КУЛЬТУРА
Святкують Різдво двічі: як кропивницька родина готується до Святвечора
- Останнє оновлення: 24 грудня 2020
Готують пісні страви, прикрашають ялинку, встановлюють ясла з фігурками немовляти Ісуса та Діви Марії.
Так родина Полячків, кропивничан з польським корінням, готується до передріздвяного Святвечора. Про всі традиції святкування дізнавалось Суспільне.
До Різдва у починають готуватися за кілька днів. Прикрашають оселю, встановлюють вертеп.
Надвечір родина збирається на святу вечерю, запалюють свічку, читають молитву.
За словами Олександра Полячка, родина має польське коріння, мама і бабуся були віруючими, так святкувати Різдво, в його дитинстві (в радянські часи. – Ред.), не вдавалося. Святкували лише Новий рік:
«Коли Україна стала незалежною, разом з усіма почали святкувати Різдво 6-7 січня. І тепер так святкуємо, бо у нас багато рідних і знайомих православні, греко-католики. Тому ми святкуємо Різдво двічі», – розказує чоловік.
Після молитви діляться оплатком – різдвяним хлібом, бажають миру і добра – розповів Олександр Полячок.
«Оплаток дуже схожий на той хліб, яким причащають прихожан під час служби. Але він має інше значення. Це символ свята, символ добра», – пояснює кропивничанин.
За словами Марії Полячок, різдвяна вечеря у католиків складається з пісних страв – куті, салатів, грибів, квасолі, риби.
«Кутю готуємо або з рису, або з пшениці і сухофруктів. Готуємо салати – є салат із буряком і хріном, з тушкованої капусти, гриби, квасоля. Також мама робить фірмові пиріжки. Обов’язково має бути риба – як знак Ісуса Христа», – говорить Марія.
Як нагадування про Вифлеємські ясла, які ототожнюються з яслами Христовими, у родині Полячків на столі стоять маленькі ясла.
За різдвяним столом у католиків є одне порожнє місце – для несподіваного перехожого.
«У пам'ять про те, як вагітна Марія зі святим Йосипом не могли знайти притулку, їх ніхто не приймав у Вифлеємі. Тільки у хліві їм потім дозволили переночувати. Пам’ятаючи про це, залишаємо місце. Показуємо готовність прийняти в будь-який момент людину, яка потребує допомоги», – розповів Олександр Полячок
Наприкінці Святвечора співають колядки. Потім йдуть до храму (у Кропивницькому це костел Святого Духа – ред.) на Різдвяну месу – богослужіння.
Настоятель парафії Святого Духа отець Християн розповів, що святкувати Різдво починають ввечері 24 грудня, відбувається вечірня служба.
«Може розпочатися о 19:00 або опівночі. Вона називається службою пастерською, тому що ми згадуємо тих, хто першим привітав Христа – пастухів, які жили під Вифлеємом», – пояснює він.
У храм родина Полячків прийде на Різдво, 25 грудня.
Читайте також:
Вифлеємський вогонь миру прибув до Кропивницького (ФОТО)
Атмосферно та весело: як у Кропивницькому провели ялинковий ярмарок (ФОТО)