23квітня2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Кропивницький: археологи побували в гостях у відділі мистецтв обласної бібліотеки імені Дмитра Чижевського (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Кропивницький: археологи побували в гостях у відділі мистецтв обласної бібліотеки імені Дмитра Чижевського (ФОТО)

2018 12 05 10 50 43 057

Учора, 4 грудня у відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського пройшла зустріч із відомими археологами: керівником обласної охоронної археологічної експедиції Миколою Тупчієнком  та директором ПП «Археолог» Валентином Собчуком.

 2018 12 05 10 54 52 245

Захід організували у рамках проведення року відновлення та реставрації культурної спадщини в Україні.

Археологи розповіли про дослідження останніх років на території Кіровоградської області, зокрема, про результати археологічних та геофізичних розвідок, проведених протягом 1994-2018 років на території фортеці Святої Єлисавети, котра стовідсотково, на їхню думку, є не тільки пам’яткою археології, але й науки, техніки, фортифікаційного мистецтва. 

Пояснили, як проходило виготовлення її генерального плану та  познайомили з обліковою документацію на цю пам'ятку національного значення. Поділилися досвідом використання новітніх технологій у вивченні культурних пам’яток. 

Запропонували визначити нашу земляну фортецю як потенційну іміджеву пам’ятку культурної спадщини обласного центру. Йшла мова й про запрошення спеціалістів-археологів з-за кордону. А також майбутню регенерацію фортеці та першочергові протиаварійні заходи, очищення від самосійних насаджень тощо. Попри те, що ще з 1929 року про фортецю Святої Єлисавети вперше заговорили як про пам’ятку історії і культури, лише цього року на науковій основі вдалося визначити її межі, а отже, створити умови для припинення посягань на привабливі земельні ділянки як на території самої фортифікаційної споруди, так і в її охоронній зоні.

"Фортеця має бути збережена як артефакт, як пам’ятка історії і культури, незалежно від того, як ми ставимося зараз до її творців. Як ті коні Коцюбинського, фортеця – невинна. Судити варто не її, а тих людей, котрі нею опікувалися, а її необхідно зберігати, як це робиться у всьому світі. І Париж, і Лондон охороняють пам’ятки, що лишилися після завойовника цих земель – Римської імперії", –  резюмував Микола Тупчієнко.

Зрозуміло, виступаючим довелося відповісти на ряд запитань від присутніх журналістів.

Після основної частини заходу, його модератор, мистецтвознавиця Світлана Ушакова надала слово Ніні Бабанській, яка керує групою дослідження унікальності нашої області «Ексампей». Разом зі своїми підопічними - студентами Кропивницького інженерного коледжу ЦНТУ, викладачами й директором закладу Миколою Сторожуком вона презентувала кілька напрямків діяльності «Ексампею». Зокрема, розповіла про участь юних дослідників (Іри Бєлан, Юрія Фрунзи, Олександра Гребенюка, Олександра Медведенка) у пошуку та транспортуванні в листопаді до обласного краєзнавчого музею антропоморфних стел доби ранньої бронзи. Микола Сторожук вручив Подяки кільком науковцям та журналістам, які  сприяють діяльності названої групи.

2018 12 05 10 53 26 492

2018 12 05 10 55 49 277

Федір Шепель,

фото автора