29лютого2020

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА ІНТЕРВ'Ю Володимир Кухта: Підвищення продуктивності праці – це одне з головних наших завдань

ІНТЕРВ'Ю

Володимир Кухта: Підвищення продуктивності праці – це одне з головних наших завдань

09a2740ccb9d

Генеральний директор ПАТ «Кіровоградське рудоуправління»  Володимир Кухта розповів про цьогорічні здобутки очолюваного ним підприємства.

– Як виглядає нині очолюване вами товариство на тлі подібних вітчизняних підприємств? –  таким було перше запитання до Володимира Валентиновича.

– За обсягами як видобутих корисних копалин, так і розкривних робіт ми вийшли нинішнього року на передові позиції серед підприємств, які входили в об'єднання «Укрвогнетрив».  За січень – жовтень цього року ми видобули більше двохсот тисяч тонн каоліну. Плануємо до кінця року видобути ще близько 30 тисяч тонн. 230 тисяч тонн  – це буде рекордна річна кількість корисних копалин, видобутих нами за останнє двадцятиліття. А от, наприклад, ПАТ «Часовоярський вогнетривкий комбінат», що на Донеччині, видобуло за січень – жовтень нинішнього року 176 тисяч тонн каоліну (невелику його частину воно переробило на вогнетривкі матеріали). При цьому зауважу, що на нашому підприємстві – 90 працівників, а на часовоярському – 1300. Тобто у нас працює людей майже в 15 разів менше, ніж там.  

Що стосується такого показника, як обсяг розкривних робіт, нинішнього року він у нас також дуже великий – півтора мільйона кубічних метрів.  Я дуже вдячний працівникам підприємства за добру роботу. До речі, добра робота у нас достойно винагороджується. Минулого місяця розмір зарплати на підприємстві в середньому склав шістнадцять тисяч гривень. Також, користуючись нагодою, привітаю співробітників, яких нещодавно обрано депутатами ради Катеринівської об'єднаної громади. Бажаю, щоб їхня праця в органі місцевого самоврядування була такою ж ефективною, як і на підприємстві.   

– Знаю, близько десяти років тому підприємство взяло курс на технічну модернізацію. Цей процес триває?  

– Так. Щороку замінюємо дві машини на нові. От настав час замінювати й самоскиди «Komatsu», які придбали близько десяти років тому. Вони ще працюють на повну, але ресурс їх закінчується. Виходять з ладу великі вузли – двигуни, коробки передач. Ремонтувати їх – невигідно. Бо, наприклад, ремонт коробки передач обійдеться в півтора мільйона гривень. А нова машина коштує дев'ять мільйонів.

З цих причин ми недавно замінили на нову машину один самоскид «Komatsu», попереду –  заміна інших. Трохи раніше замінили два дизельних екскаватори. 

Тим часом, наприклад, у ПАТ «Ватутінський комбінат вогнетривів», що на Черкащині, продовжують експлуатувати крокуючий електричний екскаватор радянського виробництва. Ця машина споживає електроенергію у неймовірно великих обсягах, вона була ефективна у часи, коли електроенергія коштувала копійки. А капітальний її ремонт обійшовся ватутінцям у 35 мільйонів гривень. Та за ці гроші можна було купити п'ять таких екскаваторів, як у нас!

– Кажуть, у кар'єрі, який розробляє очолюване вами підприємство, немає такого явища, як перекури в робочий час, а машини працюють майже безперервно. Як ви стимулюєте до такої роботи, наприклад, водіїв самоскидів? 

– Підвищення продуктивності праці – це одне з головних наших завдань. Працюємо в цьому напрямку не перший рік і маємо непогані результати. Особливо помітними вони стали після того, як ми обзавелися самоскидом «Bell», бортовий комп'ютер якого фіксує час роботи машини. Навіть представники автосервісної фірми були здивовані тим, що ця машина щодоби в роботі – протягом 23 години 20 хвилин, а то й 23 години 30 хвилин. Тобто кожної доби машина стоїть усього лише тридцять – сорок хвилин. Як нам вдається стимулювати водіїв самоскидів до такої роботи? Запроваджено прогресивну систему оплати праці, яка передбачає великі заробітки при перевищенні певного обсягу роботи. Тому наші водії не марнують робочого часу. Хлопці змінюють один одного, не глушачи мотора. У таких водіїв і зарплати по 20 тисяч гривень на місяць. 

Використовуємо й інші засоби для підвищення продуктивності праці. Наприклад, збільшили цей показник на 10 відсотків за рахунок того, що наростили борти кузовів самоскидів.   

Ми довели роботу техніки в кар'єрі до автоматизму. Та не обходиться й без неочікуваних випадків. Коли почали виникати дрібні проблеми з імпортними машинами, ми покликали на допомогу представників автосервісу. Тепер вони чергують на руднику і вдень, і вночі. А якось ми, не встигаючи задовольняти попит споживачів продукції, залучили сторонніх водіїв, сторонні самоскиди. Ми забезпечили тих водіїв і тимчасовим житлом, і харчуванням. Місяць  вони працювали в нас. І добре нам допомогли. 

– Ви регулярно приймаєте представників зарубіжних підприємств, яких цікавить каолін. Вони торгуються? 

– Так, іноземці хочуть купити нашу продукцію якомога дешевше. Я помітив, що деякі з європейців сприймають українські компанії як такі, що не заслуговують на рівноправні стосунки. Наприклад, були в нас закордонні гості, які дивувалися, що обов'язкова умова отримання від нас каоліну –  попередня оплата. Довелося доводити, що за нашою продукцією в черзі стоять.  Є серед іноземних компаній і такі, з котрими успішно працюємо не один рік. Найпостійніші наші контрагенти – італійські, турецькі фірми, які купують каолін для виготовлення кераміки та вогнетривких матеріалів. 

– Відомо, що чималу частину прибутку ПАТ «Кіровоградське рудоуправління» спрямовує на підтримку місцевої громади, на розвиток соціальної сфери. Якщо не секрет, – скажіть: скільки витрачено на це протягом січня – жовтня нинішнього року?    

– Мільйон чотириста тисяч гривень. Ці гроші використано і на дитячі майданчики, і на обладнання для шкіл та дистадків, і на облаштування стоматкабінету, і на утримання ставка. Як вам має бути відомо, наше підприємство орендує катеринівський ставок не з метою отримання прибутку, а щоб дати можливість місцевому люду цивілізовано відпочити біля нього. Третю осінь зариблюємо водойму, щоб рибалкам було що ловити на вудку. А днями я був у селі, яке недалеко від Катеринівки, і бачив, як там на ставку сітками виловлюють рибу. Звичайно ж, на продаж. Там ставок – лише для однієї людини, якій пощастило взяти його в оренду. 

Розпитував Віктор КРУПСЬКИЙ