29лютого2020

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА ІНТЕРВ'Ю Богдан Стоян: Члени фермерських господарств не можуть реєструватися як безробітні

ІНТЕРВ'Ю

Богдан Стоян: Члени фермерських господарств не можуть реєструватися як безробітні

Вирішення питань зайнятості шукачів роботи є одним із основних завдань державної служби зайнятості. Сприяння у працевлаштуванні сільських мешканців має свої особливості внаслідок наявності у значної частини громадян у власності земель сільськогосподарського призначення.

506208Для надання більш детальної інформації стосовно зайнятості сільського населення ми  звернулися до Богдана Стояна, заступника директора Кіровоградського обласного центру зайнятості.

- Богдане Сергійовичу,яким чином наявність у власності вказаних земель впливає на можливість реєстрації у центрі зайнятості як безробітного?

- Відповідно до норм Закону України “Про зайнятість населення” особи, які самостійно забезпечують себе роботою, у тому числі члени особистих селянських господарств, належать до зайнятого населення. Зайнятому населення не може надаватися статус безробітного та призначатися допомога по безробіттю. В той же час нормами Закону України “Про особисте селянське господарство” визначено, що члени господарств є зайнятим населенням, якщо робота в таких господарствах для них є основною. Процедура визначення того факту, яку роботу слід вважати основною, а яку ні, прописана у порядку реєстрації безробітних. Якщо особа, будучи членом ОСГ, мала можливість одночасно працювати чи займатись іншими видами діяльності протягом 12 календарних місяців не менше 6 місяців, то її робота в ОСГ не є основною і вона може бути зареєстрована як безробітна. 

- А хто такі члени особистих селянських господарств? Це всі сільські мешканці чи ні?

- Ні, це не всі сільські мешканці. Згідно Закону України “Про особисте селянське господарство” таким господарством є господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.  

- А статус члена особистого селянського господарства є «пожиттєвим» за особою, чи може змінюватися?

- Члени ОСГ можуть вийти з такого господарства чи припинити його ведення. 

- А хто визначає такі факти?

- Такі факти визначаються виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад. Саме ці органи ведуть облік ОСГ і, у разі необхідності, видають довідку чи то про припинення взагалі ведення господарства чи про вихід з нього конкретної особи. 

- Якщо особа не мала за рік відпрацьованих 6 місяців трудової діяльності, але припинила ведення особистого господарства, чи може вона бути зареєстрована як безробітна?

- Так, може. Тільки треба пред’явити вказану довідку.

- Довідка не потрібна якщо особа працювала не менше 6 місяців. А якщо мова йде про вперше шукаючого роботу, наприклад випускника вищого навчального закладу, йому теж треба надавати довідку?

- Для реєстрації довідка не потрібна особам, які припинили або закінчили навчання у ЗОШ, ПТНЗ та ВНЗ, звільнилися із строкової військової служби і вперше приймаються на роботу. Є тільки одна умова – якщо реєстрація відбувається протягом 6 місяців після закінчення вказаних обставин. 

- А якщо громадянин є внутрішньо переміщеною особо, чи потрібна довідка?

- Ні, не потрібна. Зазначу також, що довідки не потрібні членам ОСГ, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації. 

- Богдане Сергійовичу, все більше сільських мешканців починають самостійно обробляти свої “паї”. Чи можуть вони бути зареєстровані як безробітні?

- На відміну від членів ОСГ, питання щодо віднесення до категорії зайнятого населення відносно так званих “одноосібників” однозначно не вирішено. Правовий статус осіб, які самостійно обробляють землі товарного с/г призначення, а саме такий вірний термін “одноосібника”, чітко не прописано в жодному законі.Але згідно Закону України “Про особисте селянське господарство”, якщо особа приєднала до земель ОСГ землі товарного с/г призначення, тобто “пай”, то такі землі стають землями ОСГ. Тому відносно громадян, які не мають за рік відпрацьованих 6 місяців, питання про можливість реєстрації вирішується на підставі довідки сільської ради. А вже сільська рада визначається зі статусом особи.

- А яка ситуація з фермерами? Чи можуть вони реєструватись як безробітні?

 - Щодо фермерів слід зазначити, що нормами Закону України “Про фермерське господарство” таке господарство є формою підприємницької діяльності громадян. Відповідно члени фермерських господарств не можуть реєструватися як безробітні. А от наймані працівники, які працюють у ФГ і звільнились з роботи, можуть реєструватись як безробітні на загальних засадах.

- Окрім земель особистого селянського чи фермерського господарства, паїв, земельне законодавство визначає ще декілька категорій земель. Зокрема, це землі для городництва. Чи впливає наявність таких земель на можливість реєстрації в центрі зайнятості?

- Ні, невпливає. Громадяни, які мають землі під город, для випасання худоби, можуть набути статусу безробітного.

- Ви зазначили, що декілька категорій громадян не можуть реєструватись як безробітні. А якщо вони все ж шукають роботу і не претендують на набуття статусу та призначення допомоги по безробіттю, чи можуть вони користуватись послугами центрів зайнятості?

- Будь-яка особа, яка шукає роботу, може відвідати центр зайнятості і ознайомитись з інформацією про вакансії. Крім того, в мережі Інтернет на сайті “Труд” є можливість ознайомитись з наявними вакансіями. Користувачі соціальної мережі Фейсбук на сторінці Кіровоградського обласного центру зайнятості також можуть отримати відповідну інформацію. 

- Ми обговорили питання реєстрації громадян, які мають у власності землю. Давайте поговоримо про громадян, які сезонно працюють у сільськогосподарських підприємствах. Чи можуть вони, після закінчення сезону, користуватись соціальними послугами центрів зайнятості?

- В останнє десятиліття все більше с/г підприємств застосовують найману працю основного складу робітників тільки під час сезону польових робіт. На “зиму” такі громадяни звільняються, як правило по закінченню строку трудового договору. За умови вирішення питань з віднесенням до категорії членів ОСГ, такі громадяни можуть реєструватись в центрах зайнятості. 

- А чи є обмеження щодо кількості звернень до центру зайнятості? Умовно кажучи, чи може особа, скажемо, двічі на рік реєструватись в центрі зайнятості?

- Жодних обмежень щодо кількості реєстрацій як безробітного не має. Громадянин може зареєструватись в центрі зайнятості, знайти роботу і якщо трудовий договір припинено, знову зареєструватись як безробітний.

- І що, кожного разу особі буде призначено допомогу по безробіттю?

- Ні, з допомогою по безробіттю інша ситуація. Допомога по безробіттю призначається для застрахованих осіб строком на 360 календарних днів на дворічний період. Якщо ці 360 днів закінчились, а на протязі двох років особа знову реєструється як безробітна, статус їй надається, а допомога по безробіттю не призначається.

- А у разі декількох призначень допомоги по безробіттю, її розмір буде однаковим чи різним кожного разу? 

- Розмір допомоги по безробіттю залежить від кількох чинників. Це і підстава припинення трудового договору, і тривалість сплати страхових внесків, і розмір середньої заробітної плати, і тривалість отримання такої допомоги. Тому, якщо коротко відповісти на питання, то розмір буде змінюватись. Тільки якщо не йде мова про мінімальну допомогу.

- До речі, який її розмір наразі? 

- Для осіб, які тривалий час не працювали, допомога виплачується у розмірі 544 грн. А для осіб, які мають за рік до реєстрації не менше 6 місяців страхового стажу, але низьку середню заробітну плату, допомога призначається у розмірі не менше 1280 грн.

- Де громадяни можуть отримати детальні консультації з питань реєстрації в центрі зайнятості?

- Найкраще звернутись безпосередньо до базового центру зайнятості і за наявності документів з’ясувати всі необхідні питання. Консультації в телефонному режимі є можливість отримати у обласному центрі зайнятості за телефоном громадської приймальні 22-64-15.