20квітня2024

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Мистецькі візії будинку архітектора: у Кропивницькому відкрили виставку до 155-річчя з дня народження Якова Паученка

КУЛЬТУРА

Мистецькі візії будинку архітектора: у Кропивницькому відкрили виставку до 155-річчя з дня народження Якова Паученка

003

155-річний ювілей з дня народження талановитого єлисаветградського зодчого Якова Паученка художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна відзначив неординарною віртуальною тематичною виставкою «Мистецькі візії будинку архітектора».

Експозиція представлена на музейному вебсайті в розділі «Вибрані виставки»

http://osmerkinmuseum.kr.ua/ex/avt172_u.html

001

2390 2й24Яків Паученко є одним із тих зодчих, які створили неповторний архітектурний ансамбль історичного центру сучасного міста Кропивницького. Народився 21 березня 1866 року в Єлисаветграді. Першу мистецьку освіту отримав у Вечірніх рисувальних класах при земському реальному училищі, згодом продовжив навчання в Училищі живопису, скульптури і архітектури Московського Художнього Товариства, по закінченні якого повернувся до рідного міста і почав активно його розбудовувати. За його проєктами зведено чимало споруд, які нині є пам’ятками архітектури. Він безперечно був представником історико-романтичної та еклектичної течій в архітектурі кінця 19 - початку 20 ст. і робив все, аби привнести в провінційне місто дух культури та мистецтва. Недаремно єлисаветградська газета «Голос Юга» 1914 року писала: «Целый ряд воздвигнутых им построек очень ярко говорят о нем, как о талантливом художнике-архитекторе… Несомненной заслугой является то, что он первый в нашем городе дал образцы художественной архитектуры…» Він прожив коротке життя – 48 років, помер  29 жовтня 1914 року. Був похований на Петропавлівському кладовищі, якого зараз не існує. Могила його зникла під фундаментами новобудов. Але зосталося його місто, в якому ми живемо.

Земляки гідно шанують пам’ять талановитого зодчого Якова Паученка. Засновано обласну премію в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка. «Укрпошта» здійснила випуск художніх маркованих конвертів до ювілейних дат архітектора та унікальних будівель за його проєктами – Пам’ятка архітектури кінця 19 століття Театр «Ілюзія» в Кропивницькому і Свято-Вознесенський собор у Бобринці.  А в 2016 році з нагоди відзначення 150-річного ювілею Якова Паученка за розпорядженням міського голови одна з центральних магістралей Кропивницького - вулиця Дворцова від Великої Перспективної і Леніна до кінця, на якій розташований будинок архітектора, названа його іменем. 

34004

І це досить символічно. Адже саме власний будинок Якова Паученка був опорою його архітектурної діяльності. В ньому провів свої дитячі та юнацькі роки його племінник професор живопису Олександр Осмьоркін. А нині тут розташовано художньо-меморіальний музей. Ця споруда, збудована у 1899 році за власним проєктом, була своєрідною візитівкою зодчого - інтер’єри кімнат вирізнялися ліпним і різьбленим декором провідних стильових напрямків того часу. Будинок музею є Пам’яткою історії, містобудування та архітектури, яка поєднує в собі елементи неоруського та неовізантійського стилів, що були характерні  для рубежу минулих століть. Своїм вишуканим, елегантним виглядом він завжди привертає до себе увагу мешканців та гостей міста, а головне художників, які  часто обирають його героєм своїх творів.

34005

Тож, експозицію презентованої виставки «Мистецькі візії будинку архітектора» складають 50 живописних, графічних та декоративних творів із зображенням будівлі музею та інтер’єру меморіального залу з музейного зібрання. Це – твори народного художника України Анатолія Кравченка, заслужених художників України Сергія Шаповалова та Андрія Надєждіна, заслуженого працівника культури України Леоніда Бондаря, членів Національної Спілки художників України Юрія Вінтенка, Олександра Демиденка та Ольги Коломієць, члена Національної Спілки архітекторів України Ірини Кухаренко, живописців Лариси Яковлєвої та Галини Ярової-Вінтенко, а також малюнки учнів художньої школи імені О.О.Осмьоркіна, дитячої школи мистецтв, загальноосвітніх шкіл, образотворчих студій та доробки студентів художньо-графічного відділення мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка. Більшість з митців є лауреатами обласних премій в сфері образотворчого мистецтва  та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна та в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка.

Чимало мистецьких зображень музею створено під час проведення різноманітних пленерів - «Художній пленер – 2017» до 125-річчя з дня народження Олександра Осмьоркіна, організований власником галереї «Єливетград» Миколою Цукановим, Всеукраїнський пленер в рамках Національного мистецького фестивалю «Кропивницький»  у 2018-му, Пленер вихованців арт-студії «Совушка» на тему: «Портрет міста: Архітектурні перлини Якова Паученка» у минулому році, а також тематичних Художніх студій - «Музейні фантазії» до 120-річчя з дня народження Олександра Осмьоркіна, «Музейний натюрморт», «Взірець художньої архітектури» до 100-річчя з дня пам’яті архітектора Якова Паученка, «Таємниці речей з будинку архітектора Якова Паученка» до 150-річчя з дня народження та «Музейні візерунки» до 25-річчя відкриття художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна для відвідувачів у 2019-му.

А доповнюють художню виставку фото митців та юних художників під час проведення мистецьких заходів та пленерів біля музею.

Віта Чернова,

директорка художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна