06липня2020

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА ЕКОНОМІКА Через заборгованість із зарплати на Кіровоградщині виникли кілька конфліктних ситуацій

ЕКОНОМІКА

Через заборгованість із зарплати на Кіровоградщині виникли кілька конфліктних ситуацій

62 17353

Під час нещодавно проведеного засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради обговорили низку актуальних питань.

Зокрема, й  щодо співпраці відділення Національної служби посередництва і примирення в області з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та об’єднаннями профспілок та організацій роботодавців, яка спрямована на запобігання виникнення колективних трудових спорів.

За словами начальниці відділення НСПП в області Оксани Крайносвіт, така співпраця є запорукою забезпечення стабільних трудових відносин на території області. Взаємодія визначена як основоположний принцип здійснення соціального діалогу у запобіганні колективних трудових спорів та їх вирішенні. Формами такої взаємодії є обмін інформацією, прийняття спільних рішень із соціально-економічних питань, консультації, спрямовані на зближення позицій сторін, узгоджувальні зустрічі, мета яких: врахування позицій сторін, прийняття компромісних рішень, колективні переговори.

З метою упорядкування взаємодії, конкретизації форм і методів та надання конструктивності такій співпраці, яка спрямована на запобігання колективних трудових спорів, відділенням укладено Угоди із ФПО, департаментом соціального захисту ОДА, регіональним центром надання вторинної правової допомоги, управлінням Держпраці в області, обласним центром зайнятості, головним територіальним управлінням юстиції, об’єднанням організацій роботодавців, управлінням соціального захисту у містах та районах, вищими навчальними закладами Кропивницького. Активна співпраця налагоджена з ФПО, обласними комітетами галузевих профспілок, роботодавцями, структурними підрозділами підрозділів ОДА.

За інформацією Оксани Крайносвіт, із зазначеними об’єктами здійснюється постійний обмін інформацією про стан соціально-трудових відносин, забезпечення своєчасного реагування у випадках загострення стану соціально-трудових відносин та вжиття вичерпних заходів з метою запобігання негативної ситуації та її поліпшення.

Упродовж 9 місяців нинішнього року відділення сприяло вирішенню 3 колективних трудових спорів, безпосередніми учасниками яких були 1300 найманих працівників на 17 підприємствах області. Вимоги стосуються виконання колективних договорів та угод, невиконання законодавства про працю. Колективні трудові спори, вирішенню яких сприяло відділення, зареєстровані на виробничому та територіальному рівнях. У розрізі територій – у Долинській (енергосиловий центр ДП «Гірничо-збагачувальний комбінат окислених руд») та 2 спори у Знам’янці (виробничий підрозділ служби воєнізованої охорони Знам’янського загону воєнізованої охорони філії Одеської залізниці та колективного спору між Знам’янською міською організацією профспілки освітян та відділенням освіти міської ради.

З метою запобігання колективних трудових спорів взяли на облік 15 конфліктних ситуацій, усього 19 з початку року. Врегулювали 5 спорів. Аналіз причин виникнення колективних трудових спорів свідчить, що одними із основних чинників спорів є заборгованість із зарплати, несвоєчасна її виплата та невиконання умов колективних договорів.

Удалося запобігти крайнім заходам вирішення колективних трудових спорів – застосування акцій соціального протесту (страйку), оголошених із порушенням вимог найманими працівниками ПрАТ «Новомиргородський елеватор» та акції соціального протесту у формі пікетування найманими працівниками Інгульської шахти ДП «Східногірничозбагачувальний комбінат».

Відділенням надали усні та письмові роз’яснення з метою невідкладного реагування на конфліктні ситуації, спеціалісти відділення  провели 69 примирних процедур зі сторонами соціальних трудових відносин, зокрема 3 засідання трудового арбітражу між Знам’янською міською організацією профспілки та відділом освіти і 63 узгоджувальні зустрічі.