10серпня2020

ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Кіровоградщина: як проходив помічнянський онлайнфестиваль “Культурна громада”

КУЛЬТУРА

Кіровоградщина: як проходив помічнянський онлайнфестиваль “Культурна громада”

107262816 2534869596825023 5250029718539488389 n

Онлайнфестиваль «Культурна громада» вперше відбувся у Помічнянській громаді. 

Організатором заходу стала ГО «Молода Помічнянська громада», виконавець проєкту “Платформа культурних змін Помічнянської громади”. 

“Не дивлячись на карантинні обмеження, ми не відмовилися від втілення проєкту "Платформа культурних змін у Помічнянській ОТГ", адже цей проєкт приніс в нашу громаду унікальне обладнання, що дозволить нам збиратися на кінопокази під вечірніми зорями та формувати культуру інструментів участі разом. Особливим акордом нашого проєкту став фестиваль "Культурна громада", хоча він і не зібрав тисяч гостей у Помічній через пандемію, та був яскравою онлайн-подією не тільки для Помічної, а й для усієї Кіровоградщини. Ми обмінювалися досвідом, який зафіксовано онлайн, навчалися, знаходили ідеї та натхнення. У цьому цінність онлайн-фестивалю “Культурна громада” , – зазначила ГО “Молода помічнянська громада” Ніна Семашко.

Доступ до культури і знань про її розвиток онлайн

У програмі фестивалі були відеоінтерв'ю з зірковими гостями, агентами культурних змін, зокрема Сергій  Жадан, який пообіцяв приїхати до Помічної після зняття карантинних обмежень. Ціла когорта громадських діячів Центральноукраїнського регіону, які створюють культурний простір Кіровоградщини, долучилася до фестивалю онлайн: Юрій  Митрофаненко, Олександр Ратушняк, Ольга Кирилюк, Андрій Домаранський.

“Можна весь час нарікати на владу, чекати, що влада щось зробить, побудує, а можна у конкретних локальних випадках виявляти ініціативу”, – наголосив Сергій Жадан (у відеоінтерв’ю).

Спікери фестивалю дали поради, як розвивати культуру у своїй громаді, як віднайти свою місцеву ідентичність, як провести якісний фестиваль. Важлива тема онлайн-зустрічей з експертами - захист культури та додаткові ресурси для розвитку культурного життя громади через інструменти участі, зокрема, дієвим інструментом називали бюджет участі. Цінними були поради щодо залучення та активізації жителів громади через культурні активності та проєкти.

107767237 1714312728726259 8712596056910635674 n

Фестиваль познайомив глядачів з розмаїтим культурним життям Помічної, з людьми, які рухають  культурні зміни в громаді. Міський голова Микола Антошик, розповів про напрацювання громади у сфері культури і туризму, наголосив на системності і партнерстві влади та жителів в реалізації стратегії розвитку громади. Керівниця  відділу культури, туризму, молоді та спорту Вікторія Яценко узагальнила багатий досвід громади у підтримці культурної сфери, яка і зараз активно розвивається та осучаснюється. Прикладом культурного руху у громаді стали виступи талановитих талановитих  помічнянців,  творчість яких нікого не залишає байдужими (мисткині, музиканти, вокалісти).

“Кожна людина має бути культурно самодостатньою, і я вважаю, що саме культура змінить нашу громаду. Культура повинна бути на першому місці в усьому” , – зауважив Микола Антошик.

Ідея добросусідства на практиці

До участі у фестивалі запросили гостей з сусідніх територій – Новоукраїнки, Малої Виски, Приютівки, Бобринця, Кропивницького, які поділилися практиками впровадження культури інструментів участі у своїх громадами, розповіли про втілені громадські ініціативи. 

Рецептами залучення молоді та їх включеності у життя громади поділилася Зоріна Федорчук з Новоукраїнської громади: “Перш за все, це живе спілкування з людьми. Ми виходили до людей, розробляли анкети, опитували їх, а наприкінці анкети ми ставили запитання: "Чи готові Ви стати нашим волонтером, якщо так, то залиште свій номер телефону, і ми з Вами зв'яжемося. Таким чином ми розширювали коло людей, які готові підтримати наші ініціативи”.

Створювати цікаві культурні події що гуртують людей в громаді легко, коли проводяться опитування потреб та ідей жителів, - переконані спікери.  

Досвід Приютівської ОТГ в організації фестивалю крафтових виробів, який презентувала Вікторія Романова:Відколи утворилася наша ОТГ, а нам майже два роки, ми мали велику мрію - провести цікавий  фестиваль, який би об'єднав  якомога більше людей різного віку, щоб цей захід акумулював у собі усі види культури. І нам став у нагоді проєкт Міністерства культури України “Малі міста - великі враження”, на цей проект було подано 184 заявки. З Кіровоградщини - 4 було, з поміж них - одна наша, і ми виграли грант”. 

Завдяки фестивалю вперше відбулася презентація унікальних відеопоезій, створених громадами в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні”.

“Фестиваль і правда вдався хорошим. Чудова ідея: зібрати однодумців у такому форматі. Колись ми говорили про те, що переймати чиюсь круту ідею - це не плагіат, а продовження думки. Якщо ми думатимо у одному напрямку, у нас вдасться ще не один фестиваль. Чи не так? Молода помічнянська громада, ви круті!” , – каже ГО “Центр територіального успіху”, проєкт “Мандрівний кінотеатр “Кіно там, де ти” Наталя Щіченко.

Феєричним завершенням фестивалю стала віртуальна виставка малюнків маленьких помічнянців. 

У рамках фестивалю відбувся Пікнік ідей, що допоміг зібрати пропозиції мешканців щодо культурних змін в громаді, зокрема жителі радять: запрошувати до Помічної зірок української естради, проводити зустрічі з митцями, організовувати цікаві змістовні заходи для молоді, дивитися кіно під відкритим небо. 

Останнє бажання вже буде здійснено найближчим часом, адже в рамках проєкту вже отримано професійне обладнання для кінопоказів.

Якщо хтось пропустив яскраву фестивальну подію, має можливість переглянути усі онлайн-локації фестивалю на ютуб-каналі за посиланням https://cutt.ly/Rp8MVmT

Довідково: Онлайн-фестиваль «Культурна громада» відбувався в рамках проєкту “Платформа культурних змін Помічнянської громади”, який втілює ГО “Молода помічнянська громада” за підтримки проєкту «Голос громади в місцевому самоврядуванні» (Програма USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)» та втілюється Спілкою Громадські ініціативи України, Агенцією сталого розвитку «Хмарочос», регіональними партнерами Програми DOBRE на Кіровоградщині.

Усі охочі могли долучитися до онлайн фестивалю  у фейсбуці за посиланням  https://www.facebook.com/events/272269130706465/

Читайте також:  Система для кінопоказів під відкритим небом Open Air Cinema запрацює в ОТГ на Кіровоградщині

Жителів Кіровоградщини запрошують долучитися до проведення унікального фестивалю 

Кіровоградщина: програма DOBRE виділить на чотири проєкти громад понад 400 тисяч гривень