13червня2021

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Слідами Марії Заньковецької: вулицями сьогоднішнього Кропивницького (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Слідами Марії Заньковецької: вулицями сьогоднішнього Кропивницького (ФОТО)

2019 07 10 17 30 25 068

Незабаром відзначатиметься 165-та річниця від дня народження й 85-та з часу смерті геніальної актриси та театральної діячки кінця ХІХ - початку ХХ століть, першої народної артистки України Марії Заньковецької (23 липня 1854 - 4 жовтня 1934).

2019 07 10 17 35 39 026

Цю славетну людину, котра в сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України, з колишнім Єлисаветградом пов’язує насамперед ім’я Миколи Садовського (Тобілевича), з яким вона познайомилася й покохала під час його військової служби в місті Бендери в 1870-х роках.

Отож, для початку, заглянемо до того будинку, де колись проживала велика театральна родина Тобілевичів, а тепер розмістив свої експозиції Літературно-меморіальний музей Івана Карпенка-Карого. Де навіть стіни, вибачайте за банальність, попри подальші численні ремонти й перепланування, ще пам’ятають завжди очікувану тут гостю Марію Заньковецьку.

"У нашому фондовому зібранні є цікаві експонати, пов’язані з іменем видатної актриси. Насамперед, це більш ніж столітньої давнини фотографії та поштові листівки, які в середині 90-х минулого століття музей придбав у мешканки тодішнього Кіровограда Галини Парасенко. Першою ж власницею цих культурних скарбів була далека родичка згаданої жінки Євгенія Маренич, із ще дореволюційної Одеси. На них - сценічні зображення артистки. Привертає увагу текстівка на звороті однієї з них, де Марія Заньковецька в ролі циганки Ази: «Милая тетя Женя, эту открытку купила в Питербурге (так в тексті - авт.) на бенефисе Кропивницкого. Вот успех имел, аншлаг был полный, аплодисменты не смолкали. Хотела купить Кропивницкого (поштову листівку з його зображенням - авт.), но уже всего распродали. Не правда ли здесь она (Заньковецька - авт.) очень хорошо вышла?». Маємо також рідкісну брошуру «Артистка Малорусской Труппы Мария Константиновна Заньковецкая», видану в 1896 році шанувальниками її таланту в столиці  Донського козацтва Новочеркаську. Нарешті, повертаючись до історії кохання Миколи Садовського й Марії Заньковецької, хочу показати ще кілька експонатів. Це програмки, фотографії та афіша до прем’єрного спектаклю «Коли розлучаються двоє», поставленого в нашому місті у 1992 році Михайлом Барським, де розповідається про трепетні почуття корифеїв українського театру. А ще Марії Заньковецькій присвячено виставу Михайла Старицького «Талан», прем’єра якої відбулася в 1982 році. До ювілею Марії Заньковецької у 2004 році на головпоштамті Кіровограда з ініціативи невтомного театрознавця Володимира Шурапова було здійснено спецпогашення марки з  портретом актриси", – розповіла виконувачка обов’язків директора музею Лариса Хосяінова.

2019 07 10 17 31 30 065

2019 07 10 17 31 56 736Далі, звісно, ноги самі несуть містками через Інгул до неодноразово реставрованої й перебудованої споруди колишнього Зимового  театру (зараз - Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Марка Кропивницького), де 27 жовтня 1882 року народилася перша українська професійна трупа. Як сказано в «Історичному календарі Кіровоградщини на 2019 рік» Володимира Боська, на згадку про те, що першою виставою колективу стала саме п’єса Івана Котляревського «Наталка-Полтавка», «на площі перед реконструйованим театром корифеїв встановлено пам’ятник Марії Заньковецькій в образі Наталки Полтавки». На превеликий жаль, це місце останніми роками уподобали місцеві вандали, котрим чомусь усе сходить з рук, навіть понівечене скульптурне зображення тієї, яка уславила наш край, виступаючи в трупах Марка Кропивницького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського й Івана Карпенка-Карого…

2019 07 10 17 39 01 714

Є в Кропивницькому непересічний мікрорайон Арнаутове. Тут аж п’ятнадцять вулиць і провулків названо на честь видатних діячів культури.

2019 07 10 17 39 32 381

2019 07 10 17 38 27 995"Цю вулицю назвали іменем Марії Заньковецької уже в добу Незалежності, коли, власне, вона й почала забудовуватися. Її перетинають вулиці Якуба Коласа та Василя Стуса. Як бачите, тут ще й не всі будинки добудовано. Незабаром плануємо за підтримки депутата міської ради Вадима Дриги провести свято вулиці, присвячене Марії Заньковецькій, під час якого всі домовласники отримають гарні однотипні таблички з назвою вулиці, номером будинку та портретом Марії Заньковецької", – натхненно пояснила завідуюча сьомою бібліотекою і водночас голова квартального комітету Лариса Бардакова.

А ще подарувала напам’ять барвисту програмку, присвячену Марії Заньковецькій, випущену її бібліотекою п’ять років тому.

Тож не все так погано на заньковецьких стежках сьогоднішнього міста Кропивницького.

14 8765

Федір Шепель,

фото автора