01червня2020

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА Ще.. КОЛОНКИ Село, де знайшли знаменитий Глодоський скарб, – очима кропивничанина (ФОТО)

З ПЕРШИХ УСТ | НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

Село, де знайшли знаменитий Глодоський скарб, – очима кропивничанина (ФОТО)

2111 2

Починаючи з 90-х років минулого століття доводилося неодноразово писати про Глодоси, трагічне минуле його славних уродженців.

125389

Утім, побувати у цьому давньому українському селі Новоукраїнського району пощастило лише в середині нинішнього травня. А доторкнутися до його історії – завдяки непересічній людині, місцевому жителю Миколі Паскарю.

11111 1

Щойно Миколі Михайловичу виповнилося сімдесят. Але нині, коли отримав можливість цілком віддатися своїм численним захопленням, ніби здобув другу молодість.

Ось він, людина, котра все своє життя пропрацювала за кермом автомобіля, серед буяння степових трав на березі Сухого Ташлика захоплено показує гостям із обласного центру місце, де влітку 1961 року місцевий школяр Володя Чухрій знайшов знаменитий Глодоський скарб: золоті та срібні прикраси, парадний обладунок тюркського вождя УІІ століття. На жаль, тут досі відсутні будь-які вказівники для охочих до таких місць туристів.

4000 4

Неподалік, на околиці Глодосів, куди нас привезла невтомна «Нива», милуємося чарівним водоспадом серед степу. Це – по-тутешньому – Катроси, де потік пробивається крізь граніти в обрамленні зелені й тисяч квітів.

6063756

У самому селі краєзнавець розповідає про те, що воно, власне складається з кирилівок, дитячок та інших кутків із цікавими назвами. Років зі сто тому тут проживало понад дванадцять тисяч населення. Війни, зміни влади, голодомори зробили свою чорну справу. Одних цвинтарів у селі Микола Михайлович нарахував одинадцять. Дорогою спливає чимало історій, пов’язаних із сивою давниною.

У Глодоському сільському будинку культури переступаємо поріг невеличкої кімнати, що виконує роль місцевого музею. Через тисняву експонати важко розгледіти, хоча їх тут достатньо, щоб оформити повноцінні експозиції, присвячені історії малої Батьківщини. Наш екскурсовод сподівається на кращі часи.

5 00923646

Як правило, приїжджі люди закономірно захоплюються тим, що Глодоси потопають у садах та інших насадженнях. Тим часом, неконтрольована зелена поросль інколи вихоплює цілі шматки історії села. 

«Тут, – Микола Паскар показує на непролазні хащі, – стояла легендарна гімназія, звідки в добу Української Народної Республіки її вихованці та вчителі пішли до шостої сотні знаного Дорошенківського полку. А там – так звана «Божорівська школа», названа на честь відомого місцевого педагога, яку Паскар сам закінчив у 60-ті…». 

Зайшовши в гущавину, знаходимо лише шматки битої цегли…

72201 1 7

І як добре, що трапляються ще такі люди, як Микола Михайлович! Його золоті руки відродили зовнішній облік названих навчальних закладів. Тепер і макет гімназії доби гетьмана Скоропадського,  і  школа Божора стоять поряд із копіями вітряків та іншої старовини, які постійно невтомно створює, відчуваючи потребу в самовираженні.

А ще він малює. Приваблюють зображення квітів та фруктів, які вирощує. Пише вірші…

86373 8

Микола Паскар був одним із тих, хто вдихнув нове життя в давню (ще ХУІІІ століття!) споруду Свято-Покровського храму, настоятелем якого є отець Леонід. Тут теж чимало зроблено його руками.

CIMG4124

Насамкінець додамо, що й роду він славного. Адже, з нагоди сторіччя Української революції, неодмінно згадуємо його славних родичів по материнській лінії Василя Недайкашу та Фотія Мелешка, котрі зі зброєю в руках боролися за Незалежність.

Федір Шепель,

фото автора