13червня2024

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Зазирнули в "очі" історичних кропивницьких будівель (ФОТО)

КУЛЬТУРА

Зазирнули в "очі" історичних кропивницьких будівель (ФОТО)

ochibudnmzv 

Минулого тижня відділ краєзнавства обласної книгозбірні імені Дмитра Чижевського зібрав поціновувачів архітектури на презентацію нової книги відомого журналіста і краєзнавця-дослідника Володимира Поліщука – «Очі будівель».

Це п’ята книга краєзнавчого проєкту «Архітектурне обличчя міста», присвяченого архітектурним елементам, які прикрашають фасади будинків з часів їх спорудження і роблять неповторним обличчя нашого міста.

Перші дві книги мали назву «Архітектурне обличчя міста», третя – «Портал в історію міста», четверта – «Промінь світла у сінях».

Володимир Поліщук, як завжди, детально та фахово розповів  про декоративне обрамлення вікон та основні елементи декору. Вікно – це не тільки джерело світла в будинку. Це елемент інтер’єру і зовнішнього дизайну фасаду будівлі. Декоративне обрамлення вікон включає ті ж елементи, що і для дверей. Основними елементами декору виступають молдінги і карнизи. Крім них архітектори використовують фронтони, розетки, сандрики, лиштву тощо.

Ми ходимо одними і тими вулицями, навіть не помічаючи краси міста, в якому живемо від народження. Під час презентації книги присутні ніби побували на віртуальній екскурсії та зазирнули у вікна старих будівель. Володимир Васильович показав, як важливо піднімати очі вгору, щоб помітити красу навколо себе. 

Тепер ми знаємо, де саме в нашому місті можна побачити флорентійське, французьке, брамантове чи віяльне вікно, які види арок зустрічаються на будівлях, як виглядає вікно з маскароном, де вікна прикрашають фігури атлантів та каріатид, що таке сандрик і замковий камінь та багато інших цікавих подробиць. Так на фасаді будівлі колишнього ремісничо-грамотного училища по вулиці Вокзальній (тепер будинок художньої та технічної творчості) присутні віяльні вікна: на першому поверсі віконні отвори  завершені трьома піварковими елементами, а на другому поверсі – двома. Особливістю фасадів будинку лікаря Ісаака Гольденберга, що на розі вулиць Архітектора Паученка та Пашутінської (тепер центральна міська лікарня), є вікна з підково- (другий поверх) та ромбоподібними (перший поверх) нішами, запозиченими зі східної архітектури. Вікно першого поверху вуличного фасаду «дзеркального гастроному», що на розі вулиць Чміленка та Великої Перспективної прикрашена віконною аркою з наплічниками, а віконна ніша нагадує обрис пляшки. На будівлі Великої хоральної синагоги по вулиці Чміленка віконний отвір завершує стрільчаста арка, а по боках віконного отвору  - півколони. Сегментне вікно «серліана» у правому ризаліті вуличного фасаду будинку Барського по вулиці Паученка (тепер будівля обласного краєзнавчого музею) – вікно поділене двома колонами з пишним декоративним ліпленням на три частини. Таке ж багате декоративне ліплення і в підвіконних тафлях.  На місці замкового каменя віконної арки – маскарон з жіночим обличчям.

На щастя, в історичному центрі міста практично у своєму первозданному вигляді збереглися справжні архітектурні шедеври. Володимир Поліщук дає нам змогу їх помітити. Отже, є можливість пройти ще раз вулицями міста вже з піднятою головою і помилуватися його гарними будівлями.

На завершення зустрічі Володимир Васильович пообіцяв незабаром поділитися своїми новими розвідками.

Відділ соціокультурної діяльності

ОУНБ ім.Д.І.Чижевського