23березня2019

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Андрухович: Це книга про жорстокість, милосердя, знівельовані межі, заборонені форми любові, філософію покарання

КУЛЬТУРА

Андрухович: Це книга про жорстокість, милосердя, знівельовані межі, заборонені форми любові, філософію покарання

30581326 17360992164

Юрій Андрухович презентував кропивничанам свій  новий параісторичний роман "Коханці Юстиції".

Літературний вечір, присвячений цьому, пройшов в академічному українському музично-драматичному театрі ім. М. Л. Кропивницького.

Модерував зустріч з, як він його називав, «патріархом укрсучліту»  викладач КДПУ  імені Винниченка Олександр Ратушняк.

Розповідь про появу параісторичного роману, що складається із 8 з половиною новел, пан Олександр розпочав  з передісторії другого приїзду Андруховича до міста, замішаній на магії чисел. 

«Цифра «шість» стала майже фатальною у моїх стосунках із Юрієм Ігоровичем. 1994 рік подарував мені перше знайомство з іменем письменника. Минуло шість років – і я прочитав перші прозові твори Андруховича: сім армійських оповідань, за якими знято фільм «Кисневий голод». Ще шість років, і  на міжнародному фестивалі етнічної музики  «Шешори- 2006» в Івано-Франківську відбулося наше  перше «побачення», однак підійти тоді до самого Андруховича я не наважився.  Ще через шість років уже як викладач  кафедри я цілеспрямовано запрошував письменників до нашого обласного центру,  й у 2012-му, 18 квітня, в бібліотеці імені Чижевського відбулася презентація «Лексикону інтимних міст», – підвів пан Олександр шанувальників творчості гостя до цьогорічної зустрічі з поетом, прозаїком, перекладачем, есеїстом, кандидатом філологічних наук Юрієм Андруховичем.

30652529 1737033486391009 8041043715805937664 n

«Я у вашому місті не вперше, але і не втретє. Я ще не прихильник і не друг вашого міста. Але вже мав гарну прогулянку Кропивницьким. Дізнався багато цікавого, відтепер навіть не сумніваюся, що буватиму тут і втретє, і вчетверте. Щойно з'являтимуться мої нові книжки, приїздитиму їх вам презентувати», –  наголосив гість.

Потім він «представив головну героїню вечора – книгу», яку випустили 28 грудня 2017 року. Тоді ж «Коханці юстиції» й вирушили у світи. 

Андрухович зізнався, що писав останню свою книгу  найдовше з усіх, протягом 27 років. 

«Але не ставтеся до цього надто драматично. Були тривалі перерви, був період, коли я ще не знав, що  три на той час написані історії, стануть частиною роману. На якомусь етапі думав, що це буде збірка історій, герої яких – реальні люди. Не мав наміру спиратися на власні вигадки, спирався на джерела, працю істориків. Я не шукав героїв, вони самі мені траплялися. Такими темпами все посувалося до 2013 року, коли я раптом перестав покладатися на волю стихії. Почав думати, як би влаштувати все це у лінію, щоб мої історії вишикувалися в роман», – поділився секретами чергового свого «дітонародження» пан Юрій.

І ось один київський архітектор порадив Андруховичу: "А нехай це буде 8,5 історій".  

«Це стало для мене певним сигналом. Бо відразу виникла певна перешкода, а я їх люблю, щоб потім долати.... Написати цілу історію здатен кожен, а от щодо того, щоб написати півісторії...  Мені це вдалося, і я почав думати над заголовком», – пояснив автор, чому саме «8,5».

«Коханці Юстиції» походять із далеких світів, передусім, слово «юстиція» означає «правосуддя», «справедливість» – це одна з найсуттєвіших проблем нашого суспільства. Справедливість і система, яка має її забезпечувати, існують окремо, як мені здається, між ними –прірва. І в кожній із моїх історій ідеться про це», – так Андрухович розповів про начиння твору. 

Він пригадав, як перекладачка роману з Німеччини попросила його назвати три речі, які я вважає найважливішими в «Коханцях Юстиції». 

«Перше – це книга про безмежну жорстокість і про милосердя, друге – про якесь дивне співвідношення між судовими процесами і цирковими виставами, коли нівелюється межа, третє – про заборонені форми любові й філософію покарання», – визначив тематику роману його автор.

Про своє перше знайомство з книгою розповів Олександр Ратушняк.

«Це – роман, що вимагає відмови від лінійного мислення, це досконала гра з читачем. Усіі події, всі вісім з половиною історій тут поєднує Галичина та ефект зміненого часу. Читаючи, ти ніби весь час сперечаєшся з автором. Потім погоджуєшся на його гру. Це нелінійний час, у якому можливо все. Це – наші «Сто років самотності», – зауважив науковець.

За останню фразу Андрухович особливо подякував Ратушнякові. 

Учасники літературного вечора також послухали кілька пісень на слова Андруховича, які виконав під гітару Микола Папуша (з репертуару «Мертвого  півня»), кілька поезій, прочитаних автором, його відповіді на свої запитання.

Насамкінець серед глядачів у залі  розіграли одну книгу "Коханці Юстиції". Завершився літературний вечір уже в фойє автографсесією та селфі з «патріархом укрсучліту»  Юрім Андруховичем.

30581691 1736098846484473 3692360414886100992 n

Фото зі сторінки Олександра Ратушняка у Фейсбук.