23липня2024

ГОЛОВНА ІНТЕРВ'Ю Голова Асоціації управління відходами: Кропивницький вважаю містом, на яке варто рівнятися

ІНТЕРВ'Ю

Голова Асоціації управління відходами: Кропивницький вважаю містом, на яке варто рівнятися

 135 

У червні 2023 року компанія «Екостайл», що займається вивезенням та захороненням твердих побутових відходів у Кропивницькому, приєдналася до Асоціації управління відходами (АУВ).

Днями до обласного центру з робочою поїздкою завітала голова АУВ Ніколь Данилова, а також представники двох провідних київських компаній, що надають послуги у сфері поводження з відходами.

Чому досвід Кропивницького у цій галузі вартий уваги, яка країна найбільше вражає своєю чистотою (і завдяки чому), а також про найефективніші методи виховання екосвідомого населення, читайте в інтерв’ю з головою АУВ Ніколь Даниловою.

 DSC0426

Асоціація управління відходами утворилася у 2021 році. За словами голови АУВ, її заснували чотири українські компанії з метою участі у формуванні прозорого ринку управління відходами в Україні.

«Наразі асоціація налічує шість компаній-учасниць і понад 15 компаній-партнерок. Причому не тільки українських, а й міжнародних. Адже АУВ активно працює над тим, аби посилювати співпрацю на міжнародному рівні», – розповідає Ніколь Данилова.

До Кропивницького голова АУВ завітала разом з представниками ТОВ «Профпереробка» (збір, вивіз, утилізація ТПВ, а також негабаритних та будівельних відходів у Києві та області), яка збирає 35% ТПВ Києва, та ПАТ «Київспецтранс» (один із лідерів на ринку надання послуг у сфері поводження з відходами у Києві, а також управляюча компанія на полігоні ТПВ № 5 (68 га площі) та полігону великогабаритних та будівельних  відходів № 6). Проїхавшись з колегами містом, побувавши на контейнерних майданчиках обласного центру, Ніколь Данилова запевняє – перше враження про Кропивницький позитивне.

 5N4A6425«Місто дуже охайне. І якби мене про це не запитали – навіть не звернула б увагу. Тому що коли чисто – то це як норма, не помічаєш.  Як фахівець звернула увагу, що біля сміттєвих контейнерів майже не відчуваються неприємні запахи.  Це свідчить про те, що відходи вивозяться вчасно, компанія має хороший автопарк, якісні сміттєві баки. Повірте, зі старим обладнанням містяни б постійно відчували сморід навколо контейнерів», – стверджує експертка.

І додає, що, незважаючи на сумну статистику регіону щодо рівня охоплення населення послугою вивезення відходів, досвід Кропивницького у сфері поводження з відходами вартий уваги.

«Компанія «Екостайл» виконала величезну роботу – 97% населення Кропивницького охоплено послугою вивезення відходів. Хоча загалом для Кіровоградської області це велика проблема. Адже станом на 2020 рік регіон мав найгірший показник – 64,8% населення не отримували послуги вивезення побутових відходів. А ще ми побували на міському сміттєзвалищі – його стан значно покращився. Раніше воно  було в жахливому стані, але «Екостайл» впровадив багато спеціальних заходів, щоб дотримуватися норм, передбачених для полігону.  І зараз це «ополігонене» сміттєзвалище. Компанія заклала основу, яка має бути на всіх полігонах. Нагадаю, що полігон – це спеціально обладнана територія, де відходи можуть захоронюватися досить безпечно, без великої шкоди для довкілля», – пояснює Ніколь Данилова.

І наголошує, що дуже важливим є й те, що на міському сміттєзвалищі займаються сортуванням відходів, частина з яких потрапляє на переробку.

«Зараз на сміттєзвалищі працює сортувальна лінія і сировина, яка придатна для вторинної переробки, отримує друге життя. Захоронюються лише ті відходи, які неможливо переробити. Такий підхід вважається оптимальним. Сортування дозволяє значну частину відходів відправляти на повторну переробку. Нагадаю, що для України це дуже нагальне і важливе питання: до війни у нас перероблялося лише 3% відходів (ще 1% спалювався, а 96% захоронювалося). Зараз обсяги переробки ще зменшилися, адже багато сортувальних станцій знищено. Натомість маємо величезні відходи руйнації, які обов’язково треба сортувати, але, на жаль, вони в основному відправляються на захоронення», – констатує голова АУВ. 

Розповідаючи колегам про досвід інших країн у сфері управління відходами, Ніколь Данилова відзначає, що її приємно вразила Туреччина.

«Я багато подорожую і маю з чим порівнювати. В аспекті управління відходами мені найбільше подобається Туреччина – вона дуже чиста. При тому, що більшість населення палить, ви ніде не побачите кинуті недопалки. Найбільша компанія з управління відходами в Туреччині – ITC, стала партнером нашої Асоціації управління відходами. Завдяки їм я мала можливість побувати у різних містах Туреччини  і на власні очі побачити, як організована система управління відходами.  В країні працює близько 10 заводів з переробки відходів, в тому числі з механіко-біологічною обробкою. А ще там дуже високий відсоток переробки сировини. Залишки, які не придатні для переробки, спалюються з отриманням електроенергії і тепла. Це робиться на сучасних заводах, які безпечні для людей і довкілля», – розповідає вона.

DSC 0699Проте, запевняє, є й в Україні приклади громад, яким вдалося якісно організувати процес управління відходами.

«Серед українських громад, звичайно, треба відзначити Київ. Зараз вивіз сміття тут організований на дуже високому рівні. Тут новий автопарк, сучасне обладнання, а тому біля баків практично немає сторонніх запахів. Якщо згадати, яка була ситуація ще кілька років тому, то різниця дуже помітна. 

Кропивницький теж вважаю містом, на яке варто рівнятися.

А ще дуже гарний досвід має Хмельницький. Там до питання управління відходами підійшли системно і працюють не тільки з технічною стороною, а ще й ведуть активну просвітницьку роботу.  В місті працює  «Гуфі центр» – це простір, який створено, аби навчати розумному поводженню з відходами. Тут дітей в ігровій формі привчають до сортування, а вже діти вчать своїх батьків і «контролюють», аби ті правильно сортували сміття. Це дуже ефективний і правильний підхід.

Щодо європейського досвіду, то він насправді вже втрачає свою актуальність. Так, свого часу вони провели серйозну роботу, але в багатьох країнах Європи системи управління відходами потребують серйозної модернізації.  Та ж Туреччина зараз – кращий приклад для наслідування, ніж Європа», – констатує Ніколь Данилова.

На сайті АУВ зазначено, що її ключове завдання – підвищити рівень роботи галузі та виховати екологічно свідомих українців. Дехто вважає, що найефективніший метод виховання екосвідомого населення – це система штрафів. Але голова Асоціації управління відходами має інше бачення.

«Екосвідомість важливо формувати з дитинства. Це має бути частиною культури поведінки. Тобто це така ж звичка, як чистити зуби чи застеляти ліжко. І я справді вірю, що наших людей за 10 років можна навчити  сортувати і зробити це екозвичкою», – підсумовує Ніколь Данилова.

Читайте також: "Екостайл" – кропивничанам: озеленює територію, встановив систему дегазації та виробляє біогумус

Кропивницьку компанію "Екостайл" визнали національним лідером галузі

Кропивницький комбінат із переробки твердих побутових відходів пройшов "випробування інспекцією" 

Кропивницька компанія долучилася до ринкового механізму управління відходами в Україні