20січня2020

ГОЛОВНА ІНТЕРВ'Ю Лариса Цандекова: Багато виявляємо порушень у сфері соціального захисту: неправильно призначені пенсії, субсидії

ІНТЕРВ'Ю

Лариса Цандекова: Багато виявляємо порушень у сфері соціального захисту: неправильно призначені пенсії, субсидії

DSC02841 25728

У недалекому минулому грізне КРУ сьогодні вже – управління  Східного офісу Держаудитслужби в області.

Змінилася не тільки вивіска, а й напрямки роботи, можна сказати, народжується абсолютно нова служба, головне призначення якої не каральна функція, а упереджувальна. Наша розмова з начальником управління Східного офісу Ларисою Цандековою – про результати роботи колективу.

– Як нам стало відомо, Ви, Ларисо Євгенівно, відпрацювали у цьому поважному кріслі рівно рік. Яким він був для Вас?

– Після року роботи відчуття у мене одне: як ще багато треба зробити, втілити напрацювань. Наша служба перебуває на шляху перетворень, тому роботи – непочатий край: від ревізій переходимо до аудиту. Це для нас новий вид контролю, тому, поряд з тим, що працюємо, багато навчаємося. Нинішній рік Дерджаудитслужба України оголосила роком навчання. Хочеться, щоб у людей змінилося уявлення про службу, аби на об'єктах нас не сприймали, як страшилки, а як партнерів, які допоможуть в роботі. Сьогодні ми вже працюємо на упередження – вказуємо керівникам на їхні похибки, спрямовуємо так вчиняти, щоб у подальшому їх не було. На жаль, багато фінансових порушень, які ми зафіксували, не повертаються до казни (а це наші дороги, ремонти соціальних об'єктів...). Справи скеровуються до суду, та вступають в силу різні фактори, які стоять на заваді поверненню втрат.

– Як Ви сприйняли своє призначення?

– Ця новина була не очікувана. Я уже підписала погодження на звільнення і раптом мене запрошують у столицю на співбесіду. (У керівника Держаудитслужби був таких хід: під час реорганізації перебирати кадри, дивитися на результати, щоб не втратити цінні). Коли прозвучала пропозиція, у мене ноги підкосилися, адже посада не для того, щоб потішити самолюбство, а в першу чергу – висока відповідальність. Якщо довірили, то треба виправдати, не підвести керівництво. У мене таке правило: якщо працювати, то з повною викладкою.

– Розкажіть, будь ласка, детальніше, що означає робота на упередження?

– Наше завдання – завчасно застерегти порушення. Ми розуміємо, що не помиляються ті, хто не працюють, адже законодавство стрімко змінюється, десь не встигають внести зміни у програму, десь спрацьовує людський фактор. І тут треба розпізнати: умисна помилка чи необачна. Аудити проводимо за власною ініціативою і беремо участь у заходах Держаудитслужби. Зараз проводимо державні фінансові аудити діяльності суб'єктів господарювання державного сектору економіки та виконання бюджетних програм. Мета аудиту – виявити всі больові точки підприємства чи установи: проаналізувати правильність прийнятих рішень, чи отримують належний рівень доходів, можливо, десь втрачають. Після проведеного аудиту вручаємо звіт і пропозиції. Наприклад, проводили аудит у Знам'янській міській раді і виявили недоотримання коштів бюджетом, вказали шляхи його наповнення... Чомусь не всі зустрічають нас люб'язно, хоча ми приходимо з добрими намірами, буває, не допускають до перевірки чи аудиту. За це передбачена відповідальність. У всьому світі проводяться аудити і там нікому в голову не прийде не допустити до перевірки чи не надати документи. Якщо аудитор дає оцінку, ніхто не сумнівається в його компетентності. Українці у цьому плані унікальні: суб'єкти перевірок пишуть заперечення, ми їх спростовуємо – доказова база у нас залізна.

–Які типові порушення виявляєте?

– Чомусь на об'єктах мало звертають уваги ще на початковій стадії на формування бюджетних запитів, тому у розпорядників коштів бачимо великі проблеми, саме від незнання фінансової дисципліни, Бюджетного кодексу. Суми фігурують мільйонні. Багато виявляємо порушень у сфері соціального захисту: неправильно призначені пенсії, субсидії, інші допомоги. Ці суми відшкодовуються повністю. Серед типових порушень завищення обсягів та вартості виконаних робіт, а це зайве витрачання бюджетних коштів. Взагалі, майже на кожному перевіреному об'єкті виявляються суттєві порушення фінансово-бюджетної дисципліни та недоліки у здійсненні фінансово-господарської діяльності. Так, за 9 місяців ми провели 34 ревізії фінансово-господарської діяльності, 3 перевірки державних закупівель, державний фінансовий аудит діяльності суб'єкту господарювання державного сектору економіки та державний фінансовий аудит виконання бюджету Знам'янки. Виявлено порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до втрат, на загальну суму понад 16 млн. грн.

– Чи задоволені Ви своєю командою? Раніше в КРУ працювали високі професіонали, які були на голову вище бухгалтерів підконтрольних об'єктів. А сьогодні?

– Кадрами я задоволена. Це грамотні фахівці і порядні люди, які гідно представляють службу, тактовно поводяться на об'єктах. У нас завжди була добра кузня кадрів, тому працівників переманювали на різні посади. Звісно, кадрів не вистачає, тому запрошуємо у наш колектив молодь, яка внесе свіжий подих у роботу. Наприклад, нещодавно до нас прийшов юнак, ініціативний, активний, який хапає усе на ходу. Хочеться, щоб таких працівників було побільше. Хоча високими зарплатами похвалитися не можемо, тому у нас залишаються найбільш віддані професіонали. Без перебільшення, у службі працюють за покликанням. Я працювала у кількох колективах – очолювала Петрівський, Олександрійський КРВ, тепер обласне управління – і скрізь мене оточували гарні фахівці, яких виховувала і які переходили зі мною на інше місце роботи. Коли в Олександрійському КРВ відбулася реорганізація і ми понаписували заяви на звільнення, працівники були до останнього зі мною, готували справи і здавали в архів.

– Робота у Вас насичена, сповнена неординарними випадками. Чи можете пригадати цікаву пригоду?

– Можу. Якраз проводили ревізію на Кременчуцькій ГЕС. Залишалося на кілька днів роботи, а тут випав сніг, дороги замело повсюди. Незважаючи на попередження гідрометеослужби, ми з бригадою їдемо на автовокзал – автобуси не випускають, а ми умовляємо водія: нам треба! Крім нас, ніхто з пасажирів не ризикнув їхати. Від'їхали ми, мабуть, кілометрів з десять і на повороті попали у снігову пастку. Викликали МНС-ників, вони застрягли. З 6-ї ранку і до години дня нас визволяла не одна бригада. Це запам'яталося на все життя, ледь не пообмерзали – дуже вже хотіли виконати завдання, мало не ціною власного життя.

– Чи гадали Ви, Ларисо Євгенівно, що станете начальником управління Держаудитслужби? Ким Ви мріяли стати?

Про ревізорське крісло точно не мріяла. Хотіла стати лікарем, але життя зробило кардинальний поворот. Сьогодні я не жалкую, що так сталося. Сприймаю ці речі по-філософськи: все, що з нами трапляється, значить так треба. Випадковостей не буває.

– Якою рисою свого характеру Ви задоволені?

– Я ніколи й нікому не заздрю. Це моє життєве кредо. Умію радіти, коли в людини щось виходить, коли вона щось гарне придбала чи знайшла цікаву роботу. Мій життєвий принцип простий: живу так, щоб не соромно було дивитися людям в очі. Наша робота настільки відповідальна і серйозна, що часто не вкладаємося у звичайний робочий час. Але якби там не було, не дозволяю виходити із себе і колег привчаю до тактовності й об'єктивності. Доля керівника такої специфічної установи – нелегка. За цей рік багато чому навчилася і, звісно, змінилася – стала більш критично підходити до себе, аналізую кожен свій крок, кожне слово, щоб нікого не образити, зрозуміти, адже у моїх руках людські долі. Мене жодна колегія так не покарає, як покараю сама себе. Моя професійна мрія: щоб у нас в регіоні була на рівні фінансова дисципліна і підняти своїх працівників на такий постамент, на який вони заслуговують.

Спілкувалася Марія Іванова