СУСПІЛЬСТВО
Як у Кропивницькому налагоджували зв'язок між ВПО, представниками влади та громадськістю (ФОТО)
- Останнє оновлення: 16 липня 2023
Про інтеграцію дорослих і дітей переселенців у нові громади в незвичному форматі говорили під час показу форумтеатру, який відвідали ВПО та місцеві мешканці у Кропивницькому.
У виставі взяли участь актори-переселенці, які знайшли новий дім на Дніпропетровщині та Кіровоградщині, інформує благодійний фонд "Стабілізейшен Суппорт Сервісез".
Форумтеатр – це унікальний формат, який розкриває актуальні проблеми та передбачає спілкування акторів із глядачами, щоб через діалог шукати шляхи виходу зі складних ситуацій.
Родини з дітьми, яким довелося покинути свої домівки, мають чимало потреб: пошук житла, облаштування побуту, гуманітарне забезпечення, психологічні та юридичні консультації. Саме про це вистава під назвою «ВПО: реалії». Актори підняли тему невідповідності соціальних послуг реальним потребам родин із дітьми. З одного боку, нові громади піклуються про ВПО, намагаються допомагати. З іншого – переселенці розуміють, що деякі пропозиції їм не підходять. Наприклад, якщо говорити про працевлаштування.
"Переселенцям насправді не так просто знайти роботу на новому місці. Під час форум-вистави в нас було активне обговорення цієї теми. Глядачі ділилися, що часто реакція: “Ну, чому вони не погоджуються на перші пропозиції? Якщо тобі треба гроші – іди працюй!” Але під час перегляду учасники зрозуміли, що чимало обставин залишалися непоміченими. Наприклад, рівень зарплати не дозволяє прогодувати дитину, забезпечити сім’ю. Або позмінна робота – батьки не мають з ким залишити дитину вночі або в інший час, коли не працюють заклади освіти", – пояснює проєктна координаторка програми «Єднання заради дії» Наталія Теслик.
Не можна відокремити потреби дитини ВПО від потреб її родини, рішення мають бути комплексними. І варто брати до уваги реальні проблеми реальних людей. У цьому переконані організатори форумтеатру. Вистава продемонструвала, що люди готові озвучувати свої переживання та разом шукати варіанти.
"Загалом, враження у всіх позитивні. Глядачі знайшли спільну мову з акторами, висловлювали їм подяку. Відвідала захід і заступниця голови обласної військової адміністрації – Катерина Колтунова. Вона також схвально відгукнулася. Сказала, що хотіла б долучити до цих питань і депутатський корпус, щоб більше дізнавалися про проєкт у контексті Ради ВПО", – зазначив регіональний координатор програми «Єднання заради дії» в Кіровоградській області Антон Антонов.
Головне, що отримують глядачі та учасники – це відчуття того, що вони не самі. Завдання програми «Єднання заради дії» – підтримати ВПО в різних регіонах і подібні заходи – це ще одна нагода налагодити зв'язок між переселенцями, представниками влади та активною громадськістю.