17 січня у Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки робіт «Зачарований ліс» вихованців Народного художнього колективу студії образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Писанка» Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості до вшанування пам’яті української народної художниці Марії Приймаченко (1908– 1997).

… Приймаченківська «звірина серія» — явище унікальне, яке дійсно не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві. Її сюжетні твори при всій самобутності мають деяку спільність з народними картинками, а фантастичні звірі — це вже витвір уяви художниці. Великі форми чудернацьких звірів, справжня злива кольорів у поєднанні з орнаментальною розробкою тулуба сприяють створенню вражаючого своєю емоційною силою образу. І тут вступає у дію магія справжнього мистецтва: звірі ніби ворушаться, дихають, ростуть у нас на очах. Твори Марії Приймаченко –це наче світ, в якому з надзвичайною мистецькою силою поєдналися і народна пісня, ритм і колір, образ і декор. І все це відбувається у неймовірній експресії руху, внутрішній динаміці. Коли Марію питали, навіщо вона малює неіснуючих тварин і квіти, вона відповідала: «Навіщо малювати такими, які вони є — вони і так красиві, а я свої малюю на радість людям. Так хочеться, щоб більше людей дивилися малюнки і щоб всім подобалися».

Малюнки цієї надзвичайно працелюбної й талановитої жінки неможливо сплутати. Дивні звірі, фантастичні птахи та яскраві барви на роботах художниці легко завойовують симпатію і дарують усмішки. Марія Примаченко – проста жінка з маленького села на Київщині навчила увесь світ вірити в казки. Найвідоміша художниця України майже все життя провела в селі Болотня. А в той же час її роботи підкорювали Париж, Монреаль, Прагу. Вона стала музою для Пабло Пікассо і надихала Марка Шагала.

Майже півроку вихованці студії «Писанка» вивчали життя і творчість Марії Оксентіївни та працювали над створенням власних фантастичних диво-звірів, підключаючи свою уяву і власне бачення. На виставці під назвою «Зачарований ліс» представлено 100 казкових малюнків та 30 об’ємних фігур з пластиліну. Загалом у створенні виставки взяли участь 120 дітей віком від 6 до 14 років.

Довідково:

Народний художній колектив студія образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Писанка» створена у 1995 році. Очолює студію талановитий, творчий, захоплений свою справою педагог, відмінник освіти України Стороженко Світлана Василівна (стаж роботи в ОЦДЮТ 40 років) та член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Стороженко Тетяна Олександрівна (стаж роботи в ОЦДЮТ 13 років).

Вихованці студії (діти віком від 5 до 17 років) ще змалечку починають оволодівати тонкощами образотворчого мистецтва, ліплення народної іграшки та композицій з солоного тіста, декоративного розпису, писанкарства, знайомляться з історією, культурою, звичаями українського народу, творами видатних митців образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва України і зарубіжжя.

Вже 17 років при студії працює «Недільна школа писанкарства для батьків та дітей». Цей курс писанкарства є унікальним явищем в позашкільній освіті України, адже родина працює поруч, разом. Така спільна праця зближує членів сім’ї, дає батькам можливість краще розуміти свою дитину, ближче познайомитись із світом її захоплень. А для дітей, в свою чергу, це можливість ще раз відчути небайдужість батьків до себе.

За високий рівень професійної майстерності, плідну творчу діяльність та активну громадську позицію Міністерство освіти і науки України присвоїло у 2009 році студії звання «Зразковий художній колектив», у 2013 році – почесне звання «Народний художній колектив».

Вихованці студії «Писанка» є лауреатами і дипломантами конкурсів, фестивалів міжнародного, всеукраїнського та обласного рівнів, серед яких – дипломи І і ІІ ступеню Всеукраїнського конкурсу великодньої атрибутики і писанок «Ой, нумо, нумо, заплетемо шума» (м. Київ, 2010); дипломи І ступеню Всеукраїнського конкурсу писанкарства «Воскресни, писанко!» (м. Київ, 2010, 2012); дипломи І,ІІ,ІІІ ступенів Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості, присвяченого Всесвітньому Дню Землі у номінаціях «Образотворче мистецтво», «Писанкарство», «Ліплення» (м. Кіровоград, 2009, 2010, 2012, 2014, 2016); дипломи І,ІІ,ІІІ ступенів виставки-конкурсу декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край» (м. Київ, 2005-2016);дипломи І ступеню Всеукраїнського конкурсу «Різдвяна зірка» (м. Київ, Національний музей архітектури та побуту України, 2013).

Під час відкриття виставки звучали музичні композиції у виконанні вихованців Народного художнього колективу ансамблю бандуристів «Орія» обласного центру дитячої та юнацької творчості, керівник – Алевтина Чанковська. Після проведення виставки фонди музею поповняться новими експонатами:«Казковий равлик»(автор: Анастасія Олійник,12 р.); «Веселий зайчик» (автор: Наталя Кузнєцова, 9 р.) та «Котик» ( автор Поліна Криворучко,6 років).

Леся Нестройна,
науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи
Кіровоградського обласного художнього музею

Авторська колонка

Політика

Культура

Анонси

Освіта

Суспільство

Інтерв'ю

Економіка

Події

Кримінал