21січня2021

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Святкують Різдво двічі: як кропивницька родина готується до Святвечора

КУЛЬТУРА

Святкують Різдво двічі: як кропивницька родина готується до Святвечора

Готують пісні страви, прикрашають ялинку, встановлюють ясла з фігурками немовляти Ісуса та Діви Марії. 

20 12 131 

Так родина Полячків, кропивничан з польським корінням, готується до передріздвяного Святвечора. Про всі традиції святкування дізнавалось Суспільне.

До Різдва у починають готуватися за кілька днів. Прикрашають оселю, встановлюють вертеп.

Надвечір родина збирається на святу вечерю, запалюють свічку, читають молитву.

20 12 130

За словами Олександра Полячка, родина має польське коріння, мама і бабуся були віруючими, так святкувати Різдво, в його дитинстві (в радянські часи. – Ред.), не вдавалося. Святкували лише Новий рік:

«Коли Україна стала незалежною, разом з усіма почали святкувати Різдво 6-7 січня. І тепер так святкуємо, бо у нас багато рідних і знайомих православні, греко-католики. Тому ми святкуємо Різдво двічі», – розказує чоловік.

Після молитви діляться оплатком – різдвяним хлібом, бажають миру і добра – розповів Олександр Полячок.

«Оплаток дуже схожий на той хліб, яким причащають прихожан під час служби. Але він має інше значення. Це символ свята, символ добра», –  пояснює кропивничанин.

За словами Марії Полячок, різдвяна вечеря у католиків складається з пісних страв – куті, салатів, грибів, квасолі, риби.

 «Кутю готуємо або з рису, або з пшениці і сухофруктів. Готуємо салати – є салат із буряком і хріном, з тушкованої капусти, гриби, квасоля. Також мама робить фірмові пиріжки. Обов’язково має бути риба – як знак Ісуса Христа», – говорить Марія.

20 12 133

Як нагадування про Вифлеємські ясла, які ототожнюються з яслами Христовими, у родині Полячків на столі стоять маленькі ясла.

За різдвяним столом у католиків є одне порожнє місце – для несподіваного перехожого.

«У пам'ять про те, як вагітна Марія зі святим Йосипом не могли знайти притулку, їх ніхто не приймав у Вифлеємі. Тільки у хліві їм потім дозволили переночувати. Пам’ятаючи про це, залишаємо місце. Показуємо готовність прийняти в будь-який момент людину, яка потребує допомоги», – розповів Олександр Полячок

Наприкінці Святвечора співають колядки. Потім йдуть до храму (у Кропивницькому це костел Святого Духа – ред.) на Різдвяну месу – богослужіння.

20 12 132

Настоятель парафії Святого Духа отець Християн розповів, що святкувати Різдво починають ввечері 24 грудня, відбувається вечірня служба.

«Може розпочатися о 19:00 або опівночі. Вона називається службою пастерською, тому що ми згадуємо тих, хто першим привітав Христа – пастухів, які жили під Вифлеємом», – пояснює він.

У храм родина Полячків прийде на Різдво, 25 грудня.

Читайте також:

Вифлеємський вогонь миру прибув до Кропивницького (ФОТО)

Атмосферно та весело: як у Кропивницькому провели ялинковий ярмарок (ФОТО)