20липня2019

ГАРЯЧІ
ГОЛОВНА КУЛЬТУРА У Кропивницькому провели круглий стіл, присвячений хрещенню Київської Русі

КУЛЬТУРА

У Кропивницькому провели круглий стіл, присвячений хрещенню Київської Русі

2018 07 25 16 36 10 534

25 липня представники Української православної церкви Київського патріархату, Державного архіву Кіровоградської області та художнього музею провели круглий стіл "Хрещення Київської Русі: міфи, реальність, актуальність".

 2018 07 25 16 35 31 725

Захід, що тривав близько двох годин, було присвячено 1030-річчю цієї важливої події вітчизняної історії. Модератор, директор названого архіву й очільник краєзнавців краю Олег Бабенко зупинився на так званих «білих плямах» християнства в Україні та міфах, пов’язаних з ним: від 988 року й до наших днів.

"Володимир Великий зробив те, – сказав він, – що ми тепер можемо назвати цивілізаційним вибором. Так, християнство при Володимирі було запроваджено революційним методом, але до нього йшли еволюційним шляхом". 

Єпископ Кропивницький і Голованівський Марк торкнувся не лише питань доби святителя князя Володимира, але й багатьох проблем сучасності, які, хоч і не завжди стосувалися теми круглого столу безпосередньо (як, наприклад, проблеми стосунків чоловіків і жінок), але з цікавістю вислуховувалися присутніми кропивничанами, зокрема, музейниками, архівістами, краєзнавцями та журналістами. В обговоренні питання взяли участь співробітник художнього музею Олег Юрченко та представник облдержадміністрації Віталій Останній. Учасники круглого столу відповіли на ряд питань, пов’язаних з очікуванням отримання Томосу про автокефалію, зокрема, як у нову українську церкву зможе інтегруватися московський патріархат тощо.

На завершення Олег Бабенко додав: «Нинішнє керівництво УПЦ МП бачить лише один спосіб «возз'єднання» України — це її покаянне приєднання до «русского міра», в різних своїх варіаціях, уже втілених в Криму і на Донбасі... Ще коли відкривали пам’ятник Ярославу Мудрому у 1990-х у місті Ярославль, Єльцин сказав, що Ярослав є російським князем, а українці стосунку до нього не мають. Тоді Ліна Костенко наступними словами розвінчала цей міф: 

Украдене ім’я до злодія не звикне.Якби не ми, то як вас величать?І Русь, і Рось, і Либідь ані скрикне.І на вуста віків покладено печать.Містерії німої пантомімиІ Русь, і Рось, і Либідь ледь жива.Імператив імперії незмінний,Лише вдягнувся у нові слова!»         

Варто додати, що захід проходив у залі сакрального мистецтва обласного Художнього музею, серед давніх образів та інших предметів культу, що створювало неповторну атмосферу духовності.

Федір Шепель