24лютого2020

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У Кропивницькому презентували виставку мистецьких листівок Амвросія Ждахи (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У Кропивницькому презентували виставку мистецьких листівок Амвросія Ждахи (ФОТО)

Учора, 21 cерпня, у відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського презентували виставку поштових листівок більш ніж сторічної давнини.

22 36

 

Зображення на них є ілюстраціями до народних історичних пісень, присвячених українському козацтву. Виконані вони видатним художником Амвросієм Ждахою (1855-1927). Звідси й назва виставки: "Ой, ви, хлопці, славні запорожці...".

"Це спільний проект головної книгозбірні області та музею музичної культури імені Кароля Шимановського. Мистецькі листівки - оригінальні мініатюри, в яких художник Амвросій Ждаха об'єднав малюнок із нотами та початковими словами пісні, а композицію доповнив зразками орнаменту. В експозиції - двадцять один унікальний зразок поштової мініатюри. У 1893 році за порадою композитора Миколи Лисенка Амвросій Ждаха взявся за ілюстрування пісень у вигляді поштових листівок. Робота вимагала від художника знання того, про що співав і чим жив народ. Він починає вивчати українські обряди, народні звичаї, повір’я, заглиблюватися у непростий зміст пісень. Переважну більшість для ілюстрування брав із «Збірників українських пісень», укладених Миколою Лисенком. До речі, значна кількість з них записана на теренах сучасної Кіровоградщини. Частина прибутків від продажу листівок ішла на спорудження пам’ятника Тарасу Шевченку в Києві. Перша їх серія вийшла в 1911 році. До неї увійшло десять пісень: «Ой, не світи, місяченьку», «Гей, не дивуйте, добрі люди», «За Сибіром сонце сходить», «Засвистали козаченьки», «Ой запив козак, запив» (обробки М. Лисенка), «Ой не знав козак, ой да не знав Супрун» (обробки П. Ніщинського)... Друга серія вийшла з одинадцятьма піснями: «Ой біда, біда чайці-небозі», «Бондарівна», «Три сестриці», «Ой на горі та женці жнуть» та інші. Обидві серії листівок були розпродані вмить. У 1914-у підготовлені до випуску третя і четверта серії. Серед пісень там були, зокрема, такі: «Ой під вишнею, під черешнею», «Ой ішли наші славні запорожці», «Розвивайся ти, дубочку», «Ой п’є Байда», «Максим Козак Залізняк», «Ішов милий у дорогу», «Пусти ж, мати, погуляти». Але у зв’язку з початком Першої світової війни видати їх друком не вдалося. Досі невідомо, де поділися оригінали", - розповіла модератор заходу мистецтвознавець Світлана Ушакова.

22 35

Власне, ім’я визначного художника Амвросія Ждахи тісно пов’язане з нашим краєм. З «Історичного календаря Кіровоградщини…» Володимира Боська дізнаємося, що художник є«випускником Єлисаветградського юнкерського кавалерійського училища (1975), брав участь у постановці знаменитих «Вечорниць» П. Ніщинського». Зауважимо, що на одному із не так і давно зруйнованих будинків по вулиці Дворцовій, що у Кропивницькому, за пам’яті багатьох жителів обласного центру висіла меморіальна дошка, з розповіддю про цю подію.

Інший краєзнавець Сергій Шевченко у книзі «Кавалерія…», крім сказаного, інформує також, що після створення українського професійного театру, Амвросій Ждаха «виконує для трупи М. Кропивницького й М. Старицького ескізи українського народного одягу». Плідно листується з випускником Єлисаветградського земського реального училища українським меценатом Євгеном Чикаленком.

22 37

«2008 року серед оригіналів та копій листівок різних часів і авторів, які демонструвалися в Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого (спільна виставка музею та місцевих колекціонерів Ю.Тютюшкіна й В.Могилюка), були й твори Амвросія Ждахи, про єлисаветградський період якого ми поки що майже нічого не знаємо», - резюмує незабутній Сергій Шевченко.

Про багату на події історію того, як листівки, презентовані на виставці, потрапили до музею музичної культури імені Кароля Шимановського, розповіли хранителька його фондів Олена Класова та знаний філокартист Юрій Тютюшкін.

Оживив велелюдний мистецький захід автентичний спів фольклорного гурту «Млиночок». Співаки виконали кілька пісень, які надихали на творчість Амвросія Ждаху.

Виставка триватиме до середини жовтня.

22 38

Федір Шепель. 
Фото автора