04червня2020

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Безпека на дорогах: як кропивницька громадська організація бере досвід естонців у створенні світловідбивачів

КУЛЬТУРА

Безпека на дорогах: як кропивницька громадська організація бере досвід естонців у створенні світловідбивачів

Громадська організація “Агенція сталого розвитку "Хмарочос" займається багатьма аспектами. Один з яких — безпека на дорогах за допомогою світловідбивачів. 

26555

За словами директорки ГО Ірина Ткаченко, вони рівняються на досвід Естонії, оскільки там носіння флікерів з 2011 прописано на законодавчому рівні.

Максимально сума штрафу може сягнути до 40 євро.

Проте поліцейський зобов'язаний видати такому пішоходу-невидимці безкоштовний флікер.

Трішки історії

Людиною, яка запатентувала світловідбивачі, є Персі Шоу із Нотенгему.

На створення такого захисного елементу для підвищення безпеки дорожнього руху його наштовхнула темрява та очі кішки, які блиснули у світлі фар його автівки. 

Персі розробив дизайн світлячків-відбивачів, який називали "кошачі очі".

Спочатку дорожніми світловідбивачами стали мармурові бруски в рамці з резини, потім їх замінили на пластик. І це  у 1934 році. 

За цей винахід-рішення Персі Шоу був нагороджений орденом Великобританії.

З 1947 року світловідбивні елементи масово почали використовуватися для маркування дороги та дорожніх знаків.

Пішохідний світловідбивач - фінський винахід, практично невідомий решті світу. До речі, світловідбивачі визнані винаходом минулого сторіччя у Фінляндії. 1 жовтня у Фінляндії відзначають день світловідбивачі.

Сьогодні флікер (рефлектор, світловідбивач) стають неодмінним елементом одягу та екіпіровки пішоходів, велосипедистів, бігунів. 

Крім суто утилітарного призначення (відбивати світло фар та ліхтарів, збільшуючи видимість людини для водія до 400 метрів), флікери можуть стати концептуальним доповненням до гардеробу та образу людини.

Естонський підхід — створювати дизайнерські привабливі флікери, аби люди, особливо ті, які належать до вразливих категорій пішоходів та велосипедистів, їх залюбки носили.

“Я вважаю, що флікери мають бути не лише практичними, а й гарними. На практиці світловідбивачі є майже всюди, а от цікавий дизайнерський хід — ні. Наша Агенція спробує зробити оригінальні та привабливі флікери, які сподобаються усім”, — говорить Ірина Ткаченко.

Фото взято зі сторінки Агенції у Фейсбук.