04червня2020

ГОЛОВНА ОСВІТА На Кіровоградщині з початку навчального року звільнилися майже 800 працівників

ОСВІТА

На Кіровоградщині з початку навчального року звільнилися майже 800 працівників

Традиційно обком профспілки працівників освіти і науки України передноворічний пленум присвятив підсумкам виконання Угоди про співпрацю між обкомом профспілки та управлінням освіти і науки, молоді та спорту за 2018 рік та визначив напрямки подальшої спільної праці. 

DSC04124 копия b0687

Як зазначив в. о. голови обкому профспілки Сергій Петров, успіх колдоговірної роботи залежить від багатьох чинників, в першу чергу від законодавчої бази, яка регламентує дії сторін щодо їх ефективного запровадження. Рівень зарплати освітян значно нижчий порівняно з 2013-14 роками, не кажучи вже про порівняння її з європейськими країнами. Впливає на негаразди і ріст комунальних платежів та цін на товари першої необхідності.

Закон про Державний бюджет на 2019 рік практично прийнято без погодження із спільним представницьким органом профспілок і не враховано жодну пропозицію освітянської профспілки. Незважаючи на масові акції протесту у жовтні 2018 року, вимоги теж не були враховані. У першу чергу профспілки, у т. ч. й освітяни, домагалися підвищення прожиткового мінімуму, який з 1 січня 2019 року зросте на 159 грн, та мінімальної зарплати, яка зросте на 450 грн. Цей рівень мінімальних соціальних гарантій не відповідає фактичним розмірам, які визнало Мінсоцполітики.

За розрахунками фахівців ФПУ прожитковий мінімум повинен бути 5167 грн, а мінімальна зарплата – 7750 грн.

Невтішні у Держбюджеті й видатки на освіту – 6,13 відсотка від ВВП проти 7,71 відсотка у 2018 році, що засвідчує негативну динаміку. ЗУ «Про освіту» свідчить – не менше 7 відсотків. Обсяг освітньої субвенції з Держбюджету збільшено на 15 відсотків і включено сюди поділ класів на групи, роботу інклюзивних центрів.

Певний ріст є, але за профспілковими підрахунками цього недостатньо. Не включено у Держбюджет наближення рівня зарплати, передбаченого ст. 61 (поетапний ріст до 2023 року цих показників). Більше того, ця стаття передбачає мінімальний розмір І тарифного розряду – три мінімальні зарплати, а у Прикінцевих положеннях Закону, де прописано – 4 прожиткових мінімуми. Такий парадокс ніхто пояснити не може. Із ЗМІ стало відомо, що є рекомендації Світового банку – «заморозити» ст. 61 і передбачити подальше скорочення працівників галузі.

Передбачена у Держбюджеті додаткова дотація до обласних бюджетів – по Україні це 14,9 млрд. грн., а потреба – 35 мільярдів. Недостатньо передбачено коштів на фінансування вишів 3-4 рівнів акредитації та профтехосвіти. Потребує додаткових видатків і стипендіальний фонд з метою розширення кола стипендіатів до двох третин. Це лише частина проблем, які потрібно буде вирішувати із соціальними партнерами у 2019 році.

Завдяки співпраці з управлінням освіти зарплата виплачується вчасно. Середній показник виплати надбавки за престижність праці - 16 відсотків, грошової винагороди за сумлінну працю – 65 відсотків, виплачуються кошти на відрядження, оздоровчі, в окремих районах – усім категоріям працівників, оплачуються додаткові відпустки, надаються працівникам інформаційні повідомлення про виплату зарплати. Більшість положень Угоди виконується. На сьогодні акцентується увага на наданні додаткових відпусток за роботу з комп'ютером – є таке право: до 4 днів. Про дієвість колдоговірних домовленостей свідчать показники додатково залучених коштів – у 2018 році близько 10 млн. грн. (майже 400 грн в середньому на 1 особу).

Сергій Петров також зупинився на питаннях охорони праці, навчанні профактиву, співпраці з управлінням Держпраці та відділенням НСПП в області, ефективності громадського контролю та правового захисту спілчан. Є проблеми на місцевому рівні щодо виконання розділу «Зайнятість» – не дотримується законодавство з питань звільнення працівників. Але профорганізації вчасно реагують на ці порушення і обком профспілки приводить їх до законодавчих нормативів.

Як зазначив начальник управління освіти і науки, молоді та спорту ОДА Володимир Таборанський, головна мета педагогічного загалу – підвищення якості надання освітніх послуг. Але їх надання неможливе без створення належних, безпечних умов праці, дотримання трудових прав та соціальних гарантій працівників створює ту комфортну атмосферу, коли вони можуть працювати і показувати високу ефективність своєї роботи. 

«Тому наше спільне завдання, як управління, так і обласної організації профспілки, - реалізація цих завдань. Освітяни Кіровоградщини працюють ефективно і за рейтингами КМУ (є понад 60 показників, з них 5 базових, за якими оцінюється розвиток освіти), область посідає 5 місце за доступністю та якістю освітніх послуг. Галузь освіти постійно змінюється і модернізується, тож ми постійно перебуваємо у русі і намагаємося, щоб він був зі знаком плюс».

 Чого вдалося домогтися? У дошкільній освіті відкрито додатково 254 дитячих місця, при цьому створено 62 робочих місця. Зросла кількість дітей, які відвідують садочки, зменшилася черга у дошкільні заклади. Удалося відкрити 2 нових садочки, 12 додаткових груп у діючих закладах.

У галузі середньої освіти стартувала нова українська школа – на це бюджети області освоїли 25 млн. грн. з державного бюджету. У зв'язку з реалізацією реформи початкової школи вчителі пройшли додаткові курси підвищення кваліфікації. Вчителі перших класів отримують 30-відсоткову надбавку за престижність праці. Крім НУШ, продовжується робота над ефективним функціонуванням мережі опорних шкіл. На сьогодні діють 69 опорних шкіл і 185 філій. За цим показником область посідає перше місце в Україні і з досвідом роботи уже ознайомилися, як керівництво Міносвіти, так і колеги з інших областей. Додатково придбано 8 шкільних автобусів. Багато зроблено для оснащення кабінетів природничого циклу, для впровадження профільного навчання, розвитку інклюзивного навчання – створено 20 інклюзивно-ресурсних центрів. Відкрито додатково близько 20 гуртків та факультативів. Удосконалюється напрямок професійно-технічної освіти. Уперше за багато років удалося розпочати програму ремонту гуртожитків.

Турбує кадрова проблема. На 1 вересня 2018 року було 215 вакансій, в цьому році звільнилося 779 працівників.

В оплаті праці 2018 рік був проблемним, але удалося уникнути заборгованості з виплати зарплати, конфліктних ситуацій, перерозподіливши фінансовий ресурс. Згідно з новою формулою 1 січня мали скоротити 292 класи – цього не допустили, аби не порушувати тарифікацію і права працівників.

Марія Іванова