12червня2021

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У літературному музеї, що в Кропивницькому, розповіли про літератора та борця за незалежність України (ФОТО)

КУЛЬТУРА

У літературному музеї, що в Кропивницькому, розповіли про літератора та борця за незалежність України (ФОТО)

Учора, 22 серпня, з нагоди Дня незалежності України у міському літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого пройшла презентація виставки «Своє життя, свої думки – на слугування Україні», присвячена 130-річчю від дня народження Фотія Мелешка (1889-1970).

23 5

«Фотій Минович - наш земляк, уродженець села Глодоси Новоукраїнського району. Активний учасник визвольних змагань доби Української Народної Республіки, керівник повстанської сотні козаків Дорошенківського полку. Прозаїк, драматург, мемуарист, письменницький спадок якого ще належним чином не поцінований і мало досліджений. Був учасником Першої світової війни.

З весни 1917 року - борець за незалежність України. Брав участь у багатьох боях, організовував повстанські загони, зокрема на Єлисаветградщині. Співпрацював з Українськими січовими стрільцями в період їх перебування в нашому краї. Після поразки УНР разом з армією перейшов Збруч і був інтернований у польських таборах. У 1927 році здобув ступінь доктора філософії в Українському вільному університеті у Празі.

23 4

Активний діяч громадського життя еміграції. У 1951 році переїхав до США, де тяжко працював, в тому числі кочегаром, всіляко сприяв українським організаціям, багато писав, друкувався. Проте, більша частина творів через брак коштів так і залишилася в домашньому архіві письменника. Частину його заокеанського архіву перевіз на батьківщину незабутній Леонід Куценко. Вони представлені й на нашій виставці. Це оригінали світлин та документів Фотія Мелешка та членів його родини; авторські машинописи «Українські січові стрільці на Єлисаветчині», «Участь глодосян у визвольній боротьбі. Спогади з років 1905-1920», «Південно-східна група армій УНР та її командир отаман Янів», «Українське національне життя на Грубешівщині» тощо. Літературний доробок представлений новелою «Неписьменний учитель», поемо-драматичною картиною «Понад Дніпром», оповіданням «Чайка Дніпрова», п’єсами «Останній» (Прага, 1936) і «Трьома шляхами» (Лондон, 1964).

Знайшла своє місце на виставці і повість Фотія Миновича «Три покоління», друга частина якої була подарована музею істориком, головою Наглядової ради молодіжної організації «Пласт – НСОУ» Юрієм Юзичем, а першу - науковці пізніше придбали теж за його сприяння. Одна з цікавинок виставки - листи Фотія Мелешка до друга і соратника по боротьбі глодощанина Василя Недайкаші, копії яких на тимчасове зберігання до музею передав поет, директор краєзнавчого музею при Глодоському будинку культури та родич їх обох Микола Паскар», - розповіла співробітник музею Тетяна Ревва.

23 6

Крім того, виступили краєзнавець Федір Шепель, історик Юрій Митрофаненко, очільник обласного осередку Національної спілки письменників України Василь Бондар та інші.

Під час заходу презентовано пісню Василя Бондаря «Це ми отамани, це ми…» на музику Петра Лойтри. У виконанні Бориса Притули, Павла Гарбара, дуету «ПараЛелі» та інших прозвучали улюблені патріотичні пісні, дружно підхоплювані всіма присутніми на відкритті виставки.

23 7

Федір Шепель,
фото автора