, тим середовищем, яке дає змогу юнакові відчути себе чоловіком. А бути чоловіком – правильно!

В. В. Зуєв,  

військовий комісар

Кропивницького міського військового комісаріату