20липня2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА Кропивничанам вдруге презентували книгу «Обком утік…»

КУЛЬТУРА

Кропивничанам вдруге презентували книгу «Обком утік…»

2018 06 20 08 48 49 697

Напередодні Дня скорботи й пам’яті жертв війни в Україні відбулася презентація книги «Обком утік…» відомого дослідника історії Кіровоградщини ХХ століття Івана Петренка. 

2018 06 20 08 47 21 138

Її проведено у відділі краєзнавства обласної бібліотеки імені Дмитра Чижевського. Власне, це друга презентація щойно написаної дев’ятої за рахунком книги саме цього автора. Нагадаємо, що перше її представлення проходило в приміщенні обласного Художнього музею напередодні Дня перемоги над нацизмом.

Більш ніж півтори години тривало цікаве обговорення науково-документального дослідження, в котрому йдеться про партизанський рух між Бугом і Дніпром у роки Другої світової війни. Чи не в перше в повоєнний час спростовуються фальсифікації та пропагандистські штампи щодо організації «всенародної» боротьби проти гітлерівців під керівництвом комуністів». На підставі сотень донедавна таємних архівних документів Іван Петренко робить висновок, що з серпня 1941 і до літа 1943 року (тобто до підходу Червоної армії до адміністративного кордону УРСР) більшість жителів Кіровоградщини про «червоних» партизанів та підпільників не чули й навіть не здогадувались про їх існування.

– Як свідчать неупереджені факти, – розповів Іван Данилович, – «земля під ногами окупантів не горіла» і вони тривалий час на Кіровоградщині почувалися доволі впевнено й безпечно»; настільки безтурботно, що перехід Дніпра сумським партизанським з’єднанням Михайла Наумова й вторгнення його в Новогеоргіївський (нині Світловодський) район виявився для нацистів першою з часів окупації великою несподіванкою. Це, як відомо, сталося останнього дня зими 1943 року. Під час легендарного степового рейду партизанський командир з Сумщини не міг знайти бодай найменших слідів діяльності секретаря «Кіровоградського підпільного обкому партії» Михайла Скирди та натрапити на нібито створений ним чисельний партизанський загін, що, що знову ж таки, ніби то діяв у Чорному та сусідніх лісових масивах!

Втім, спростовуючи фальсифікації «про всенародну боротьбу проти фашистів під керівництвом комуністів», Іван Петренко назвав також імена справжніх учасників партизанського руху, багато з яких загинули або зазнали каліцтва у протиборстві з нацистами.

Попри великий об’єм, насиченість фактами й прізвищами, книга читається легко й захопливо, як невигаданий детектив. Вона добре ілюстрована й професійно підготовлена до друку кропивницьким видавництвом «Імекс-ЛТД».

Додамо, що в цікавому заході, крім автора книги Івана Петренка, взяв участь директор Державного архіву Кіровоградської області Олег Бабенко, а також науковці-історики, краєзнавці, музейники, бібліотекарі й журналісти.

Федір Шепель