02червня2023

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА В одному з кропивницьких музеїв відтворили куточок української світлиці (ФОТО)

КУЛЬТУРА

В одному з кропивницьких музеїв відтворили куточок української світлиці (ФОТО)

P1010051

Напередодні Дня Конституції України, в одному з експозиційних залів міського літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого, що у Кропивницькому, відкрилася фотозона, яка відтворює куточок української світлиці.

P1010023 1

Навколо старовинної скрині, куди дівчата складали посаг, готуючись до весілля і вишиваючи сорочки та рушники, стоять манекени у сорочках, вишитих червоними і чорними нитками й оздоблені  мережками.

Можливо, саме в таких сорочках  дівували україночки в ту пору, коли тут мешкав  Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Тлом  для сорочок служать рушники, вишиті гладдю та хрестиком з  орнаментальним плетеним мереживом.

Над ними розгорнуло свої оберегові крила вишиване покривальне полотно, подібним якому в давнину застеляли ліжка. Останні зазначені  предмети побуту  –  з колекції родин письменників Миколи Смоленчука, Світлани Барабаш та співробітниці музею Лідії Балабась. 

Хронологічно рушники і покривальне полотно датують 30-60-ми роками ХХ століття.

Географічно вони представляють Бобринецький, Олександрівський і Онуфріївський райони нашої області.

Музейники разом із управлінням культури і туризму Кропивницької міської ради гостинно запрошують усіх охочих  не тільки ознайомитися з історією родини визначних українських театральних діячів, які мешкали у будинку у ХІХ – на початку ХХ століття, а ще й сфотографуватися біля раритетних вишиванок.

Антоніна Корінь