30червня2026

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА ЕКОНОМІКА «А що ви хочете, людям ще за липень не призначили?»

ЕКОНОМІКА

«А що ви хочете, людям ще за липень не призначили?»

Допоки «білі комірці» з блакитних екранів нас запевняють, що вже близько чотирьох мільйонів родин спокійно собі отримують субсидії, кіровоградські відповідні управління перебувають у зоні турбулентності, а самі кіровоградці ніяк не збагнуть, чому всім одержати задекларовану допомогу легко, а тут – практично нереально.


Тож коли вкотре бачу повідомлення прем’єр-міністра Яценюка, що цьогоріч кожен третій українець отримує допомогу на покриття вартості житлово-комунальних послуг, – вирішую так би мовити на власному прикладі в цьому переконатися: підіймаю слухавку і телефоную на «гарячу лінію» найпроблемнішого в області управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради. Кілька разів поспіль короткі гудки сповіщають: номер зайнятий, коли ж нарешті вдається зв’язатися, у трубці лунає: «Чекайте». Залишаюся на зв’язку добрячих хвилин 15. Ставлюся до цього з розумінням, бо чую, як на тому кінці дроту, оператор «гарячої лінії» комусь таки дає консультацію.
Коли нарешті доходить черга до мене і я цікавлюся, чи не призначено, бува, мені субсидію (коли здавала документи, порадили телефонувати й дізнаватися результати саме на початку листопада), чую запитання оператора: «Який ваш номер субсидії?» На деякий час тетерію, бо як можна знати номер того, чого в тебе ще немає і власне чому ти й турбуєш соцпрацівників… Пропоную пошукати мене в списках за адресою. Варіант не приймається. «Прізвище кажіть», – радить оператор, а потім запитує: «А коли ви подавали документи?» «У вересні», – відповідаю. Тепер уже тетеріє вона й видає: «Канєшно немає. А що ви хочете, людям ще за липень не призначили?» Я дякую й кладу трубку.
А сама собі думаю: навіщо ж тоді міністр соцполітики, глава уряду, інші солідні люди з високих кабінетів продукують щодня неправду, гарантуючи легкий шлях до одержання субсидії? Чому відразу не сказати, мовляв, люди добрі, ніщо так просто в нашій державі не робиться, і вам ще вип’ють чимало крові й попсують добряче нерви, перш ніж надати ту субсидію… Тоді б добропорядні громадяни не чекали так довго намарне, а відразу влаштовували б «субсидійний майдан»… А так прем’єр обіцяє, губернатор гарантує, директор відповідного департаменту запевняє – субсидії ж як не призначалися, так і не призначаються.
Хоча, ні. Згадалося, як знайома, коли дізналася, що я подала документи на субсидію, довго з мене сміялася. «По блату треба їх подавати, – резюмувала вона, – бо будуть тобі рахувати, допоки рак не свисне». До слова, її субсидія давно вже в неї на руках. Виходить – нараховують таки.
– Уже завершено перерахунок усіх субсидій, призначених раніше на неопалювальний період, за день-два будуть віддруковані повідомлення і наступного тижня їх можна буде одержати за місцем подання документів, – пом’якшила мій гнів заступник департаменту соціального захисту населення Надія Кримська, розповідаючи про стан справ у згаданому Кіровському райуправлінні. – Призначення субсидій (мова йде про документи, подані на розрахунок виключно за опалювальний період) також проводиться вчасно. Проблеми виникають лише з тими справами, які винесено на комісію, а також такими, по яких потрібна додаткова інформація з фіскальної служби чи Пенсійного фонду. Але, гадаю, що й з ними за тиждень-два розберуться, й кіровоградці одержать належні їм субсидії.
Тим же, хто не хоче так довго чекати, бо не визнає комунальних боргів, у департаменті радять сплачувати за одержані послуги за вже одержаними квитанціями чи за фактом споживання, а після одержання повідомлень – просто зробити перерахунок: оскільки за чинним законодавством гроші на субсидію акумулюються на рахунку конкретної особи, то ж нікуди вони звідти не подінуться і скористатися ними можна буде в будь-який час.
І насамкінець. 1200 кубів газу, про які так багато минулого тижня говорив А. Яценюк, – то, з’ясувалося, пільговий мінімум на півроку (з 1 жовтня до 31 березня). На квітень пільгові куби виділять окремо. Принаймні так стверджує
Н. Кримська.

Лариса РОМАНЮК

P. S. Якщо за два тижні таки одержу повідомлення про призначення субсидії – доведеться покаятися за рядки, написані вище.