22вересня2021

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Кропивницький: як у музеї Олександра Осмьоркіна відзначили Міжнародний день фотографа (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Кропивницький: як у музеї Олександра Осмьоркіна відзначили Міжнародний день фотографа (ФОТО)

photo 2021 07 12 14 15 09

У понеділок, 12 липня, в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна, що в Кропивницькому, своєрідно відзначили Міжнародний день фотографа.

photo 2021 07 12 14 25 51

Насамперед, очільниця музею Віта Чернова презентувала тематичну експозицію з символічно назвою «Історія одного фотознімку з будинку архітектора Якова Паученка».

Її присвятили 155-річчю з дня народження цього талановитого зодчого, котрий є одним з творців неповторного архітектурного ансамблю історичного центру сучасного Кропивницького – його туристичною візитівкою.

"В основі виставки – фотокартка початку 1900-х років із музейного зібрання. На ній зображений юний Сашко Осмьоркін в кабінеті свого дядька Якова Паученка, який сидить за столиком в окулярах, тримаючи в руках книгу. На фото добре видно вишуканий інтер’єр з картинами, скульптурами та іншими творами мистецтва, що були окрасою будинку архітектора. Зокрема, привертають увагу столик у мавританському стилі й кований ліхтарик. Їх можна побачити не лише на фото, а й зараз, наживо в музеї. Навіть - при бажанні - сфотографуватися коло них. Оскільки цей комплекс меморіальних речей визначений музейною фотозоною. Ще одним цікавим фактом є те, що в будинку Якова Паученка, де мешкала родина його рідної сестри Олімпіади – за чоловіком Осмьоркіної – фотографування було улюбленою справою. Доказом чого є численні фотокартки з особистого архіву Олександра Осмьоркіна, передані у свій час до музею його вдовою Надією Георгіївною. Всі їх можна також побачити на виставці в імпровізованому фотоальбомі, створеному на основі тематичної фотовиставки «Життя художника в світлинах» із циклу «Таємниці музейного зібрання», що експонувалася в музеї раніше. На багатьох фотокартках вказано ім’я відомого єлисаветградського майстра фотографії Давида Харлаба. Саме в його фотосалоні, який був одним з найпопулярніших в місті, Яків Паученко зробив знімок з маленьким Сашком на руках, збільшена його копія розпочинає експозицію меморіального залу музею. А згодом архітектор Яків Паученко на замовлення підприємця створив проєкт будівлі, що досі є окрасою вулиці Дворцової, і яку краєзнавці так і називають «Будинок Харлаба». До речі, в музейній колекції зберігається архітектурний ескіз   цього будинку, виконаний аквареллю, з авторським підписом: «Художник архітектури Я.Паученко».  Особистий підпис зодчого також є на представлених в експозиції виставки архітектурних фотокартках кінця ХІХ століття. Їх автором є Іван Барщевський, якого називають патріархом архітектурної фотографії. Саме за його світлинами можна вивчати пам’ятки архітектури, багато з яких, на жаль, були знищені в радянські часи", – розповіла Віта Чернова.     

Другою частиною заходу стала передача музею частини власної колекції предметів, пов’язаних з фотосправою відомим краєзнавцем Юрієм Тютюшкіним. Йдеться про книги, журнали, програмки та запрошення на фотовиставки минулого століття. Також десятки різноманітних упаковок для фотоплівок. Обов’язкові предмети, що використовувалися при виготовленні світлин тощо. Цікаво, що пан Юрій уже готує нові експонати для передачі музею.

Додамо, що заходи проводяться в рамках мистецького проекту «Місто Кропивницький в фотооб’єктиві».    

photo 2021 07 12 14 16 40

photo 2021 07 12 14 14 46

photo 2021 07 12 14 15 32

photo 2021 07 12 14 13 28

photo 2021 07 12 14 14 18

photo 2021 07 12 14 15 50

     Федір Шепель,

фото автора